Legia pokonała pierwszą przeszkodę w eliminacjachpiłkarskiej Ligi Mistrzów

0
Piłkarze Legii Warszawa wygrali u siebie z irlandzkim Cork City FC 3:0 (1:0) w rewanżowym meczu pierwszej rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów i awansowali do kolejnej fazy. Pierwszy mecz mistrzowie Polski wygrali na wyjeździe 1:0. Na to spotkanie zamknięta została trybuna północna tzw. Żyleta. To kara Komisji Dyscyplinarnej UEFA za ubiegłoroczny mecz z Sheriffem Tiraspol, kiedy to użyto środków pirotechnicznych i wywieszono transparent o zakazanej treści. Podopieczni Deana Klafurica przystępowali do tego rewanżu w komfortowej sytuacji, bo w Cork wygrali 1:0 po bramce Michała Kucharczyka. Gospodarze od początku nie forsowali tempa, ale objęli prowadzenie w 27. minucie. Cafu uprzedził bramkarza gości i z okolic linii końcowej wycofał do Jose Kante, a ten pewnie zdobył swoją pierwszą bramkę w barwach Legii. Kilka minut po przerwie groźnie główkował Mateusz Wieteska, który najwyżej wyskoczył do dośrodkowania z rzutu rożnego. Chwilę później sam przed bramkarzem gości znalazł się Kante. W obu sytuacjach górą był Peter Cherrie. Drugą bramkę dla gospodarzy zdobył w 73. minucie Miroslav Radovic pewnie egzekwując rzut karny. Chwilę wcześniej Serba z polskim paszportem sfaulował w polu karnym Conor McCormack. W końcówce spotkania wynik na 3:0 ustalił Carlitos, który pojawił się na boisku w drugiej połowie. Hiszpan wykorzystał podanie od Radovica, oszukał obrońcę gości i pewnym strzałem skierował piłkę do bramki. Podobnie jak w sobotnim spotkaniu z Arką Gdynia (2:3) niepewna była defensywa mistrzów Polski, którzy ponownie rozpoczęli w ustawieniu z trzema obrońcami. Po przerwie legioniści wrócili do systemu z czwórką obrońców i ich gra wyglądała nieco lepiej. Trzeba jednak podkreślić, że gospodarze popełniali sporo błędów, których z kolei goście nie potrafili wykorzystać. Rywala w drugiej rundzie mistrzowie Polski poznają w środę. Będzie nim słowacki Spartak Trnawa lub bośniacki HSK Zrinjski Mostar (na Słowacji gospodarze wygrali 1:0). Legia Warszawa – Cork City FC 3:0 (1:0). Pierwszy mecz 1:0 – awans Legii. Bramki: Jose Kante (27), Miroslav Radovic (73-karny), Carlitos (89). Żółte kartki: Legia – Inaki Astiz. Sędzia: Kai Erik Steen. Widzów: 14 576. Legia Warszawa: Arkadiusz Malarz – William Remy, Inaki Astiz, Mateusz Wieteska (69. Domagoj Antolic) – Cafu, Krzysztof Mączyński, Michał Kucharczyk (46. Adam Hlousek), Dominik Nagy, Marko Vesovic – Miroslav Radovic, Jose Kante (64. Carlitos). Cork City FC: Peter Cherrie – Steven Beattie (79. Danny Kane), Damien Delaney, Sean Mcloughlin, Shane Griffin – Barry McNamee (79. Kieran Sadlier), Karl Sheppard, James Keohane, Garry Buckley, Graham Cummins (78. Joshua O’Hanlon) – Conor McCormack. Aby zakwalifikować się do fazy grupowej Ligi Mistrzów, mistrzowie Polski w sumie muszą wyeliminować czterech rywali. W drugiej rundzie kwalifikacji do 16 zwycięzców dwumeczów z pierwszej dołączą mistrzowie Białorusi, Danii, Chorwacji i Rumunii, w kolejnej – Austrii i Grecji, a w decydującej – Holandii i Szwajcarii. Do drugiej rundy awansował także m.in. mistrz Bułgarii Łudogorec Razgrad, którego zawodnikami są Jacek Góralski i Jakub Świerczok. W pierwszym meczu Świerczok strzelił trzy gole w ciągu ośmiu minut, a jego zespół pokonał Crusaders z Irlandii Północnej 7:0. W rewanżu na wyjeździe dołożył jeszcze jedną bramkę, ustalając wynik spotkania na 2:0. Niespodziewanie już w pierwszej rundzie odpadł APOEL Nikozja. Mistrz Cypru w pierwszym meczu z litewską Suduvą Mariampol przegrał na wyjeździe 1:3, a u siebie zdołał wygrać tylko 1:0 i nie odrobił strat. W poprzednim sezonie uczestniczył w fazie grupowej, gdzie rywalizował z Realem Madryt, Borussią Dortmund i Tottenhamem Hotspur. Ciekawie było w Walii, gdzie zespół The New Saints był bliski odrobienia straty z wyjazdowego meczu z macedońską Skendiją Tetowo – 0:5, ale ostatecznie zdołał wygrać przed własną publicznością tylko 4:0. Wyniki meczów rewanżowych 1. rundy eliminacji Ligi Mistrzów (gwiazdka oznacza awans): *HJK Helsinki (Finlandia) – Vikingur (Wyspy Owcze) 3:1 (3:1); pierwszy mecz 2:1 APOEL Nikozja (Cypr) – *Suduva Mariampol (Litwa) 1:0 (1:0); 1:3 *Hapoel Beer Szewa (Izrael) – Flora Tallinn (Estonia) 3:1 (2:0); 4:1 *Malmoe FF (Szwecja) – Drita Gnjilane (Kosowo) 2:0 (0:0); 3:0 Valletta FC (Malta) – *FK Kukesi (Albania) 1:1 (0:0); 0:0 The New Saints FC (Walia) – *Skendija Tetowo (Macedonia) 4:0 (3:0); 0:5 *Videoton Szekesfehervar (Węgry) – F91 Dudelange (Luksemburg) 2:1 (1:0); 1:1 *Crvena Zvezda Belgrad (Serbia) – Spartaks Jurmala (Łotwa) 2:0 (0:0); 0:0 *Legia Warszawa (Polska) – Cork City FC (Irlandia) 3:0 (1:0); 1:0 Crusaders FC (Irlandia Północna) – *Łudogorec Razgrad (Bułgaria) 0:2 (0:1); 0:7 Na podstawie depesz Polskiej Agencji Prasowej opracował Zbigniew Bełz