Działo się (7 listopada)

0

The London Gazette , pierwsza strona z 3-10 września 1666

1665 – Ukazało się pierwsze wydanie (jako „Oxford Gazette”) najstarszego brytyjskiego dziennika „London Gazette”, publikowanego do dziś. Gazeta jest oficjalnym dziennikiem w Wielkiej Brytanii, publikującym wszelkie ogłoszenia królewskie i rządowe, m.in. nominacje i przyznane odznaczenia. Od 2005 „London Gazette” jest wydawana codziennie, z wyjątkiem sobót, niedziel i dni wolnych od pracy.

1852 – Prezydent Francji Ludwik Napoleon Bonaparte (bratanek Napoleona I i po linii żeńskiejwnuk Józefiny de Beauharnais z jej pierwszego małżeństwa) w ogłoszonym referendum uzyskał potwierdzenie poparcia dla swego pomysłu zwieńczenia procesu przejmowania władzy poprzez oficjalną likwidację republiki i jej instytucji oraz zmianę nazwy kraju na II Cesarstwo, z sobą samym jako cesarzem Napoleonem III Bonaparte. Cesarstwo przetrwało do roku 1871.

1885 – Uruchomiono Kolej Transkanadyjską, łączącą Montreal z Vancouver. Na budowę linii kolejowej przeznaczono w sumie blisko 50 tysięcy dolarów, równowartość ok. 1,2 mln dol. według dzisiejszej siły nabywczej tej waluty. Mimo olbrzymich nakładów w pierwszym roku projektu udało się zbudować zaledwie 211 km torów. By wybrnąć z trudnej sytuacji, do nadzoru nad projektem zatrudniono legendarnego już specjalistę Corneliusa Van Horne. Pod jego nadzorem projekt wreszcie ruszył z miejsca – w roku 1875.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.