Nasze polskie Wszystkich Świętych

0

1 listopada to dzień Wszystkich Świętych tych, którzy cieszą się obcowaniem z Bogiem w Niebie. 2 listopada natomiast to Dzień Zmarłych, tzw. Zaduszki. Jest on dniem modlitwy za wszystkich zmarłych. Zdaniem teologów, nie można tych dwóch świąt utożsamiać, lecz obchodzone są one najczęściej jako jedno święto. Jego korzenie sięgają IV wieku, kiedy obchodzono Święto Męczenników. Od VII wieku obchodzono je na zachodzie Europy 13 maja, w dniu poświęcenia greckiego Panteonu ku czci Matki Najświętszej i wszystkich męczenników (13 maja 609r.) Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona 1 listopada w Irlandii i Anglii przeniesiona została w VII wieku na kontynent europejski. Dzień Zaduszny 2 listopada wprowadził święty Odylon, opat benedyktyński z Cluny w 998 r. i zwyczaj ten szybko przyjął się w całym Kościele.

Odwiedzanie grobów to zwyczaj znany prawie wszystkim ludom. Chrześcijaństwo nadało jej własny sens. Pierwsze chrześcijańskie gminy w Kartaginie i Hadrumentum grzebały swoich zmarłych we wspólnych nekropoliach i już wówczas kultywowano obyczaj odwiedzania cmentarzy.

Dzień Wszystkich Świętych kojarzy się nam nie tylko z nawiedzaniem grobów naszych bliskich i pamięcią o nich, ale także z głę

boką zadumą nad tajemnicą śmierci i sensem ludzkiego życia. Obchodzony jest przede wszystkim w krajach, w których przeważają katolicy. Narody o innych tradycjach religijnych w różny sposób czczą pamięć swoich zmarłych. W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii i w Kanadzie, choć figuruje w kalendarzu, spychany jest w cień przez rozrywkowy dzień grozy, Halloween. Niewiele osób wie nawet, że nazwa tego celtyckiego święta wywodzi się ze staroangielskiego “All Hallows’ Eve” “Wieczór Wszystkich Świętych”.

W niektórych krajach katolickich dzień 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, zaś we wszystkich bez mała krajach europejskich tradycje Święta Zmarłych są podobne: odwiedzanie grobów, składanie na nich kwiatów i zapalanie zniczy… Jest to jednocześnie dzień wspomnień i refleksji nad sensem i ostatecznym celem ludzkiego życia. W Ontario Wszystkich Świętych jest zwykłym dniem roboczym, dlatego nabożeństwa za zmarłych odprawiane są z reguły o dogodnym dla osób pracujących czasie. W polskiej parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w London okolicznościowe Msze Święte i modlitwy odbywają się w kościele i w Mauzoleum św. Rodziny w Pieta Gardens na cmentarzu katolickim św. Piotra.

Foto: PAP

Foto: PAP

 

 

Poleć:

O Autorze:

Jerzy Szlachetka

Jerzy Szlachetka - Urodzony w Opolu Lubelskim, ukończył studia na KUL-u i mieszkał w Lublinie. Do Kanady przyjechał w 1984r. i wiele lat spędził w ontaryjskim London, obecnie mieszka w północnym Ontario. Związany z polskojęzyczną prasą od 1995r..

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.