Kiwano i inne cenione rośliny, których możesz nie znać

0

Szanowny Czytelniku,
dzisiaj kilka ciekawostek z artykułu Erica Müllera opublikowanego w newsletterze Nutriterapie o cenionych, ale mało u nas znanych roślinach.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Szanowny Czytelniku,
w sklepach ze zdrową żywnością powoli pojawia się szeroki wachlarz supergwiazd: quinoa, kurkuma, nasiona chia, stewia, agar-agar, nori, grzyby shiitake, maranta trzcinowata, jagody goji, czarna soczewica Beluga, szarłat wyniosły i inne.

Dawniej nikt nie znał tych superproduktów. Dziś jednak weszły one do głównego nurtu sprzedaży. Dowodem jest choćby to, że można je znaleźć w dużych centrach handlowych. Aby być o krok do przodu i wciąż odkrywać nowe bogactwa natury, proponuję zapoznać się z 7 superproduktami żywnościowymi, o których nie mówią media. Szybko zdasz sobie sprawę, że ich właściwości są po prostu niezwykłe.

Uwaga: Jak zawsze, aby znaleźć niezwykłe i mało znane produkty, trzeba rozejrzeć się po wszystkich zakątkach świata. Dlatego zwracam się do Czytelników, którzy mają możliwość zaopatrywania się u źródła – w Kanadzie, Afryce, Azji Południowej i Ameryce Południowej.

Kiwano – ogórek
Kiwano, zwany także roga- Manneczka tym melonem, przypomina coś pomiędzy grejpfrutem a jabłkiem. Jest to afrykański owoc ceniony za jego wysoką zawartość witaminy A i C, które dają energię i chronią komórki przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego.

Kiwano je się tak samo jak melona. Wystarczy przeciąć go na pół i drążyć za pomocą łyżki, aby wydobyć miąższ.

Chaga znana wśród Rosjan jako “grzyb nieśmiertelności”
Chaga to grzyb, który rośnie w lasach Rosji i Kanady. Wśród grzybów obecnie występujących Parkia wspaniała na świecie jest to grzyb najbogatszy w składniki odżywcze. Dlatego Rosjanie nazywają go “grzybem nieśmiertelności”. I już od przeszło pięciu wieków używają go do celów terapeutycznych. Jego właściwości przeciwutleniające pomagają w walce z zapaleniami, starzeniem się komórek i zmarszczkami.

Grzyby Chaga można jeść w postaci proszku dostępnego w sklepach ze zdrową żywnością, który parzy się jak herbatę lub dodaje się do smoothie.

Dżakfrut zastępujący mięso
Dżakfrut jest owocem o żółtym miąższu pochodzącym z Azji Południowej. Jest doskonałym źródłem węglowodanów i błonnika. Jego włóknista struktura przypomina mięso. Co więcej, dobrze współgra ze wszystkimi warzywami, a także roślinami strączkowymi i zbożami. Stąd też powszechnie stosuje się go jako substytut mięsa. Najlepiej jeść go na surowo, aby nie zmieniać jego właściwości.

Dżakfrut jest zaskakującym i masywnym owocem – w całości przed podzieleniem na kawałki waży ponad 30 kg.

Manneczka łękowata: superzboże Manneczka to zboże z rodziny dzikiego prosa, które rośnie na Sri Lance. Ta odmiana zbóż, zwana także korakanem lub dagussą, bogata jest w wapń, żelazo i błonnik. Bonus: nie zawiera glutenu.

Manneczkę sprzedaje się głównie surową lub pod postacią mąki. Jej lekko orzechowy smak sprawia, że łatwo komponuje się z innymi pokarmami. Gotuje się ją we wrzącej, lekko osolonej do smaku wodzie.

Parkia wspaniała
Nasiona parkii wspaniałej (petai) to duże i chrupiące zielone fasolki. Mieszkańcy Malezji, Indonezji i Singapuru spożywają je regularnie. Są one bogate w minerały i witaminę C.

Ich pozyskanie bywa czasem problematyczne. Niektóre sklepy spożywcze sprzedają nasiona parkii wspaniałej w słoikach, marynowane, a nawet zamrożone. Nasiona te można podawać jako dodatek do dań z owoców morza.

Czerymoja: skarb Chile
Czerymoja to tradycyjny składnik kuchni chilijskiej. Słynie z niepowtarzalnego smaku przypominającego coś pomiędzy jabłkiem a cynamonem. W Andaluzji można znaleźć wiele sadów z drzewami czerymoi.

Ponadto stwierdzono, że jest niezwykle bogata w witaminę C i błonnik, a w 75% składa się z wody. Pozwala zatem poprawić poziom energii i wspomaga trawienie. Najlepiej spożywać ją na surowo, aby jej składniki odżywcze pozostały nienaruszone.

Pieprzyca peruwiańska (maca)
Maca to kuzynka rzodkiewki i rzeżuchy i jest uprawiana w górach Peru. Od wieków znana jest ze swoich właściwości leczniczych. Pomaga przy:
– problemach z libido,
– bólach menstruacyjnych,
– problemach z płodnością.

Jest pełna składników odżywczych, które zwalczają zmęczenie i stres, a jej korzeń jest bogaty w błonnik, węglowodany, wapń i żelazo.

Maca występuje w postaci proszku lub tabletek. Jej karmelizowany smak sprawia, że jest idealnym dodatkiem do ciast, naleśników i soków.

Z poważaniem,
Eric Müller

Poleć:

O Autorze:

Polskojęzyczna wersja francuskiego newslettera Santé Nature Innovation. Dostarcza on informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom potwierdzonych wieloma światowymi badaniami naukowymi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.