Dziennik Polonii w Kanadzie    
Strona główna | POLONIUM | Wyszukiwarka | Ogłoszenia | Księgarnie | Redakcja | O nas | About us
Uaktualnione: 14 wrzesnia, 2013
 
  GAZETA - dziennik poloni kanadyjskiej      

W naszej GAZECIE:
Polonium
POLONIUM
News about Poland

Ale piękny jest ten świat
Antykwariat
ARCHIWUM SPRAW NAJCIEKAWSZYCH
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
Dobre rady
Europa
Film
Finanse
Fotka dnia
Historia mało znana
IMPREZY
Kabaret pod Bańką
Kanada
Komentarze, opinie
Kultura
List oceaniczny - dodatek kulturalny
LISTY OD CZYTELNIKÓW
Nauka i technika
Ontario
Polonia
Polonia Przyszłości
Polska
Pomóżmy innym
Powódź 2010
Prawo
Robert Dziekański
Różności
Smoleńsk 2010
Toronto
USA
W krzywym zwierciadle
Wybory federalne 2011
Zdrowe ciało, zdrowy duch
Świat

Komentarze i pytania

merytoryczne
do redaktora:

Małgorzata Bonikowska
webedytor@gazetagazeta.com

techniczne
do webmastera:

Tomek Kniat
webmaster@gazetagazeta.com

 

 ARCHIWUM SPRAW NAJCIEKAWSZYCH

Tragedia ponad wyobrażenie - dalsze doniesienia
Na podst. PAP
Oct 20, 2005
 > Wersja do drukowania
> Wyślij e-mailem


Jak możemy pomóc


Rodzina, która przeżyła trzęsienie ziemi, spędza noc w tymczasowym schronieniu dla ofiar kataklizmu we wsi Jabla, koło miasta Uri w Kaszmirze, 11 bm. PAP/EPA Harish Tyagi


Dżulla, Indie, 11.10.05. Starsza kobieta spaceruje wśród ruin jej zniszczonego w trzęsieniu ziemi domu w Dżulli w indyjskiej części Kaszmiru, 11 bm. PAP/EPA/ALTAF QADRI

  
Aszam, Indie, 11.10.05. Ofiary trzęsienia ziemi siedzą w specjalnie dla nich wzniesionym namiocie w Aszam w indyjskiej części Kaszmiru, 11 bm. PAP/EPA/ALTAF QADRI


irski wieśniak całuje dłoń swego dziesięcioletniego wnuka Shahbaza Khana, którego ciało zostało wydobyte z ruin domu w Asham 10 bm. PAP/ EPA/ALTAF QADRI


Zawalony budynek w Islamabadzie. EPA/T.MUGHAL Dostawca: PAP/EPA.


Mężczyzna niesie otrzymaną pomoc w Balakot, 13 bm. Miliony ludzi zostało bez dachu nad głową po sobotnim trzęsieniu ziemi w Pakistanie i Indiach. PAP/EPA Rahat Dar


Pakistańczyk z rejonu dotniętego trzesieniem ziemi czeka na ewakuację w miejscowości Bagh PAP/EPA Akhtar Soomr


19.10

Pół miliona ludzi na skraju katastrofy

Do pół miliona ludzi dotkniętych trzęsieniem ziemi w Południowej Azji nie dotarła jeszcze żadna pomoc - powiedział we wtorek dyrektor Światowego Programu Żywnościowego (WFP) James Morris.

Według Morrisa, świat stoi dziś przed jednym z największych wyzwań, jeśli chodzi o skalę koniecznej pomocy. Ofiary trzęsienia ziemi z 8 października potrzebują przede wszystkim schronienia, pomocy medycznej i koców, a w następnej kolejności żywności i czystej wody. Ich sytuację pogarsza zbliżająca się zima.

"Połączenie głodu, ran, surowej pogody i strachu, zawsze w takiej sytuacji prowadzi do masowych zgonów", powiedział szef operacji WFP w Muzaffarabadzie, stolicy pakistańskiego Kaszmiru, Keith Ursel.

Schronienia i żywności potrzebuje 3,3 milionów ludzi - tyle według szacunków ONZ pozostało w wyniku trzęsienia bez dachu nad głową.17. 10

Ponad 54 tys. zabitych w trzęsieniu ziemi

Ponad 53 tys. osób poniosło śmierć w wyniku trzęsienia ziemi w Pakistanie 8 października - poinformował w niedzielę wieczorem w rozmowie z AFP szef regionalnych władz w pakistańskiej części Kaszmiru.

Co najmniej 40 tysięcy zabitych to mieszkańcy pakistańskiego Kaszmiru. Natomiast 13 tys. zginęło w Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej.

"Sądzę, że liczba ofiar wzrośnie, kiedy dotrzemy do dolin" - powiedział prezydent generał Pervez Musharraf na konferencji prasowej.

Deszcze, śnieg i zimno utrudniają przeżycie ocalałym z kataklizmu oraz dotarcie z pomocą do milionów ludzi pozbawionych dachu nad głową.

Prezydent Musharraf powiedział, że najbardziej potrzebne są obecnie namioty, aby zapewnić prowizoryczny dach nad głową około dwóm milionom ludzi przed nadciągającą surową zimą. "Prosimy wszystkich o ofiarowanie nam namiotów" - powiedział prezydent.

W sobotę z rana w wielu dotkniętych trzęsieniem miastach zaczęły padać deszcze. W otaczających je górach obfity śnieg utrudnia dotarcie z pomocą. Opady w ciągu minionego tygodnia nie pozwoliły na loty śmigłowcami i zatrzymały ciężarówki z pomocą.

Jeśli w ciągu kilku najbliższych dni nie uda dotrzeć się z pomocą humanitarną, mogą umrzeć tysiące ludzi - powiedział w sobotę agencji AFP brytyjski lekarz, Sean Keogh z międzynarodowej ekipy ratunkowej.

W sąsiednich Indiach wstrząsy spowodowały śmierć 1350 ludzi.


14.10

W Pakistanie zginęło 25 tysięcy ludzi

Islamabad 25 tysięcy ludzi zginęło w sobotnim trzęsieniu ziemi w Pakistanie, a ponad 63 tysiące zostało rannych - wynika z najnowszego bilansu, przedstawionego w czwartek w Islamabadzie. Informację o nowej, wyższej liczbie ofiar podał rzecznik armii, generał Shaukat Sultan.

Sobotnie trzęsienie na północnym zachodzie Pakistanu miało siłę 7,6 stopni w skali Richtera. Około półtora tysiąca ludzi zginęło też w indyjskiej części Kaszmiru.

Rzecznik armii pakistańskiej zdementował w piątek wcześniejszą informację przedstawiciela wojska w Muzaffarabadzie o wstrzymaniu akcji poszukiwań ofiar sobotniego trzęsienia ziemi.

"Nie zapadła żadna decyzja w sprawie wstrzymania poszukiwań osób, które mogły przeżyć trzęsienie z 8 października" - powiedział cytowany przez AFP rzecznik armii, Shaukat Sultan.

Według znajdującego się na miejscu koordynatora pomocy z ramienia ONZ dla ofiar trzęsienia, "szanse, by w siedem dni po trzęsieniu ktokolwiek przeżył pod gruzami, wynoszą nie więcej niż jeden procent".

W piątek w Muzaffarabadzie - stolicy pakistańskiego Kaszmiru - po raz pierwszy od trzęsienia przywrócono dostawy wody i energii elektrycznej.

Tymczasem silne wstrząsy wtórne nawiedziły w nocy z czwartku na piątek północne rejony Pakistanu.

Epicentrum wstrząsów, mających siłę do 5,3 stopnia w otwartej skali Richtera, znajdowało się około dwustu kilometrów na wschód od Peszawaru, na granicy z Afganistanem - podał instytut sejsmologiczny w Islamabadzie.

Od ubiegłej soboty w rejonie nawiedzonym przez trzęsienie o sile 7,6 stopnia, notowano już kilkaset wstrząsów wtórnych o sile przekraczającej pięć stopni w skali Richtera.


13.10

Nad Bagh unosi się zapach śmierci

Islamabad W Pakistanie na terenach dotkniętych sobotnim trzęsieniem ziemi nieustannie pracują ekipy ratowników, przybyłych z całego świata, w tym także z Polski. Cztery dni po kataklizmie maleją jednak szanse na odnalezienie pod gruzami domów żywych ludzi.

W środę w Islamabadzie podano, że holenderska grupa, działająca w miejscowości Bagh w pakistańskiej części Kaszmiru, wstrzymała prace na gruzach miejscowej szkoły, pod którymi zginęło kilkaset dzieci, przede wszystkim dziewczynki.

Większość mieszkańców, którym udało się przeżyć kataklizm, uciekła z Bagh, pozostawiając na miejscu niepogrzebane zwłoki ofiar trzęsienia. Nad Bagh unosi się zapach śmierci - mówi jeden z ratowników, cytowanych przez agencję France Presse.

Tymczasem 105 godzin przeżyła kobieta w gruzach domu, który zawalił się podczas trzęsienia ziemi w mieście Muzaffarabad, stolicy pakistańskiego Kaszmiru. Spod gruzów wydobyli ją w środę tureccy ratownicy.

Wcześniej mieszkańcy miasta zauważyli dziurę w ruinach domu, w której widoczna była ubrana na czerwono 5-letnia dziewczynka. Przeżyła ona pod gruzami prawie 100 godzin. Mała samodzielnie wydostała się na powierzchnię i poprosiła o picie.

W indyjskim Kaszmirze sobotnie trzęsienie zrównało z ziemią 40.720 domów, a co najmniej dwa razy tyle zostało poważnie uszkodzonych - podały w środę władze w letniej stolicy stanu, Śrinagarze.


11.10

Rośnie liczba ofiar sobotniego trzęsienia ziemi w Pakistanie i Indiach. Według danych z Islamabadu i Delhi, sięga ona już 35 tys. zabitych, głównie w pakistańskiej części Kaszmiru.

Oficjalne dane z Islamabadu, które podał premier Shaukat Aziz, mówią o 23 tys. ofiar śmiertelnych i 51 tys. rannych. Jednak cytowany przez CNN rzecznik organizacji humanitarnej Islamskie Wsparcie Waseem Yaqhoob szacuje, że mogło zginąć nawet 80 tys. ludzi. 2,5 mln osób jest bez dachu nad głową. W indyjskiej części Kaszmiru trzęsienie ziemi spowodowało 1300 ofiar śmiertelnych - poinformował premier Indii Manmohan Singh po wizycie dotkniętego klęską regionu. Dodał, że liczba ta jeszcze może wzrosnąć.

Singh powiedział, że w letniej stolicy indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir - Śrinagarze zniszczonych zostało 32 tys. domów. Mnóstwo ludzi zmuszonych jest nocować pod gołym niebem, a temperatura zbliża się do zera - dodał.

Singh podkreślił też, że do rejonu trafi pomoc w wysokości 5 mld rupii (ok. 116 mln dolarów). Według niego, w Kaszmirze w tej chwili najbardziej potrzebne są namioty i ciepła odzież.

Pierwsze ciężarówki z pomocą - głównie wodą, żywnością i kocami - dotarły do zrujnowanej stolicy pakistańskiego Kaszmiru, Muzaffarabadu. Akcję ratunkową utrudniają jednak trudne warunki atmosferyczne, głównie obfite deszcze. W Islamabadzie uratowano kobietę z dwuletnim dzieckiem, która przeżyła ponad 60 godzin pod gruzami zawalonego w czasie sobotniego trzęsienia budynku.

Do pakistańskiej stolicy zaczęła docierać pierwsza międzynarodowa pomoc humanitarna; rano w Islamabadzie znalazło się już 120 ton gotowej do spożycia żywności, którą przekazał Światowy Program Żywnościowy (WFP). Po południu wylądowały dwa polskie samoloty Casa z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi - poinformował ambasador RP w Pakistanie Bogdan Marczewski. Na ich pokładzie jest 18 strażaków-ratowników, czwórka lekarzy, pomoc humanitarna z Caritas Polska oraz ambulatorium polowe Polskiej Misji Medycznej.


10.10

Żołnierze pakistańscy wraz z ekipą francuskich specjalistów - ratowników usunęli w poniedziałek większość gruzów zawalonej podczas trzęsienia ziemi szkoły i uratowali 40 dzieci - poinformowala późnym wieczorem telewizja pakistańska.

Z ruin szkoły w Balakot, malowniczym miasteczku w górach na północnym zachodzie Pakistanu, wydobyto też około 60 ciał uczniów, którzy ponieśli śmierć podczas kataklizmu - podała telewizja.

Ani rzecznik dowództwa armii pakistańskiej ani przedstawiciele francuskiego ministerstwa obrony nie potrafili potwierdzić telewizyjnych doniesień. Brak w nich również na razie precyzyjnych informacji o losie pozostałych uczniów zniszczonej szkoły, do której uczęszczało około 370 dzieci.

Mieszkańcy miasta w rozmowach telefonicznych potwierdzają, że trwa akcja ratunkowa i że część dzieci udało się uratować.


9.10.

W sobotnim trzęsieniu ziemi w Pakistanie mogło zginąć od 30 do 40 tysięcy ludzi - oceniła w poniedziałek w Islamabadzie ONZ-owska agenda - UNICEF.

Peszawar, Pakistan, 10.10.05. Kobieta, którą ewakuowano z dotkniętego najsilniej przez trzęsienie ziemi Muzzaffarabadu, otrzymuje pomoc w szpitalu w Peszawarze, 10 bm. PAP/EPA/ARSHAD ARBAB


Informację podała rzeczniczka UNICEF-u, Julia Spry Leverton, powołując się na dane uzyskane od pakistańskiego rządu. Liczbę rannych oceniono na ponad 60 tysięcy. Władze nie potwierdziły jednak tej liczby.

Całe jedno pokolenie zginęło w sobotnim trzęsieniu - oceniła w poniedziałek armia pakistańska. Większość ofiar trzęsienia o sile 7,6 stopnia w skali Richtera to dzieci i młodzież.

"Zginęły przede wszystkim dzieci w szkołach" - powiedział rzecznik armii pakistańskiej, generał Shaukkat Sultan. Wstrząsy nastąpiły rano, w momencie, gdy rozpoczynały się lekcje - niemal wszystkie szkoły w rejonie kataklizmu legły w gruzach.

Według danych armii, główne miasto pakistańskiego Kaszmiru, Muzaffarabad jest zburzone w 70 procentach. Całkowicie zrównane z ziemią jest miasto Rawalakot.

W Muzaffarabadzie spod gruzów jednej ze szkół ratownicy wydobyli już ciała dzieci - nikt się jednak po nie nie zgłosił. "Sądzimy, że rodzice tych dzieci także nie żyją" - mówi generał.

Peszawar, Pakistan, 10.10.05. Mężczyzna, którego ewakuowano z dotkniętego najsilniej przez trzęsienie ziemi Muzzaffarabadu, otrzymuje pomoc w szpitalu w Peszawarze, 10 bm. PAP/EPA/ARSHAD ARBAB© Copyright 2003 - 2011 by www.gazetagazeta.com

Uwagi i komentarze na temat tego tekstu prosimy kierowac pod adreslisty@gazetagazeta.com
Zastrzegamy sobie prawo do publikacji nadeslanych listów, a takze do ich skracania.

Powrót na początek strony

 

ARCHIWUM SPRAW NAJCIEKAWSZYCH
ARCHIWUM
Pierwsza strona weekendowej Gazety Gazeta
Hierarchowie bardziej bronili Kościoła niż ofiar pedofilii
Niewyobrażalna tragedia
60 lat temu Elżbieta II odziedziczyła tron
Wielki sukces naszej rodaczki
10 prognoz, które sprawdziły się po 100 latach
Premierom niepotrzebna Ottawa
Polka Barbara Hulanicka wśród wyróżnionych przez Elżbietę II
Rozmowy Polskiej Agencji Prasowej