Stress Test: wpływ na kupno nieruchomości

0

Nowo wprowadzone decyzje rządowe o ustanowieniu tzw. “Stress Test” przy kupowaniu nieruchomości oraz kwalifikowaniu klientów na pożyczkę hipoteczną będą na pewno miały wpływ na ogólną sytuację na rynku. Są to restrykcje wprowadzone przez Office of the Superintendent of Financial Institutions, w skrócie OSFI.

Dotyczyć to będzie wszystkich, zamieniających swoją nieruchomość na inną lub kupujących po raz pierwszy, a więc właściwie wszystkich nabywców.

Ostatnie zarządzenia OSFI postanawiają, że od wszystkich, nawet tych, którzy posiadają wymagane 20% wkładu własnego na daną nieruchomość, co nie wymaga ubezpieczenia pożyczki hipotecznej, wymagana będzie specjalna kwalifikacja na pożyczkę, nawet mimo przyznania im przez bank zupełnie innych warunków.

A więc kupujący ci będą musieli zostać zakwalifikowani powyżej pięcioletniej, ogólnie publikowanej przez Bank of Canada stopy procentowej lub też o 2% powyżej tej, którą będą płacić, czyli zakontraktowanej z bankiem. Kwalifikacja nastąpi na podstawie tej stopy procentowej, która będzie wyższa.

W sposób drastyczny decyzja ta ograniczy nowy zakup oraz przeprowadzkę tym klientom, którzy będą mieli zbyt mały udział własny w obecnie posiadanej nieruchomości, a którzy będą musieli dostać akceptację na pożyczkę ubezpieczoną.

Trzeba nadmienić, że poprzednio wprowadzone restrykcje już ograniczyły zakup około 5 do 10% nabywców, którzy po prostu wypadli z rynku. Przypuszcza się, że te nowe ograniczenia będą równie miały bardzo podobny efekt.

Nowe prawo będzie obowiązywało od 1 stycznia 2018 roku. A więc przypuszcza się, że rynek nieruchomości będzie niedostępny dla wielu klientów, co powinno doprowadzić do dużego schłodzenia rynku w roku przyszłym.

Z drugiej jednak strony, wielu ekspertów uważa, że te restrykcje powinny spowodować inną reakcję Bank of Canada, a mianowicie utrzymanie obecnej stopy procentowej na dotychczasowym poziomie oraz niepodwyższanie jej do końca tego roku.

Dodatkowym elementem, przemawiającym za utrzymaniem obecnej stopy procentowej jest nie tylko rynek nieruchomości, ale również wiele niepewności co do sytuacji związanych z negocjacjami dotyczącymi umowy NAFTA, które toczą się obecnie, a które będą miały ogromny wpływ na ogólną sytuację rynkową w Kanadzie, Bank Centralny powinien więc wstrzymać się z decyzją podniesienia stopy procentowej.

Trzeba też nadmienić, że przewidywania co do ogólnej kondycji gospodarki kanadyjskiej na rok przyszły nie są zbyt obiecujące, zapowiadane jest spowolnienie, co dodatkowo powinno mieć wpływ na decyzję banku.

Co prawda, przyrost naturalny, wspomagany imigracją jest na dobrym poziomie, w dalszym ciągu mamy relatywnie niską stopę procentową, również odnotowano przyrost miejsc pracy, a więc sytuacja na rynku jeśli chodzi o zaufanie jest ogólnie dobra. Tak więc obecnie wprowadzane ograniczenia co prawda nie spowodują większego krachu na rynku, ale na pewno będą miały efekt mocno schładzający. Trzeba pamiętać, że rynek nieruchomości mocno powiązany jest z wieloma miejscami pracy, m.in. związanymi z renowacjami, budownictwem, przemysłem.

Biuro OSFI ustalało reguły dla rynku zarówno w Vancouver, jak i Toronto, współpracując z prowincyjnym rządem w obu prowincjach, doprowadzając do uregulowania rynku.

Rzecznik biura stwierdził, że jeżeli rynek zmieni się, zostaną również zmienione zasady w odpowiedni sposób regulując rynek finansowy.

Wszystkich wystawiających nieruchomości na sprzedaż zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości! Mamy bardzo szerokie rozeznanie w ofertach dla osób udających się na emeryturę! Proponujemy wiele atrakcyjnych miejscowości, z czystym powietrzem, dobrą okolicą, na każdą kieszeń!

Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów! Dla kupujących mamy specjalnie zaprogramowany, nowy system poszukiwania nieruchomości: wystarczy się u nas zarejestrować, a usługa jest oczywiście bezpłatna, oraz dużo łatwiejsza w obsłudze niż Realtor.ca.

Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo jeden bilet losujący; następne losowanie w przyszłym roku.

Zajmujemy się również kwestią wynajmu wszelkiego typu nieruchomości.

We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209-3511 lub email: house4usteam@ gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.