Szalone ceny kondominiów

0

Tysiąc dolarów to przeciętna nowa cena stopy kwadratowej w nowobudowanych mieszkaniach typu kondominium w samym sercu w Toronto. Jest to szokujący 30 proc. wzrost w stosunku do ubiegłego roku i co najważniejsze jak twierdzi Market Research for Urbanation ceny te prawdopodobnie pozostaną niezmienione w najbliższym czasie.

Tak poważny wzrost cen spowodowany jest coraz mniejszą liczbą możliwości w samym centrum miasta, liczba ta spada z roku na rok o mniej więcej 40 proc.

W chwili obecnej jest około 12 tys. nowych lokali, które mają pojawić się na rynku przed końcem roku, co pomoże nieco ustabilizować poziom cen.

Wzrost zanotowano także w innych miejscach w GTA, np. w miejscowości Milton stopa kwadratowa osiąga cenę od 600 do 700 dol., rok temu było to o około 150 czy nawet 200 dol. mniej.

Przeciętna cena mieszkania typu kondominium w Toronto wynosi 823 dol. za stopę kwadratową. W najbardziej prestiżowych miejscach, np. Bloor York Ville mówimy o cenach 1400 do 1800 dol. za stopę kwadratową, gdyż to są miejsca najbardziej luksusowe.

Przeciętne mieszkanie o powierzchni 800 stóp kwadratowych (około 80 metrów) przy cenie 1000 dol., za stopę kwadratową oznacza, że spłaty zamkniętej na trzy lata pożyczki hipotecznej wynoszą ok. 3300 dol. miesięcznie.

Oznacza to ogromny wzrost cen wynajmu takie mieszkanie będzie musiało się wynajmować za ok. 4000 dol. miesięcznie. Są to kwoty na które nikt nie może sobie pozwolić. Mieszkanie w centrum staje się nie do osiągnięcia. Aby móc sobie na nie pozwolić trzeba by zarabiać 150 tys. dol. brutto, co oczywiście jest bardzo rzadkie.

W chwili obecnej mieszkania typu kondominia w Toronto stanowią ok. 1/3 całego torontońskiego rynku wynajmu.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.