Strona główna | POLONIUM | Wyszukiwarka | Ogłoszenia | Księgarnie | Redakcja | O nas | About us
Uaktualnione: 14 wrzesnia, 2013
 
  GAZETA - dziennik poloni kanadyjskiej      

W naszej GAZECIE:
Polonium
POLONIUM
News about Poland

Ale piękny jest ten świat
Antykwariat
ARCHIWUM SPRAW NAJCIEKAWSZYCH
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
Dobre rady
Europa
Film
Finanse
Fotka dnia
Historia mało znana
IMPREZY
Kabaret pod Bańką
Kanada
Komentarze, opinie
Kultura
List oceaniczny - dodatek kulturalny
LISTY OD CZYTELNIKÓW
Nauka i technika
Ontario
Polonia
Polonia Przyszłości
Polska
Pomóżmy innym
Powódź 2010
Prawo
Robert Dziekański
Różności
Smoleńsk 2010
Toronto
USA
W krzywym zwierciadle
Wybory federalne 2011
Zdrowe ciało, zdrowy duch
Świat

Komentarze i pytania

merytoryczne
do redaktora:

Małgorzata Bonikowska
webedytor@gazetagazeta.com

techniczne
do webmastera:

Tomek Kniat
webmaster@gazetagazeta.com

 

 

 

 

Kultura
Kultura
Niemcy zwróciły Afganistanowi starożytne rzeźby
PAP Feb 8, 2012
Niemcy oddały w tym tygodniu Afganistanowi starożytne rzeźby z okresu tzw. sztuki Gandhary, złupione podczas wojny. W Kabulu specjaliści ds. kultury mają nadzieję na powrót reszty zrabowanych skarbów, świadczących o bogatej kulturowej przeszłości Afganistanu.


Kultura
Rok 2011 w literaturze i muzyce
PAP Jan 13, 2012
Literatura: Nobel dla Transtroemera,Nike dla Mariana Pilota,Silesius dla Urszuli Kozioł,a także obchody Roku Czesława Miłosza - to niektóre z najważniejszych wydarzeń literackich minionego roku.

Muzyka poważna: W 2011 roku na festiwalach i koncertach w Polsce prezentowano twórczość Gustava Mahlera,w 100.rocznicę jego śmierci,oraz Franciszka Liszta,w 200.rocznicę jego urodzin. Muzyka odgrywała znaczącą rolę w kulturalnym programie polskiej prezydencji.

Muzyka rozrywkowa: Festiwale w Jarocinie i Kostrzynie nad Odrą oraz koncert inaugurujący przejęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE - to ważniejsze wydarzenia muzyczne 2011 roku. W Polsce zagrały m.in.Iron Maiden,Prodigy,Interpol,a także Shakira i Prince.Kultura
Kuncewiczówka
Władysław Pomarański Jan 11, 2012
W pięknym renesansowym miasteczku (ok. 3 i pół tysiąca mieszkańców) Kazimierzu Dolnym, zwanym także Kazimierzem nad Wisłą, obok wspaniałych pozostałości sztuki renesansowej można znaleźć bardzo ciekawy współczesny zabytek - dom Jerzego i Marii Kuncewiczów, dzisiaj placówkę muzealną.


Kultura
Zmarł wybitny kanadyjski pisarz
Michał Zabłocki (PAP) Jan 4, 2012
W wieku 87 lat zmarł we wtorek w Kanadzie Josef Skvorecky, jeden z najwybitniejszych i najważniejszych współczesnych pisarzy czeskich, zna ny tłumacz literatury amerykańskiej i twórca legendarnego emigracyjnego wydawnictwa '68 Publishers.


Kultura
"Hombre Kapuściński" - historia męskiej przyjaźni
PAP Dec 16, 2011
Książka Ikonowicza wydobywa też fakt często pomijany w recepcji Kapuścińskiego - jego znaczenie i wkład w światową literaturę faktu. Kapuściński był dla tej literatury taką postacią jak Stanisławski czy Grotowski dla teatru. Po nurcie tzw. nowego dziennikarstwa amerykańskiego z takimi nazwiskami jak Norman Mailer, Truman Capote, coś nowego na skalę światową powiedział właśnie Kapuściński.


Kultura
Od rysowania księżniczek do ich tworzenia
Witold Liliental Dec 8, 2011
O Maggie Habiega Nowakowski pisalismy nie raz. Dzisiaj wywiad z artystka z okazji 1. rocznicy otwarcia jej studio fotograficznego.

- - -

Słyszałem już nieraz o psychoterapii poprzez hipnozę, pracę, nawet muzykę. Jadąc na wystawę fotografii w studio Fotografia Boutique w Oakville nie wiedziałem, że poznam kulisy psychoterapii poprzez sztukę fotograficzną.
Oto artykul:
Download/View File ]


Kultura
Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego
Ola Turkiewicz i Jacek "Wiejski"Górski Nov 25, 2011
11 listopada 2011 już po raz trzeci w Muzeum Powstania Warszawskiego zagościł Koncert Niepodległości. W tym roku wydarzenie to zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który do uczestników tego wydarzenia skierował specjalny list.


Kultura
Powróciliśmy, jak za dawnych lat
Witold Liliental Nov 21, 2011
Spektakl Teatru Muzycznego z Łodzi w programie "Powróćmy jak za dawnych lat" wraz z Celebrity Symphony Orchestra pod dyr. Andrzeja Rozbickiego


Kultura
Kanadyjska sztuka w Londynie
Malgorzata P. Bonikowska Oct 24, 2011
Prace najbardziej znanych kanadyjskich artystów, Toma Thomsona i Grupy Siedmiu, których obrazy przedstawiają surowość dzikiego północnego krajobrazu, znalazły na wielkiej wystawie w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od lat 1920-tych.


Kultura
Nagroda Literacka m.st. Warszawy
PAP Oct 19, 2011
Eustachy Rylski, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Magdalena Stopa i Jan Brykczyński zostali laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tytuł Warszawskiego Twórcy przypadł Januszowi Głowackiemu. Wręczenie nagród odbyło się w stołecznym teatrze Syrena.


 

 

Wybór najciekawszych artykułów przez email:

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci email z listą najciekawszych artykułów:
Sign up

Na końcu każdej wiadomości będzie informacja jak zrezygnować z dalszej subskrypcji jeżeli zmienisz zdanie.

Zobacz nasz ostatni newsletter