Dziennik Polonii w Kanadzie
www.gazetagazeta.com
ARCHIWUM SPRAW NAJCIEKAWSZYCH
Zasłużeni od A do Z
Małgorzata P. Bonikowska
Dec 21, 2004
 
 

To kolejny czwartek odznaczeń, a za każdym razem uroczystość ta wzrusza i cieszy.

Tym razem, jak powiedział w swoim wystąpieniu po przyjęciu nagrody Jerzy Kołacz, mieliśmy ich od A do Z - od Jarosława Abramowa-Newerlego do Krzysztofa Zarzeckiego. Reprezentowali, jak zwrócił uwagę Jarosław Abramow-Newerly, wszystkie dziedziny sztuki - plastykę, muzykę, teatr, kabaret i literaturę.

17 grudnia w Konsulacie RP w Toronto wręczono kolejne nadane przez Ministra Kultury RP odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Laureatów i zgromadzonych gości (a było ich bardzo dużo) powitał, a potem odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" wręczał konsul generalny RP w Toronto dr Piotr Konowrocki. Jak słusznie powiedział w swoim przemówieniu, Toronto to niezwykłe miasto, które charakteryzuje się dynamiczną, niezwykle żywą i bogatą kulturą - to właśnie w dużej mierze dzięki tym, którzy otrzymali odznaczenia, życie kulturalne Polonii w Toronto jest tak imponujące.

A oto odznaczeni (w kolejności alfabetycznej):

Jarosław Abramow-Newerly - pisarz, satyryk, autor tekstów kabaretowych i piosenek,

Jerzy Kołacz - malarz, grafik, autor tysięcy ilustracji w setkach pism na całym świecie, nauczyciel i filantrop,

Michał Kuleczka - śpiewak operowy (tenor), założyciel i dyrektor Polskiego Teatru Muzycznego, reżyser, choreograf i producent spektakli operetkowych,

Bogdan Łabęcki - organizator inicjatyw kulturalnych, aktywnie wspierający działalność Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego,

Małgorzata Maye - śpiewaczka operowa i operetkowa,

Krzysztof Zarzecki, Magda Papierz, Maria Nowotarska, Kinga Mitrowska-Kowalska, Małgorzata Maye i Bogdan Łabęcki


Kinga Mitrowska-Kowalska - śpiewaczka operowa,

Magdalena Papierz - współtwórczyni i gwiazda Kabaretu Pod Bańką, dyrektor szkoły MAVO Academy of Arts and Music,

Maria Nowotarska - aktorka, reżyser, założyciel i dyrektor Salony Muzyki, Poezji i Teatru, pedagog,

Krzysztof Zarzecki - tłumacz literatury anglojęzycznej, głównie amerykańskiej, ostatnio kanadyjskiej.

Dziękując za wyróżnienie, Maria Nowotarska zwróciła uwagę na to, jak bardzo Toronto było i jest "głodne" kultury, jak chłonie wszystkie jej przejawy.

Zdaniem Bogdana Łabęckiego, Toronto stało się wręcz stolicą kultury polskiej w Ameryce Północnej, "odebrawszy berło Nowemu Jorkowi".

Michał Kuleczka, Jerzy Kołacz, Jarosław Abramow-Newerly i konsul ds. polonijnych Andrzej Krężel


Wszyscy pracujący w warunkach emigracyjnych artyści sceny wiedzą, jakim trudem okupiona jest ta praca, na co zwróciła uwagę także Kinga Mitrowska-Kowalska. A jednak, mimo wysiłków i warunków zupełnie innych niż w teatrach, operach, kabaretach czy operetkach w Polsce, przy wielkim wsparciu publiczności, artyści z całym zaangażowaniem pracują i tworzą.

Jarosław Abramow-Newerly (stwierdziwszy z uśmiechem, że "doszedł do wieku orderowego") zwrócił uwagę na to, jak ważne jest poparcie dla działalności artystycznej i kulturalnej ze strony odbiorców, prasy, która pomaga i wspiera tę działalność, a także fundacji, organizacji oraz Konsulatu Generalnego.

Magda Papierz przypomniała, że Kabaret pod Bańką, który działa już od 11 lat, to także inne osoby - Wojtek Gawenda, Andrzej Pugacewicz, Monika Goździk-Kowalczuk i inne, i to także ich zasługa, że właśnie ona została nagrodzona.

Inne, oryginalne w formie podziękowania - muzyczne - złożył Michał Kuleczka, który usiadł przy pianinie i zaśpiewał.

Konsul generalny zaoferował wszelką pomoc konsulatu RP w promowaniu kultury i sztuki.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym bardzo gorąco!

Wspólne zdjęcie po ceremonii wręczenia nagród - Krzysztof Zarzecki, Magda Papierz, konsul generalny RP dr Piotr Konowrocki, Maria Nowotarska, Michał Kuleczka, Bohdan Łabęcki, Kinga Mitrowska-Kowalska, Jarosław Abramow-Newerly, Małgorzata Maye i Jerzy Kołacz


W numerze noworocznym zamieścimy obszerne informacje o wszystkich laureatach, także tych, którzy odznaczeni zostali tydzień temu.© Copyright 2003 by GAZETA Inc.
Opublikowane w Internecie za wiedzą i pozwoleniem wydawcy "Gazety"

www.gazetagazeta.com