Jak szybko nauczysz się języka? – odpowiedź zna twój mózg!

0

Niektórzy dorośli uczą się języków obcych dużo sprawniej niż inni.
Dlaczego? Być może odpowiedź tkwi w aktywności mózgu…

Naukowcom z University of Washington udało się przewidzieć szybkość uczenia się języka obcego na podstawie spoczynkowej aktywności mózgu! Artykuł opublikowany niedawno w czasopiśmie naukowym Brain and Language opisuje pierwszy eksperyment wiążący postępy w nauce języka z pracą mózgu w trakcie odpoczywania.

W przytaczanym badaniu wzięło udział 19 młodych dorosłych, nie mających wcześniej żadnego kontaktu z językiem francuskim. Na początku eksperymentu zespół prof. Chantel Prat dokonał pomiaru aktywności mózgu uczestników eksperymentu podczas odpoczynku – siedzenia z zamkniętymi oczami. Aby zmierzyć aktywność mózgu wykorzystano popularną metodę elektroencefalografii, czyli EEG.

Przez kolejnych osiem tygodni badani dwa razy w tygodniu uczestniczyli w trwających pół godziny lekcjach francuskiego, prowadzonych w ramach eksperymentalnego programu szkolenia językowego.

Program ten zakłada, że po 20 godzinach treningu jego uczestnicy powinni komunikować się w uczonym języku. Lekcje prowadzone były na komputerze, a badani przyswajali materiał w swoim własnym tempie. Uczestnicy badania regularnie brali udział w testach znajomości języka francuskiego. Dopiero po zaliczeniu testu dotyczącego wybranej partii materiału można było rozpocząć naukę kolejnych zagadnień.

Na koniec ośmiotygodniowego kursu badani wypełnili test, oceniający, ile z dostępnych lekcji udało im się przyswoić. Najszybciej ucząca się osoba zapoznała się z dwukrotnie większą porcją materiału niż wolniejsi uczestnicy badania!

– Odkryliśmy, że 60 proc. zmienności w tempie uczenia się języka można wytłumaczyć aktywnością mózgu – mówi Prat. Czy to oznacza, że osoby pozbawione biologicznych predyspozycji do nauki języków obcych powinny zrezygnować z marzeń o przyswojeniu nowego języka? Autorzy badania zdecydowanie zaprzeczają.

Pierwsza autorka badania sądzi, że za pomocą badanego przez jej zespół neurofeedbacku, czyli metody treningu mózgu, można zmienić jego aktywność spoczynkową.

– W naszych eksperymentach szukamy właściwości mózgu związanych z gotowością do nauki. Naszym celem jest wykorzystanie wyników badań nad aktywnością mózgu tak, aby umożliwić wszystkim uczącym się osiągnięcie pełni ich możliwości w przyswajaniu nowych języków i wiedzy ż tłumaczy prof. Prat.

Magdalena Łuniewska

Źródło:
Prat, C. S., Yamasaki, B. L., Kluender, R. A., & Stocco, A. (2016). Resting-state qEEG predicts rate of second language learning in adults. Brain and Language, 157 – 158. 44 – 50. DOI:10.1016/j.bandl.2016.04.007

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.