Komputery i roboty ocenią twoją osobowość

0

System sztucznej inteligencji nauczył się rozpoznawać ludzkie nastawienia. Analizując oczy człowieka, potrafi oszacować pięć głównych cech jego osobowości – tzw. wielką piątkę.

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Nowe badanie opisane na łamach „Frontiers in Human Neuroscience” pokazuje, że może tak być rzeczywiście, a co więcej, że ukryte w oczach informacje o ludzkim wnętrzu mogą odczytywać nawet maszyny.

Na University of South Australia (UniSA), przy współpracy ośrodków w Niemczech powstał system sztucznej inteligencji, który radzi sobie z tym zadaniem. Poprzez analizę ruchu gałek ocznych program potrafi odczytać, czy ktoś jest np. towarzyski, sumienny czy ciekawski.

W ten sposób jest w stanie zanalizować psychikę człowieka według modelu tzw. wielkiej piątki, który obejmuje pięć głównych cech osobowości – neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność.

Cyfrowa inteligencja obserwowała ruchy oczu 42 ochotników w czasie ich codziennych zajęć na uniwersyteckim kampusie, po czym porównała je z wynikami testów osobowości.

„W projekcie tym obserwowane było zachowanie oczu w naturalnych warunkach, kiedy ludzie zajmowali się codziennymi sprawami, co umożliwiło obserwację reakcji bardziej naturalnych, niż pozwoliłby na to eksperyment przeprowadzony w laboratorium” – zwraca uwagę dr Tobias Loetscher z UniSA.

Według badaczy odkrycie pomoże m.in. w opracowaniu lepiej zintegrowanych z ludzkim społeczeństwem maszyn.

„Ludzie zawsze oczekują lepszych, spersonalizowanych usług. Jednak dzisiejsze roboty i komputery nie są świadome społecznych relacji, więc nie mogą dostosować się do niewerbalnych wskazówek” – wyjaśnia dr Loetscher.

„Badanie to wnosi nowe możliwości opracowania robotów i komputerów, które będą bardziej naturalne i będą lepiej interpretowały społeczne sygnały człowieka” – twierdzi badacz.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.