Dziennik Polonii w Kanadzie    
Strona główna | POLONIUM | Wyszukiwarka | Ogłoszenia | Księgarnie | Redakcja | O nas | About us
Uaktualnione: 1 stycznia, 2013
 
  GAZETA - dziennik poloni kanadyjskiej      

W naszej GAZECIE:
Polonium
POLONIUM
News about Poland

Ale piękny jest ten świat
Antykwariat
ARCHIWUM SPRAW NAJCIEKAWSZYCH
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
Dobre rady
Europa
Film
Finanse
Fotka dnia
Historia mało znana
IMPREZY
Kabaret pod Bańką
Kanada
Komentarze, opinie
Kultura
List oceaniczny - dodatek kulturalny
LISTY OD CZYTELNIKÓW
Nauka i technika
Ontario
Polonia
Polonia Przyszłości
Polska
Pomóżmy innym
Powódź 2010
Prawo
Robert Dziekański
Różności
Smoleńsk 2010
Toronto
USA
W krzywym zwierciadle
Wybory federalne 2011
Zdrowe ciało, zdrowy duch
Świat

Komentarze i pytania

merytoryczne
do redaktora:

Małgorzata Bonikowska
webedytor@gazetagazeta.com

techniczne
do webmastera:

Tomek Kniat
webmaster@gazetagazeta.com

 

 

Polonia

Młoda Polonia idzie jak burza
Małgorzata P. Bonikowska
Mar 12, 2011
 > Wersja do drukowania
> Wyślij e-mailem


Są młodymi dynamicznymi Kanadyjczykami o polskich kirzeniach, które są dla nich bardzo ważne. Od pewnego czasu młoda Polonia trzyma się razem, jest zorganizowana i robi mnóstwo ciekawych i ważnych rzeczy. To wielka radość, że mamy taką młodzież. W maju odbędzie się kolejna, trzecia konferencja z cyklu "Quo Vadis?" Przygotowania idą pełną parą. Dzisiaj rozmawiam o młodzieżowym ruchu i jego akcjach z Natalią Kusendovą, współprzewodniczącą konferencji "Quo Vadis III: Tools for Success".


Małgorzata P. Bonikowska: Publikujemy sporo materiałów informujących naszych Czytelników o tym, co dzieje się u "młodych". Nasi Czytelnicy bardzo się interesują młodym pokoleniem i Waszą działalnością, ale często słyszę pytanie: jak oni są zorganizowani, co to są za grupy, czym się różnią i jaka jest między nimi relacja? Bardzo proszę Was o wyjaśnienie tego faktycznie dość skomplikowanego obrazu.

Natalia Kusendova: Na początek wyjaśnienie czym jest organizacja PISK, która rozpoczęła oficjalną działalność we wrześniu 2009 roku, a nieformalnie zaczęła się tworzyć od 2008 roku. PISK to Polska Inicjatywa Studentów w Kanadzie. Ta organizacja ma na celu łączenie polskich klubów studenckich, które istnieją na 16 kanadyjskich uczelniach, poprzez organizowanie imprez kulturalnych, towarzyskich i edukacyjnych.
 
Główne cele PISK-u to: propagowanie polskiej kultury, języka i dziedzictwa pośród młodzieży polonijnej i nie tylko, nawiązanie współpracy między studentami i szerszą społecznością polonijną, umożliwienie młodym liderom aktywnej działalności w Polonii oraz nawiązanie kontaktów pomiędzy polskimi studentami a studentami polskiego pochodzenia w Kanadzie. W ciągu 2 lat działalności, PISK zorganizował, lub współorganizował wiele imprez, między innymi:
- Konferencję Ostatnich Studiujących Aktywistów (KOSA-2008) zorganizowaną przez Jakuba Lewandowskiego, jednego z założycieli PISK-u, która gościła około 80 studentów z Ontario i na której studenci mieli okazję spotkać się z przedstawicielami mediów polonijnych, oraz z przedstawicielami różnych organizacji polonijnych i przedyskutować plany na przyszłość;
- 2 letnie i dwa zimowe kempingi, które cieszą się popularnością wśród studentów i stanowią świetną okazję dla studentów by się lepiej poznać i podzielić doświadczeniem z życia studentckich organizacji, jak i oczywiście do rozrywki!;
- kolędowanie w domu Kopernika,
- nadanie medalu PISK-u za wolontariat,
- pomoc przy Ekran Polish film Festival,
- pokazy filmowe i inne.

Na konferencji Quo Vadis II w Ottawie w maju 2010 roku, trzy organizacje młodzieżowe spotkały się by przedstawić delegatom ich propozycje na zorganizowanie kolejnej konferencji Quo Vadis, która miałaby się odbyć w Toronto w 2011 roku. Były to organizacje: Polska Inicjatywa Studentów w Kanadzie, Stowarzyszenie Polskich Studentów przy Uniwersytecie Torontońskim, oraz organizacja młodych profesjonalistów, YPCPA. Delegatom pomysł się podobał i Toronto wygrało przetarg na zorganizowanie 3. konferencji pod hasłem Quo Vadis. Organizatorzy to właśnie członkowie tych trzech organizacji młodzieżowych.

M.P.B.: Quo Vadis to Wasza znakomita inicjatywa. Opowiedz parę słów o jej genezie, o poprzednich dwóch edycjach i o tym czego się nauczyliście do tej pory z doświadczeń poprzednich dwóch lat.

N.K.: Konferencja "Quo Vadis? Polish-Canadian Youth Leadeship Challenge" odbyła się w 2009 roku w Ottawie i gościła 117 delegatów z Kanady. Konferencja "Quo Vadis II: Building Bridges, Building Leaders" odbyła się w 2010 roku w Windsor i gościła 150 delegatów z  Kanady i ze Stanów. Konferencja "Quo Vadis III: Tools for Success" odbędzie się w 2011 roku i będzie gościć 200 delegatów, w tym 100 z Kanady, 50 ze Stanów oraz 50 z Europy. Osobiście uczestniczyłam w obu konferencjach, które mnie wiele nauczyły i na których zdobyłam wiele doświadczenia w kwestiach organizacyjnych.

M.P.B.: Jakie są plany i nadzieje na tegoroczną konferencję numer trzy?

N.K.: Planów na ten rok jest sporo, największym dla nas osiągnięciem jest otrzymanie poparcia ze strony Polskiego Senatu, który zgodził się zasponsorować 50 delegatów z Europy i pokryć całkowity koszt ich biletów lotniczych oraz opłaty konferencyjne. Plany na 3 dni konferencji nie są jeszcze kompletnie sfinalizowane, ale mamy w programie mnóstwo paneli dyskusyjnych, warsztatów, uroczyste przyjęcie w Konsulacie Rzeczpospolitej Polskiej w Toronto, oraz uroczysty wieczór na statku.

M.P.B.: Jakie są Wasze największe problemy i potrzeby?

N.K.: Największe problemy są związane z finansami. Ciągle jeszcze mamy braki w budżecie i staramy się znaleźć nowych sponsorów. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy do tej pory poparli naszą inicjatywę. Lista wszystkich sponsorów, oraz "Pakiet Sponsorski" mogą Państwo znaleźć na http://www.quovadisconference.com/qv3_sponsors.php

M.P.B.: Za tydzień odbędzie się Wasz wielki fundraiser. Powiedzcie, czego po nim oczekujecie i czy Polonia jest chętna do pomocy swoim młodym działaczom.N.K.: "Polonia Night - A Black Tie Affair" odbędzie się 20 marca w SPK przy 206 Beverley Street. W tej uroczystości będą uczestniczyć wszystkie organizacje i biznesy, które do tej pory poparły nas finansowo, jak również szereg VIPs z organizacji polonijnych, wszyscy organizatorzy konferencji oraz oczywiście nasi sympatycy! W programie przemówienia, koncert pianistyczny, muzyka zespołu jazzowego, pyszna kolacja z winem, deser i mnóstwo wrażeń!

Mamy nadzieję, że sprzedamy jeszcze kilka stolików osobom, które interesują się naszą działalnością i które chciałyby się więcej dowiedzieć na temat Konferencji "Quo Vadis III: Tools for Success".

Bilety można zakupić przez Internet na stronie http://www.quovadisconference.com/fundraising-dinner.php , lub napisać do qv3sponsorship@gmail.com , albo pod numerem telefonu 647-829-7745.

Więcej informacji na temat konferencji na stronie www.quovadisconference.com

Serdecznie zapraszamy!

M.P.B.: Życzymy powodzenia w Waszych inicjatywach i pamiętajcie, że zawsze chętnie będziemy Was wspierać.© Copyright 2003 - 2011 by www.gazetagazeta.com

Uwagi i komentarze na temat tego tekstu prosimy kierowac pod adreslisty@gazetagazeta.com
Zastrzegamy sobie prawo do publikacji nadeslanych listów, a takze do ich skracania.

Powrót na początek strony

 

Polonia
Jan Zieleniewski - więzień polityczny, filozof, malarz, poeta, pisarz
Panteon Gazety Gazeta 2011 - 2012
Świąteczne spotkanie z polonijnymi posłami GTA
Dzieci seniorom na Boże Narodzenie
Serce za Serce
Święto Niepodległości w Toronto
W święto Niepodległości Polski - śladami Trzech Ołtarzy...
XII Festiwal Chórów Polonijnych w Ontario
Polonijni olimpijczycy w Konsulacie
Sprawozdanie z kempingu Polskiej Inicjatywy Studentów w Kanadzie