Dziennik Polonii w Kanadzie
www.gazetagazeta.com
IMPREZY
Wielcy Polacy w Ameryce
Małgorzata P. Bonikowska
Dec 16, 2011
 
 

Księgarnia/Antykwariat "Gazety Gazeta" zaprasza

To znakomity prezent pod choinkę. A kupić go Państwo mogą z dedykacją autora. W poniedziałek w godz. 17.00-19.00 w Księgarni-Antykwariacie Gazety Gazeta podpisywać będzie swoją najnowszą książkę Edward Zawadzki. A jego książka, która sprzedaje się jak świeże bułeczki w Kanadzie i w USA, nosi tytuł "Polacy w Nowym Świecie. Spojrzenie na życie 50 wybitnych Polaków w Ameryce Północnej". Najpierw ukazała się ona po angielsku, tak jak napisał ją autor, a w ostatnim miesiącu weszła na rynek jej wersja polska w tłumaczeniu Agnieszki Kiesz.Najpierw o autorze:

Edward Zawadzki - dziennikarz i autor, popularny w kręgach sportu, radia i telewizji w rodzinnym Toronto w Kanadzie. Jest autorem dwóch lokalnych bestsellerów: The Ultimate Canadian Sports Trivia Books, tom 1 i 2. Organizował i brał udział w promocji wydarzeń sportowych z udziałem takich gwiazd, jak Muhammad Ali, George Chuvalo, Floyd Patterson oraz Don Cherry. Reklamował mecze bokserskie znanych pięściarzy, jak Hilton Bros, Billy the Kid Irwin oraz wspierał drużyny bokserskie ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Włoch oraz Ameryki Południowej.

Pracuje jako komentator sportowy w programach telewizyjnych stacji TSN, CBC i Rogers Television.

Na liście jego osiągnięć zawodowych znajdują się kampanie reklamowe koncertów The Tragically Hip, Colin James, The Doobie Brothers, Marie Osmond oraz Waylon Jennings.

Urodzony i wychowany w Toronto, Zawadzki był w przeszłości wszechstronnie utalentowanym sportowcem. Zawsze pozostawał zaangażowany w działalność charytatywną. Był wieloletnim redaktorem sportowym dla Canada Free Press, a jego artykuły ukazały się w licznych prestiżowych publikacjach. Obecnie mieszka wraz z rodziną i swoimi pupilami w Etobicoke, na zachodnich przedmieściach Toronto.

Książka "Polacy w Nowym Świecie. Spojrzenie na życie 50 wybitnych Polaków w Ameryce Północnej" to spojrzenie na życie 50 Polaków, którzy mieli znaczący wpływ na północnoamerykańskie społeczeństwo. Od rewolucjonistów Krzesimira Pułaskiego i Tadeusza Kościuszko, do powszechnie znanych współczesnych postaci, jak Zbigniew Brzeziński czy Martha Stewart, Polacy zawsze przejmowali przywódczą rolę w procesie społecznego rozwoju i w kształtowaniu nowożytnej historii. W Ameryce Północnej zamieszkuje ponad 20 milionów ludzi, których korzenie sięgają wschodnioeuropejskich, polskich ziem. Śledząc ich przedstawione w niniejszej książce losy, zahaczamy o świat nauki, medycyny, polityki, sportu, sztuki oraz rozrywki. Przygotuj się na fascynującą opowieść autora Edwarda Zawadzkiego o 50 Polakach, których osiągnięcia przyczyniły się do sukcesów amerykańskiego społeczeństwa.

We wstępie autor opowiada jak narodziła się idea tej książki: "12 października 2005 roku rozpocząłem nowy, ekscytujący rozdział życia. Po zejściu schodami samolotu linii lotniczych LOT, moje stopy po raz pierwszy dotknęły polskiej ziemi, gdzie niezliczone pokolenia moich przodków mieszkały, pracowały, walczyły i poświęcały swój żywot ojczyźnie. Ziemia ta była i jest domem dumnych, odważnych ludzi, którzy wielokrotnie ryzykowali życie i honor w obronie wolności Polski, a także innych krajów, w których się osiedlali.

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Franklin Roosevelt, powiedział kiedyś: »Gdziekolwiek na świecie toczy się walka o wolność, z pewnością znajdziesz tam Polaków«. Polacy pełnili znaczącą rolę podczas wielu przełomowych momentów współczesnej historii, byli przywódcami duchowymi, żołnierzami, intelektualistami, naukowcami, rolnikami i artystami. Mikołaj Kopernik był ojcem astronomii, Jan Sobieski wspaniałym królem, który uratował Europę, zatrzymując gwałtowną ekspansję Imperium Osmańskiego podczas bitwy pod Wiedniem w 1683 roku. Piękne, patriotyczne melodie Szopena wywołują łzy w oczach każdego Polaka.

Wdzięczność całego świata należy się trzem znakomitym, choć mało znanym matematykom, którzy rozszyfrowali niemieckie kody Enigma, tym samym przyspieszając zakończenie straszliwej rzezi, jaką była II wojna światowa. Któż mógłby zapomnieć o odważnych robotnikach, założycielach związku zawodowego Solidarność, który był początkiem końca sowieckiego reżimu? W ich staraniach o zniesienie komunistycznej tyranii, która na przestrzeni 50 lat opanowała dużą część świata, wspierał ich niezapomniany papież Jan Paweł II.

Rozpoczęta tamtego pamiętnego dnia podróż pozwoliła mi uzmysłowić sobie, że w odróżnieniu od dobrze udokumentowanej polskiej historii, losy i osiągnięcia Polaków w Nowym Świecie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, były przedmiotem nielicznych publikacji. Tak narodził się pomysł książki, której przedmiotem byłyby dokonania naszych krajanów, którzy osiedliwszy się na tych ziemiach, pomagali kształtować historię nowych krajów zamieszkania przy pomocy swoich talentów. Kiedy zaczynałem badania prowadzące do napisania tej książki, na mojej liście znajdowało się ponad 500 Polaków. Biografia każdego z nich warta była przedstawienia szerszej publiczności, jednak liczbę tę musiałem zmniejszyć do 50, za co każdą z tych interesujących osób przepraszam. Jestem pewien, że podczas procesu twórczego obecni byli przy mnie duchem wszyscy Ci bohaterscy Polacy, mężczyźni i kobiety, których osiągnięcia miały duży wpływ na zmiany w północnoamerykańskim społeczeństwie. Czas, by dowiedział się o nich cały świat."

Edward Zawadzki. twardy sportowiec, jest niezwykle kochającym synem. Nie może nie wzruszyć jego dedykacja:
"Matce mojej poświęcam
Książka ta jest spełnieniem marzeń oraz owocem miłości i ciężkiej pracy. Zadedykować mogę ją tylko jednej osobie. Moja matka, Wanda, była darem niebios dla wszystkich, którzy spotkali ją na swojej drodze. Jest kobietą, która nigdy nie odmówiła pomocy tym w potrzebie. Już kiedy byłem małym chłopcem, uczyła mnie historii Polski i Polaków. Jest dumną Kanadyjką, ale nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach i ojczyźnie. Moje zalety są wynikiem tego, czego mnie nauczyła. Jej charakter to połączenie mądrości z dziecinną niewinnością, co jest wyjątkowe z uwagi na życiowe trudności i tragedie, które napotkała na swojej drodze.

Mamo, nigdy nie będę w stanie w pełni podziękować Ci za wszystko, co dla mnie zrobiłaś, ale niech ta książka będzie zaliczką tego, co jestem Ci winien. Kocham Cię całym moim sercem.
Eddie"

Zapraszamy zatem na 117 Roncesvalles Avenue do kupienia świetnego i wartościowego podarunku świątecznego i spotkania z autorem tej ciekawej pozycji.© Copyright 2003 by GAZETA Inc.
Opublikowane w Internecie za wiedzą i pozwoleniem wydawcy "Gazety"

www.gazetagazeta.com