Technologia i transport

0

Na międzynarodowej konferencji Intelligent Transportation Systems World Congress w Montrealu zebrali się w Montrealu specjaliści od systemów komunikacji i transportu, którzy badają w jaki sposób technologia może wpłynąć na przyszłość motoryzacji.

Specjalista z Bell Mobility Claude Arpin mówi, że wszystko opiera się na informacji. Podaje przykład, że w samochodzie umieszczone jest specjalne urządzenie, które pozwala zorientować się gdzie są wolne miejsca parkingowe, dzięki czemu kierowca nie musi krążyć po mieście. A więc informacja jest tutaj kluczowa.

W Montrealu dwa lata temu wyposażono pługi śnieżne w urządzenia, które pokazują gdzie się one znajdują, tak że ludzie mogą sprawdzić w którym momencie pług podjedzie pod ich dom i w ten sposób mogą uniknąć odholowania ich samochodu z ulicy.

Wszystko idzie w kierunku samoprowadzących się samochodów i ponieważ wszystkie firmy prowadzą w tym kierunku badania, powstaje pytanie w co można wyposażyć samochody przyszłości. Trzeba brać pod uwagę, że kierowcy już nie będą musieli prowadzić samochodu, a więc będą mogli jadąc czytać książki, oglądać filmy, odbywać video konferencje, albo nawet pracować.

Doradca ontaryjskiego Ministerstwa Transportu Joanna Hazelden mówi, że wiele jest zalet samoprowadzących się pojazdów, przede wszystkim bezpieczeństwo, gdyż to właśnie kierowcy powodują najwięcej wypadków, a samoprowadzące się samochody będą bezpieczne. Poza tym pojazdy te zmienią życie ludzi z ograniczoną mobilnością.

Siedem firm już rozpoczęło testowanie tej technologii na drogach Ontario. Ontario jest pierwszą i jedyną prowincją, która pozwala na tego rodzaju testy.

Oczywiście nie należy się spodziewać, że tego typu pojazdy pojawią się szybko. Będzie się to działo stopniowo najpierw przy dobrej pogodzie i przy małych prędkościach, aż w końcu kierowcy przestaną siadać za kierownicą.

W międzyczasie trwa wiele innych badań nad zastosowaniem najnowszej technologii, m.in. badanie polegające na tym, że stojące na autostradach słupki są zaopatrzone w specjalne czujniki pokazujące przepływ ruchu aby przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem jaki będzie czas dojazdu do poszczególnych miejsc, w kierunku których zmierzają kierowcy.

Obecnie mając do dyspozycji Internet i technologię komórkową może pojawić się wiele wynalazków, które przyspieszą i ułatwią kontrolę nad ruchem drogowym.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.