Dziennik Polonii w Kanadzie    
Strona główna | POLONIUM | Wyszukiwarka | Ogłoszenia | Księgarnie | Redakcja | O nas | About us
Uaktualnione: 1 stycznia, 2013
 
  GAZETA - dziennik poloni kanadyjskiej      

W naszej GAZECIE:
Polonium
POLONIUM
News about Poland

Ale piękny jest ten świat
Antykwariat
ARCHIWUM SPRAW NAJCIEKAWSZYCH
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
Dobre rady
Europa
Film
Finanse
Fotka dnia
Historia mało znana
IMPREZY
Kabaret pod Bańką
Kanada
Komentarze, opinie
Kultura
List oceaniczny - dodatek kulturalny
LISTY OD CZYTELNIKÓW
Nauka i technika
Ontario
Polonia
Polonia Przyszłości
Polska
Pomóżmy innym
Powódź 2010
Prawo
Robert Dziekański
Różności
Smoleńsk 2010
Toronto
USA
W krzywym zwierciadle
Wybory federalne 2011
Zdrowe ciało, zdrowy duch
Świat

Komentarze i pytania

merytoryczne
do redaktora:

Małgorzata Bonikowska
webedytor@gazetagazeta.com

techniczne
do webmastera:

Tomek Kniat
webmaster@gazetagazeta.com

 

 

Robert Dziekański

Adwokat odznaczony w Polsce
PAP
Sep 8, 2010
 > Wersja do drukowania
> Wyślij e-mailem


Szef MSZ Radosław Sikorski odznaczył w piątek Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Dona Rosenblooma - kanadyjskiego prawnika, który reprezentował Polskę podczas śledztwa w sprawie śmierci Roberta Dziekańskiego na lotnisku w Vancouver.


Sikorski odznaczenie wręczył w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Podczas uroczystości w siedzibie MSZ Sikorski dziękował Rosenbloomowi za pracowitość i determinację, jaką wykazał reprezentując Polskę podczas prac Komisji Braidwooda, która badała okoliczności śmierci Dziekańskiego.

"Bez połączenia pańskiej silnej woli w ujawnieniu zachowania policjantów i umiejętności, z jaką pan to przeprowadził, Komisja Braidwooda mogłaby napotkać trudności lub wykonanie jej mandatu okazałoby się w ogóle niemożliwe" - podkreślił Sikorski.

Jak mówił, dzięki wysiłkom Rosenblooma Komisji Braidwooda udało się m.in. ustalić, że policyjne procedury użycia paralizatorów zostały zlekceważone. "Panie Rosenbloom, w przeszłości pokazał pan odwagę broniąc ludzi skrzywdzonych przez nadużycie prawa. Tym razem stanął pan w obronie praw imigranta, gdy jego własny głos został uciszony. Pańskie dążenie do sprawiedliwości zasługuje na wdzięczność narodu polskiego i w jego imieniu chciałbym jeszcze raz bardzo panu podziękować" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Rosenbloom dziękował narodowi i rządowi polskiemu za uhonorowanie Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. Podziękował też byłemu polskiemu ambasadorowi w Kanadzie Piotrowi Ogrodzińskiemu i polskim służbom konsularnym za ogromną pomoc w czasie, gdy brał udział w pracach Komisji Braidwooda. Podkreślił, że reprezentowanie Polski w sprawie śmierci Dziekańskiego było dla niego przywilejem.

14 października 2007 roku imigrant z Polski Robert Dziekański zmarł na lotnisku w Vancouver, kiedy funkcjonariusze policji użyli paralizatora, żeby go obezwładnić. Jak wynikało z nagrania, które jeden ze świadków wydarzenia zarejestrował na lotnisku swoim telefonem komórkowym, Dziekański wprawdzie zachowywał się dość gwałtownie (po długim locie i dziesięciu godzinach oczekiwania na skierowanie do właściwej części lotniska), jednak w niczym nie zagrażał policjantom.

Powołana do wyjaśnienia okoliczności śmierci specjalna komisja pod kierownictwem emerytowanego sędziego Tomasa Braidwooda uznała m.in., że użycie paralizatora wobec Dziekańskiego było nieuzasadnione. W raporcie Komisji znalazły się także zalecenia dotyczące przyszłych zasad pracy policjantów. Komisja proponuje stworzenie specjalnego cywilnego urzędu, który miałby prowadzić postępowania w sprawach ewentualnych przyszłych przypadków śmierci czy poważnych obrażeń będących wynikiem działalności policji.

Don Rosebloom - jak podaje na swych stronach MSZ - jest prawnikiem z czterdziestoletnią praktyką, który prowadził wiele znaczących spraw w Kanadzie. Jest absolwentem Uniwersytetu British Columbia Law School. W 2009 r. reprezentował rząd RP w postępowaniu przed Komisją Braidwooda, badającą śmierć Roberta Dziekańskiego na lotnisku w Vancouver w 2007 r.


© Copyright 2003 - 2011 by www.gazetagazeta.com

Uwagi i komentarze na temat tego tekstu prosimy kierowac pod adreslisty@gazetagazeta.com
Zastrzegamy sobie prawo do publikacji nadeslanych listów, a takze do ich skracania.

Powrót na początek strony

 

Robert Dziekański
Śledztwo w Gliwicach umorzone
Proces w sprawie Dziekańskiego znowu opóźniony
Proces policjantów dopiero w sierpniu
Początek procesu policjantów w sprawie Dziekańskiego
Co dalej w sprawie Dziekańskiego
Kolejna odsłona sprawy Dziekańskiego
Zmiany w użyciu taserów
"Nowe" zasady użycia taserów
Minister Radosław Sikorski spotkał się z matką Dziekańskiego
Adwokat odznaczony w Polsce