Dziennik Polonii w Kanadzie    
Strona główna | POLONIUM | Wyszukiwarka | Ogłoszenia | Księgarnie | Redakcja | O nas | About us
Uaktualnione: 1 stycznia, 2013
 
  GAZETA - dziennik poloni kanadyjskiej      

W naszej GAZECIE:
Polonium
POLONIUM
News about Poland

Ale piękny jest ten œwiat
Antykwariat
ARCHIWUM SPRAW NAJCIEKAWSZYCH
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
Dobre rady
Europa
Film
Finanse
Fotka dnia
Historia mało znana
IMPREZY
Kabaret pod Bańkš
Kanada
Komentarze, opinie
Kultura
List oceaniczny - dodatek kulturalny
LISTY OD CZYTELNIKÓW
Nauka i technika
Ontario
Polonia
Polonia Przyszłoœci
Polska
Pomóżmy innym
PowódŸ 2010
Prawo
Robert Dziekański
Różnoœci
Smoleńsk 2010
Toronto
USA
W krzywym zwierciadle
Wybory federalne 2011
Zdrowe ciało, zdrowy duch
Œwiat

Komentarze i pytania

merytoryczne
do redaktora:

Małgorzata Bonikowska
webedytor@gazetagazeta.com

techniczne
do webmastera:

Tomek Kniat
webmaster@gazetagazeta.com

 

 

Page not found

404 Error

404

Page Not Found!

We're sorry, but we can't find the page you were looking for. It's probably some thing we've done wrong but now we know about it and we'll try to fix it. In the meantime, try one of these options:

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright Š 2015. All Rights Reserved.

Kabaret pod Bańkš

Niepowtarzalna Magda
Małgorzata P. Bonikowska
Jun 6, 2008
 > Wersja do drukowania
> Wyœlij e-mailem


Piszę ten tekst w dniu 40. urodzin Magdy Papierz, a do tego w dzień Jej imienin i jeszcze, jakby tego było mało, z okazji 20-lecia Jej pracy artystycznej. Jutro i w sobotę zobaczymy jubileuszowy Papierz Show, ale zanim to nastšpi - posłuchajmy trochę o Niej. Tydzień temu opowiadała nam sama o sobie, więc wiemy już, że te 20, to naprawdę 25 lat na scenie, tylko bała się to rozgłaszać, żeby nie pomyœlano, że ma na przykład 50 lat, a nie 40.


Dlaczego w Kabarecie "Pod Bańkš" występuje z Gawendš - wiadomo, oboje majš błędy ortograficzne w nazwiskach i to ich zbliżyło.

Ostatnio została koronowana Honorowš Miss Polonia w Kanadzie - i słusznie, że dopiero teraz, bo z każdym rokiem staje się bardziej sexy. Może trzeba było jeszcze poczekać.

Zajrzyjmy za kulisy - najpierw rodzinne. Niech opowiedzš o Niej Jej najbliżsi...
 

•••

Andrzej Papierz (brat z Polsce, deczko starszy): Kim Magda jest dla mnie? Dla mnie jest zawsze małš kochanš siostrzyczkš. Oto kilka obrazków z naszego rodzinnego życia:
- Jak była bardzo malutka tak się darła, ze wszyscy od niej uciekali, ale chyba dzięki temu, ma tak mocny głos.
- Często w czasie moich imprez zamykałem jš wysoko w regale za szybš, bo wszędzie jej było pełno. Zamykanie w łazience nic nie dawało, ponieważ wychodziła przez okno na balkon, a potem do kuchni.
- Na każdej imprezie rodzinnej chciała być w centrum uwagi i musieliœmy jš stawiać na stołku, albo na pianinie - widocznie dlatego została artystkš.
- Jak ojciec jš zabrał na uroczystoœci w liceum medycznym to wyskoczyła na scenę i zaczęła krzyczeć, aby wszyscy jš podziwiali, bo ma bombowš sukienkę.
- Jak się œmiała przy stole to tato jej mówił, żeby się nie œmiała, bo dostanie głupiego męża - odpowiadała: a mama też się œmiała!
- Najbardziej zaskoczyła rodzinę, jak stwierdziła na trzy miesišce przed maturš, że na maturze będzie zdawać chemię.

Andrzej Pugacewicz (mšż od 15 lat, kluczowy filar Kabaretu "Pod Bańkš"): Niezastšpiona, wspaniała. Żona, kucharka, artystka, matka. Czy mężczyzna mo-że wymarzyć sobie coœ lepszego? To Ona wepchnęła, dosłownie - wepchnęła mnie na scenę, wzbudziła we mnie chęć grania, komponowania, tworzenia. Za to będę Jš zawsze kochał. Mam to szczęœcie, że dzięki Niej moje życie to nie tylko praca-miseczka-spanko-praca. Nasz dom, od piwnicy aż po dach wypełniony jest muzykš i szalonym życiem artystycznym. Ona dała mi wspaniałego syna, którego zainteresowania dzisiaj sš takie, jak nasze. Mamy z Nim œwietny kontakt. To wszystko dzięki Niej. Oczywiœcie, że były trudne momenty, ale dzisiaj nie żałuję ani jednej chwili spędzonej z Niš razem. Życie przy Niej to wielka przygoda.

Michał Pugacewicz (15-letni syn, właœnie przyjęty do prestiżowej artystycznej szkoły Cawthra Park. Gra, œpiewa, jest aktorem, po prostu wdał się w artystycznš rodzinę): Ona jest super. Kocha mnie, pomaga mi bardzo w homework, jest zawsze ze mnš, jest dla mnie jak "super woman". Robi to, co robiš wszystkie mamy, a oprócz tego robi te niezwykłe rzeczy - œpiewa, komponuje, pisze teksty, występuje w kabarecie. To dzięki Niej ja chcę robić to samo. Mama uczy mnie aktorstwa i to jest cool. To mama w dzień, a artystka w nocy. Fajnie, że to Ona mnie urodziła. Przy Niej nie grozi mi nuda.

Jak już wszystko zorganizuje, ustawi, wyda dyspozycje, zadzwoni, ochrzani - nareszcie może sobie zapalić i uœmiechnšć się do życia
 

•••

Zapytałam o zdanie innych, nie członków rodziny. Oto, co powiedzieli mi w odpowiedzi na "Hasło: Papierz" (w kolejnoœci czysto alfabetycznej, dlatego nasz Naczelny jest pierwszy...).

Zbigniew Bełz (wydawca i redaktor naczelny "Gazety", wieloletni wierny sponsor z prawdziwego podziwu): Zawsze mnie zastanawia, gdzie w tej małej kobietce mieœci się ten gigantyczny talent i wiele innych wartoœciowych i niezwykłych cech. Potrafi wzruszać, bawić, jest jak kameleon i nigdy nie przestaje zadziwiać mnie swoim bogactwem wyobraŸni, warsztatem i energiš. Ale widocznie przez te 40 lat wszystko to sobie skrzętnie poukładała, i niech Jej tak to zostanie.

Agnieszka Fatyga (aktorka, piosenkarka, muzyk, poetka, artystka wszechstronna): Magda - jedna z najzdolniejszych, a na pewno najbardziej wszechstronnych artystek kabaretowych, jakie znam (oprócz mnie, oczywiœcie, czyli jesteœmy takie dwie). Marlena Dietrich i Irena Kwiatkowska w jednym, i do tego z głosem Edith Piaf. Czego się dotknie, zamienia w złoto. Oczywiœcie, na scenie, bo w kuchni (wiem, ucztowałam) wszystko jest jak należy: kucharze francuscy zagrożeni, za to tempo przygotowania... Magda robi pyszny obiad w czasie, w którym ja otwieram zaledwie kapsel od butelki. Dziękuję raz jeszcze Magdzie i Chłopakom i wszystkim ludziom z Kabaretu. Mówiłam, mówię i będę mówić: czym Hemar w Londynie, tym Bańka w Totonto- najbardziej wysuniętš na zachód, wysokogatunkowš placówkš Niepodległej, Intelektualnej, Inteligentnej i Radosnej Polski. Magdę otaczajš piękni i przystojni mężczyŸni: mšż, syn, koledzy kabaretowi, wielbiciele jawni i skryci, więc powinnam Magdy nie lubić, a kocham Jš za apetyt na życie i za to, że udaje Jej się robić to, co kocha, rozkochujšc w tym innych. Magda i Chłopaki z Bańki pokazujš, że chodzšc nie raz twardo po ziemi, nie dali sobie odebrać skrzydeł. Gdy widzę, jak rozwijajš te skrzydła, czuję, że i ja sama unoszę się nad ziemiš. I za to bardzo, bardzo dziękuję.;

Wojtek Gawenda (współszef "Kabaretu pod Bańkš", tekœciarz, a poza tym tzw. wielofunkcyjny, - kierowca M. Papierz, techniczny i co tylko trzeba): Magdę poznałem w lutym 1995 roku kiedy po raz pierwszy i ostatni zarazem byłem jako widz na przedstawieniu Kabaretu "Pod Bańkš". Zdecydowanie wyróżniała się z całego zespołu. Mimo że najmniejsza, to wszędzie Jej było pełno. I to zarówno na scenie, jak i potem, po przedstawieniu wœród publicznoœci, którš rozbawiała nadal, pomimo że kurtyna już opadła. Nie przypuszczałem wtedy, że wielka przyjaŸń połšczy nas na tak długie lata, a zaryzykuję nawet stwierdzenie, że dozgonnie. Bo Magda jest kobietš o niezwykłej osobowoœci i charakterze. Przede wszystkim uczciwa, lojalna i szczera "do bólu". To dzięki Jej zapałowi, wyrozumiałoœci i zdolnoœci do kompromisów, kabaret przetrwał tyle lat, co przetrwał. I za to Jš bardzo wszyscy szanujemy. No i jest wielkš artystkš. Mało kto posiada takiego "czuja" scenicznego jak Ona i w dodatku popartego niebywałym warsztatem wokalno-aktorskim. Mówiš, że życie zaczyna się po czterdziestce. Więc życzę Magdzie, aby to teraz właœnie nastšpił szczyt Jej formy i kariery. Żeby poznali Jš wszędzie tam, gdzie jeszcze Jej nie znajš (i niech żałujš!) - na całym œwiecie.

Nina Geysztor-Zawirska (publicystka, prawdziwy koneser tego co piękne i w dobrym stylu): OdpowiedŸ na pytanie, z czym mi się kojarzy Magda jest nieprawdopodobnie prosta: z gigantycznym talentem na dwóch, zgrabnych nogach! Usiłuję sobie przypomnieć, czy przed Magdš polska scena mogła się poszczycić jednš artystkš o tak wszechstronnych zdolnoœciach estradowych. I jakoœ żadne nazwisko nie wpada mi do głowy. Bo ta mała bestyjka nie doœć, że œpiewa w kilku oktawach jak Yma Sumac, nie doœć, że tańczy jak Loda Halama, nie doœć, że komponuje i pisze własne teksty niczym Wojtek Młynarski - Jej vis comica może z powodzeniem konkurować z Irenš Kwiatkowskš. Dlatego, jeœli chcesz się poœmiać, mieć wieczór bosko udany - nie myœl za wiele; wsiadaj w wóz i jedŸ na "Bańkę", mój kochany!

Monika GoŸdzik-Kowalczuk (aktorka, członek "Kabaretu pod Bańkš", z tych dwóch, to ta duża): Madzia... mała, ale potężna. Drobna, ale z dużym biustem (czego Jej zawsze zazdroœciłam. Madzia powiedziała, że gdyby wzišć Jej biust i mój tyłek, to by była z nas super sex bomba). W tym małym ciele szaleje wulkan temperamentu, w tym małym gardziołku brzmi głos jak dzwon. Wszystko to piękne, ale na próbach dawała nieŸle popalić. Spróbuj mieć inne zdanie. Nawymyœla ci od indywidualistów i zrobi swoje, nie przebijesz się. Ale jak masz problem, przyjdzie, powie "no, przestań", napije się z tobš i da dobrš radę. Bywało rożnie, ale nigdy nudno.

Córeczka jej ukochanej wilczurki i słynny biust Magdy, o którym opowiada Monika GoŸdzik-Kowalczuk


Roman Górny (szef "Kabaretu po ósmej" z Ottawy): Magdę poznałem 11 lat temu, gdy "Kabaret po ósmej" wystšpił po raz pierwszy na Kabaretonie. Wrażenie, jakie odniosłem po naszych spotkaniach i rozmowach to to, że jest osobš o dużym talencie estradowym, piosenkarkš, aktorkš, reżyserem, choreografem, dyrektorem, kobietš biznesu, a przede wszystkim człowiekiem, który patrzy na ten œwiat przez pryzmat codziennoœci. Mimo tych wszystkich zdolnoœci i funkcji, które pełni w Kabarecie "Pod Bańka" potrafi być wspaniałym kumplem i przyjacielem. W miarę upływu lat znajomoœć nasza przekształciła się w serdecznš przyjaŸń, którš myœlę ze wzajemnoœciš sobie cenimy. Jak to bywa wœród przyjaciół, sš górki i dołki, ale wspólna pasja bierze górę nad wszystkim, i jak bumerang wracamy do siebie. Może to zdziwić wiele osób, ale muszę powiedzieć, że dużš zasługš Magdy jest fakt, iż "Kabaret po ósmej" może obchodzić dziœ 20-lecie istnienia.To Ona wielokrotnie potrafiła przekonać mnie do dalszej działalnoœci i podsycić ogień w tlšcym się już ze staroœci piecu po ósmej. Może coœ w tym jest - 20 lat na scenie Magdy Papierz i 20-lecie "Kabaretu po ósmej". Magda, gratuluję jubileuszu i dziękuję, że jesteœ taka jaka jesteœ.

Karolina Ingleton (piosenkarka): Magda jako osoba prywatna to wrażliwa, skromna osoba, która jest bardzo życzliwa dla innych, ale także zawsze sobie poradzi w życiu i wie czego chce. Magda jako artystka to nasz niewyczerpany skarb; twórczoœci, pomysłów i talentów. Jako aktorka i wokalistka, jest niepowtarzalna. W Polonii powinniœmy być dumni, że taka osoba wœród nas istnieje i chce być artystycznie zaangażowana, bo nasze życie byłoby bardzo ubogie bez Magdy i artystów, którzy z Niš współpracujš.

Marian Kamiński (bard z gitarš): Bardzo lubię pracować z Magdš, ponieważ jest bardzo profesjonalna, a jednoczeœnie potrafi amatora podkręcić i dać mu dobre wkazówki, aby mógł być na poziomie takim, na jkim powinien być, kiedy Ona organizuje występ, a także, aby mógł się dalej rozwijać Bardzo dużo pomaga. Zawsze życzliwy doping i konstruktywna krytyka. Każdy występ wspólny na scenie to dla mnie bardzo wielkie przeżycie i wielka przyjemnoœć.

Ewa i Jerzy Kołacz (artyœci plastycy): Magda - ambasadorka dziewczęcego wdzięku i stuprocentowej kobiecoœci. Jest aktorkš o wielkiej skali możliwoœci. Wzrusza i rozœmiesza, sprawa, że œwiat przez parę godzin jest lepszy. Kochamy Jš i podziwiamy. Paryż miał Edith Piaf, a my mamy Magdę Papierz.

Piotr Konowrocki (konsul generalny RP w Toronto): Magda to wulkan energii, to osoba, dla której nie ma rzeczy niemożliwej do zrobienia i pokonania. A z drugiej strony, przy tej przebojowoœci, jest bardzo kobieca, ciepła, ujmujšca i rozbrajajšca. Bardzo towarzyska. Jest bardzo utalentowana i obdarzona przebogatym wachlarzem zdolnoœci artystycznych. Potrafi na scenie przeistaczać się w cišgu kilku sekund z kobiety wampa w bezbronnš kobietkę, od staruszki w nastolatkę. Podejrzewam, że potrafiłaby wszystko zagrać, nawet bałwana ze œniegu. Godne podkreœlenia jest to, że ma chęć i znajduje czas na to, by szkolić młodzież. Nie każdemu artyœcie się to chce, a Ona swojš wiedzš, talentem i umiejętnoœciami dzieli się chętnie z młodzieżš. Robi to œwietnie, więc pod Jej okiem każdy potrafi rozwinšć nawet minimalne umiejętnoœci, które posiada.

Andrzej Krężel (konsul RP ds. Polonii i promocji): Podobnie jak niezwykłe nosi nazwisko, tak niezwykła jest z Niej kobieta i niezwykły jest Jej charaker. To człowiek bardzo wielu talentów, której poznanie było dla mnie wielkš przyjemnoœciš. Jest bardzo ważnš postaciš życia polonijnego w Ontario i w Kanadzie, która w znakomity sposób przyczynia się do tego, że polska kultura jest popularyzowana. Jej działalnoœć została uhonorowana odznakš "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Kulturowego RP. To ogromna przyjemnoœć dla mnie, że dane mi było poznać Magdę Papierz. Jest nie tylko znakomitš artystkš i organizatorem, ale osobš, która potrafi wykonywać pięknš biżuterię. A więc - człowiek Renesansu i kropka.

Œwieżo udekorowana odznakš "Zasłużony dla Kultury Polskiej" - medal na piersi


Witold Liliental (publicysta "Gazety", niejednš recenzję z "Bańki" ma na swoim koncie): Kiedy myœlę o Magdzie Papierz, to przede wszystkim kojarzš mi się trzy wielkie damy piosenki: Polki Hanka Ordonówna i Ewa Demarczyk oraz Francuzka Edith Piaf. Magda ma talentów wiele, ale Jej wokalne zdolnoœci w wykonywaniu piosenek z repertuaru tych wielkich postaci stawiajš Jš w jednym rzędzie z nimi samymi. Magda, gwiazda Kabaretu "Pod Bańkš", potrafi w równie naturalny sposób kreować postacie dramatyczne, jak i komiczne. Jest nie tylko wybitnš wokalistkš, ale i doskonałš aktorkš, o czym œwiadczš Jej liczne role w skeczach. No i spełnia wielkš społecznš rolę, jako pedagog i dyrygentka chóru Mavo Academy oraz autorka ciekawych aranżacji licznych piosenek i kolęd. W szczególnoœci, nie mogę nie wymienić tu kolędy "Mizerna, cicha", œpiewanej w arcyoryginalnej wersji klezmerskiej.

Mirek Połatyński (aktor, reżyser, od niedawna członek "Kabaretu pod Bańkš"): Jak przystało na wszystkich, którzy noszš miano jej nazwiska, obdziela ludzi dookoła czym tylko może, bo ich wszystkich kocha. Pracuje się z Niš œwietnie, ale czasem niebezpiecznie, bo jest bardzo wymagajšca tak od siebie, jak i od innych, wiec się czasem człowiekowi oberwie. A energii to ma tyle, że gdyby Jš podłšczyć do przekaŸnika wysokiego napięcia, to by wystarczyło do oœwietlenia połowy domów w Mississaudze przez kilka lat. Ale nie radzę Jej tego robić, bo by jš zaraz podatki zjadły. Życzę Jej następnego Jubileuszu równie twórczego i energetycznego. I jeszcze jedno, ale w tajemnicy - mšż jest o Niš cholernie zazdrosny... Więc, Panowie, nie ryzykujcie.

Wanda Samborska (konsul RP, Wydział Ekonomiczno-Handlowy Konsulatu RP w Toronto): Zaszczyt i przyjemnoœć o Niej mówić. Dynamiczna, dowcipna, zawsze uœmiechnięta, wiecznie młoda... Trudno uwierzyć, że tyle lat jest na scenie i takie daty ma w akcie urodzenia! Czy to znowu jakiœ Jej numer kabaretowy?!

Krystyna Sienkiewicz (aktorka, artystka, pisarka): Magda jest wielce utalentowanš osobš , miłš, serdecznš, uczynnš. Ma wszystkie takie cechy, które kocham w człowieku. Cieszę się, że na obczyŸnie powstał kabaret, którego nie można się powstydzić, który jest œwietny i pozbierał takie talenty. Bardzo, bardzo lubię być razem z Kabaretem "Pod Bańkš". Proszę ich wszystkich pogłaskać ode mnie po głowie!

Grażyna Sosnowska-Sikorska (konsul RP w Ottawie): Byłam zaskoczona, gdy po raz pierwszy zobaczyłam Kabaret "Pod Bańkš", bo byłam nastawiona na amatorski występ, a zobaczyłam profesjonalistów, poczšwszy od głosów i tekstów po stroje i aranżacje. To zespół wielkich indywidualnoœci zgranych w perfekcyjny efekt, a Magda Papierz to kobieta wyjštkowa i na dodatek wszechstronnie utalentowana, wielki głos w delikatnej oprawie, filigranowe dłonie o mocarnej sile i nieodparty urok osobisty. Cieszę się ogromnie, że spotkałam jš na swej zawodowej drodze, cenię naszš przyjaŸń i darzę jš wielkš sympatiš.
Kochanej Jubilatce Magdzie, Kobiecie wszechstronnej i wyjštkowej, której urokowi nie oparliœmy się od pierwszego wejrzenia, a talenty, siłę charakteru i moc twórczš stale podziwiamy i darzymy wielka sympatiš i przyjaŸniš, życzymy wszelkich wspaniałoœci!

Grażyna Sosnowska-Sikorska z małżonkiem Jarosławem

PS (Bardzo egoistyczne) Magda, wracaj z nami do Polski!

Ola Turkiewicz (wokalistka jazzowa): Papierz - nie tylko niesamowicie utalentowana - muzycznie, aktorsko, ale również wspaniały przyjaciel. Magda dla mnie jest inspiracjš pod wieloma względami i bardzo się cieszę, że od czasu do czasu mamy szanse razem pracować. W przeszłoœci ta współpraca m.in. zaowocowała płytš pt."Œwięta Kolęda Przyprószone", było to wspaniale doœwiadczenie, twórcze przede wszystkim. Burza pomysłów i wiele godzin razem spędzonych na pracy przy aranżacjach, a potem w studio sprawiły, że z relacji na poziomie profesjonalnym urodziła się przyjaŸń. I to cenię sobie najbardziej.

•••

A co mnie pozostało? Moi rozmówcy powiedzieli wszystko, co ja chciałam napisać. I w dodatku same superlatywy...

Mogę tylko zdradzić, że Magda jeŸdzi na nartach jak prawdziwy góral, gra z urokiem w (gadanego) brydża, kocha psy. Jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny to najbardziej lubi usišœć z ksišżkš i papieroskiem na wygodnym fotelu, gotuje tylko to, co da się zrobić w 15 minut (ale pyszne), potrafi zaprojektować każde wnętrze, odnowić cały dom, stworzyć sto kolekcji biżuterii, posprzštać w pół godziny, pocieszyć każdego, kto jest smutny i ma chandrę.

Znowu superlatywy... Trzeba znaleŸć jakšœ wadę, no, chociażby jednš... JEST! Papierz lubi niebieski kolor. I to chyba tyle.

Szanowna Pani Konsul - nie ma mowy, Magdy do Polski nie oddamy, chociaż możemy wypożyczyć, żeby znowu razem z Kabaretem "Pod Bańkš" rzuciła polskš publicznoœć i wytrawnych kabareciarzy na kolana, jak poprzednio. Teraz, kiedy przekroczyła czterdziestkę - drżyjcie w Polsce wszystkie kabarety.

Magdzie Papierz życzę tylko jednego - tak trzymaj!!!

•••

Wszyscy się bijš, żeby dostać się do Kabaretu "Pod Bańkš"

Ostatnio, po cyklu egzaminów i testów, Magda Papierz przyjęła Janusza Gajosa...


...i Adama Makowicza. Wiele innych sław odrzuciła. Nie zakwalifikowały się.
Zdjęcia - Adam Orzechowski, Witold Liliental, Gazeta


Š Copyright 2003 - 2011 by www.gazetagazeta.com

Uwagi i komentarze na temat tego tekstu prosimy kierowac pod adreslisty@gazetagazeta.com
Zastrzegamy sobie prawo do publikacji nadeslanych listów, a takze do ich skracania.

Powrót na poczštek strony

 

Kabaret pod Bańkš
Jubileuszowy 15. maraton œmiechu
Tournée Kabaretu pod Bańkš - echa z Polski
Jak było w Polsce?
TRASA Kabaretu pod Bańkš w Polsce
Fifty Fifty Wojtka Gawendy
Drżyj, Polsko, nadlatuje Kabaret pod Bańkš!
Hohoho - pięćdziesištka Wojtka Gawendy
Bańka w polskiej telewizji
Może i z nudów, ale za to jak!
Œwięto inteligentnego humoru