Dziennik Polonii w Kanadzie    
Strona główna | POLONIUM | Wyszukiwarka | Ogłoszenia | Księgarnie | Redakcja | O nas | About us
Uaktualnione: 1 stycznia, 2013
 
  GAZETA - dziennik poloni kanadyjskiej      

W naszej GAZECIE:
Polonium
POLONIUM
News about Poland

Ale piękny jest ten świat
Antykwariat
ARCHIWUM SPRAW NAJCIEKAWSZYCH
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
Dobre rady
Europa
Film
Finanse
Fotka dnia
Historia mało znana
IMPREZY
Kabaret pod Bańką
Kanada
Komentarze, opinie
Kultura
List oceaniczny - dodatek kulturalny
LISTY OD CZYTELNIKÓW
Nauka i technika
Ontario
Polonia
Polonia Przyszłości
Polska
Pomóżmy innym
Powódź 2010
Prawo
Robert Dziekański
Różności
Smoleńsk 2010
Toronto
USA
W krzywym zwierciadle
Wybory federalne 2011
Zdrowe ciało, zdrowy duch
Świat

Komentarze i pytania

merytoryczne
do redaktora:

Małgorzata Bonikowska
webedytor@gazetagazeta.com

techniczne
do webmastera:

Tomek Kniat
webmaster@gazetagazeta.com

 

 

Robert Dziekański

"Nowe" zasady użycia taserów
Joanna Wójcik
Oct 18, 2010
 > Wersja do drukowania
> Wyślij e-mailem


Sędziowie federalni, prowincyjni i terytorialni zgodzili się na wprowadzenie nowych zasad stosowania taserów, jednak już znacznie wcześniej niektóre z prowincji podjęły podobne do rekomendowanych modyfikacje we własnych prowincyjnych przepisach.


Nowe zasady mówią jasno o tym że gdziekolwiek jest to tylko możliwe używanie taserów winno być zaniechane w stosunku do ciężarnych kobiet, osób starszych, a także w stosunku do dzieci.

Zasady te mówią, że tasery generalnie nie powinny być stosowane w stosunku do osób już obezwładnionych, a także takich, które prowadzą samochód, motor, czy skuter śnieżny.

Policjanci dostali również zakaz celowania tą bronią w miejsca wyjątkowo wrażliwe takie jak: głowa, szyja czy genitalia.

Poprawki wprowadzone pokrywają się w zasadzie z tymi już wprowadzonymi w marcu na terenie Alberty, Nowej Szkocji i Brytyjskiej Kolumbii, co zdecydowanie ograniczyło użycie taserów.

Nowe zasady mówią, że policjanci powinni unikać wielokrotnego rażenia, lub rażenia trwającego zbyt długo, co może nastąpić tylko w przypadku jeśli jednorazowe porażenie nie pozwoliło na fizyczne obezwładnienie osoby, celem zupełnego przejęcia kontroli nad jej zachowaniem.

Policja będzie musiała ustalić zasady i wymagania szkolenia dla tych policjantów, którzy będą posiadać zezwolenie na użycie rażącej broni. Również przygotowanie osób prowadzących szkolenia musi być określone obowiązującymi zasadami.

Ta ostatnia rekomendacja była wynikiem raportu, którego wyniki ogłoszono też w piątek. Raport z inspekcji, jaką przeprowadził Vince Bevan, emerytowany szef policji z Ottawy, mówi o tym, że choć siły policji Victorii należą do pierwszych, które zaczęły stosować tasery, to szkolenie korzystających z nich oficerów policji dalekie było od zadowalającego.

Raport ujawnił, że w roku 2005 wszyscy policjanci w Victorii przeszli szkolenie i otrzymali certyfikaty upoważniające ich do używania tej broni. Natomiast od tamtej pory jedynie dwa razy zaoferowano kursy odświeżające wiadomości. Znajdujący się na terenie Kolumbii Brytyjskiej Justice Institute wprowadził szkolenie w zakresie obsługi taserów jako obowiązkowe, ale odstąpił od tego w roku 2006. W rezultacie żaden z zatrudnianych po roku 2006 funkcjonariuszy policji nie posiadał certyfikatu upoważniającego do posługiwania się taserem.

"Ze względu na braki szkoleniowe, z uwagi na śmierć Roberta Dziekańskiego na lotnisku w Vancouver, co sprowokowało śledztwo komisji Braidwooda, tylko paru kwalifikowanych funkcjonariuszy policji może nosić tasery jako część swego policyjnego wyposażenia," pisze Bevan.

Pośród 80 rekomendacji, Bevan podkreśla konieczność gruntownego zbadania programu szkoleniowego dotyczącego używania taserów przez siły policyjne Victorii.

Raport Bevana ujawnia również braki w systemie monitorowania użycia taserów. Policjanci musieli dokonać właściwego zapisu w dokumentach odnoszących się do pobrania tasera na czas patrolu, natomiast nie musieli zapisywać jego zwrotu po zakończonej pracy w terenie.

Ministrowie sprawiedliwości zgodzili się co do tego, by usprawnić system kontrolowania gdzie i w jakim stanie znajduje się aktualnie ta broń rażąca.

Policjanci powinni być zobowiązani do sprawdzania stanu broni przed rozpoczęciem swojej służby i po jej zakończeniu, a także do sporządzania raportu jej użycia, jeśli miało ono miejsce. Raporty te winny być, w razie takiej potrzeby, udostępniane społeczeństwu.

David Eby, dyrektor organizacji B.C. Civil Liberties Associaton, oświadczył, że ogólnokanadyjskie zasady opublikowane w piątek nie są żadną sensacją. "To frustrujące, że mamy takie poważne zaległości w tej sprawie," powiedział Eby w czasie udzielonego wywiadu. "Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to, co polecają teraz zrobić, już zostało zrobione." Eby oświadczył, że więcej byłoby pożytku, gdyby sędziowie poświęcili swój czas na przyjrzenie się zasadom testowania nowej broni.

Kiedy Ontario wprowadziło swoje zasady krytycy wytknęli, że są one co najmniej nieadekwatne, jako że nie obejmują materiału dowodowego, jakiego dostarczają konkretne przypadki stosowania taserów w stosunku do ludzi młodych i chorych psychicznie.

W Kanadzie zmarło przynajmniej 20 osób, w stosunku do których użyto tasera.

Firma Taser International uparcie jednak utrzymuje, że broń ta nie zabija.

Mimo że stale słyszy się głośno wypowiadane negatywne komentarze dotyczące przypadków używania przez policję taserów, komisja prowadząca śledztwo w Brytyjskiej Kolumbii odmawia rozpatrzenia głosów nawołujących do całkowitego zakazu używania tej broni w szeregach policji.

Policjanci na terenie całego kraju argumentują, że użycie taserów jest bardziej bezpieczne niż użycie broni palnej, ponieważ w sumie chroni życie ludzkie.

© Copyright 2003 - 2011 by www.gazetagazeta.com

Uwagi i komentarze na temat tego tekstu prosimy kierowac pod adreslisty@gazetagazeta.com
Zastrzegamy sobie prawo do publikacji nadeslanych listów, a takze do ich skracania.

Powrót na początek strony

 

Robert Dziekański
Śledztwo w Gliwicach umorzone
Proces w sprawie Dziekańskiego znowu opóźniony
Proces policjantów dopiero w sierpniu
Początek procesu policjantów w sprawie Dziekańskiego
Co dalej w sprawie Dziekańskiego
Kolejna odsłona sprawy Dziekańskiego
Zmiany w użyciu taserów
"Nowe" zasady użycia taserów
Minister Radosław Sikorski spotkał się z matką Dziekańskiego
Adwokat odznaczony w Polsce