Działo się (9 listopada)

0

Elizabeth Garrett Anderson

1908 – Elizabeth Garrett Anderson (1836-1917) została jako pierwsza kobieta w Anglii wybrana na urząd burmistrza (miasta Aldeburgh). Była też pierwszą w historii Wielkiej Brytanii dyplomowaną lekarką (od 1866 r.). Doktorat nauk medycznych uzyskała w 1870 roku w Paryżu. W 1897 r. została wybrana prezesem wschodnioangielskiej gałęzi Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego.

1934 – Urodził się Carl Edward Sagan (zm. 20 grudnia 1996) – amerykański astronom i popularyzator nauki, pionier w dziedzinie egzobiologii. Jego ojciec przybył do Stanów Zjednoczonych z Ukrainy, z Kamieńca Podolskiego. Światowy rozgłos uzyskał jako autor książek popularnonaukowych oraz współautor i prowadzący serial telewizyjny Cosmos. Na podstawie jego powieści Contact w 1997 powstał film o tym samym tytule z Jodie Foster w roli głównej. W 1977 otrzymał Nagrodę Pulitzera za książkę Rajskie smoki. Lądownik Mars Pathfinder (1997) został nazwany jego imieniem: „Carl Sagan Memorial Station”.

1952 –  Urodził się Jack William Szostak – amerykański biolog, profesor genetyki w Massachusetts General Hospital. W roku 2009, wraz z Carol W. Greider i Elizabeth Blackburn, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za „odkrycie jak zakończenia chromosomów są chronione przez struktury zwane telomerami oraz enzym telomerazę”. Pradziadek Szostaka wyemigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych na przełomie XIX i XX w.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.