Co się dzieje? Szybkie newsy – środa, 8 listopada

0

 Imieniny obchodzą: Bogdan, Gotfryd, Hadrian, Klaudiusz oraz Seweryn.

# # #

361 lat temu w Anglii urodził się Edmund Halley, astronom i matematyk, odkrywca ruchów własnych gwiazd oraz istnienia eliptycznych orbit kometarnych. Zmarł 14 stycznia 1742 roku.

236 lat temu w Makoszowach, obecnie dzielnica Zabrza, urodził się Karol Godula, współtwórca śląskiego przemysłu, właściciel kompleksu kopalń i hut cynku. Zmarł 6 lipca 1848 roku.

140 lat temu w Warszawie zmarł Karol Beyer, pierwszy zawodowy fotograf warszawski; twórca polskiej fotografii profesjonalnej; numizmatyk.

94 lata temu w Monachium naziści podjęli nieudaną próbę obalenia Republiki Weimarskiej; na czele puczu stał Adolf Hitler i gen. Erich Ludendorff.

89 lat temu władze Warszawy podjęły uchwałę o przemianowaniu Placu Saskiego na Plac Marszałka Piłsudskiego. Plac w 1939 r. nazwany został przez Niemców Adolf Hitler Platz, a w 1945 r. przez komunistów – Plac Zwycięstwa. W 1990 r. powrócił do nazwy z 1928 r.

84 lata temu rozpoczęła działalność Polska Akademia Literatury.

61 lat temu rozpoczęła pracę Komisja Wspólna Episkopatu i Rządu.

57 lat temu John F. Kennedy zwyciężył w wyborach prezydenckich w USA.

31 lat temu w Moskwie zmarł Wiaczesław Mołotow, przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRS (1930-1941), od 1939 r. komisarz spraw zagranicznych; sygnatariusz układu sojuszniczego z III Rzeszą, tzw. paktu Ribbentrop-Mołotow; wspólnie z innymi członkami BP KC WKP(b) podpisał uchwałę z 5 marca 1940 r. o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD – w wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich.

9 lat temu w Warszawie zmarł Mieczysław F. Rakowski, dziennikarz, w latach 1958-1982 redaktor naczelny tygodnika “Polityka”; od 1975 do 1990 r. członek KC PZPR. Był posełem na Sejm (1972-1989), premierem w PRL (1988-1989) i ostatnim I sekretarzem KC PZPR.

# # #

Dziś wizytę w Warszawie złoży prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili, który spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło oraz z marszałkami – Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim.

Rozmowa przywódców Polski i Gruzji ma dotyczyć kwestii bezpieczeństwa oraz realizacji umowy stowarzyszeniowej z UE w kontekście zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada 2017 r. w Brukseli. Polska opowiada się za polityką “otwartych drzwi” we Wspólnocie i popiera aspiracje Tbilisi do członkostwa w UE oraz w NATO.

Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego spotkanie obu prezydentów będzie dotyczyło także współpracy obu krajów w obszarze bezpieczeństwa w związku ze zbliżającym się objęciem przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przywódcy obu państw poruszą kwestię zamrożonych konfliktów na obszarze Gruzji.

Jak podkreślił Szczerski Polska jako zwolennik rządów prawa międzynarodowego w relacjach między państwami jest “rzecznikiem uregulowania wszelkich zamrożonych konfliktów zgodnie z zasadą integralności terytorialnej państw”. “Polska będzie konsekwentnie opowiadała się za terytorialną integralnością Gruzji, Mołdawii czy Ukrainy” – zapowiedział szef gabinetu prezydenta.

Według niego obecnie w relacjach pomiędzy Tbilisi a Brukselą szczególnie istotna jest realizacja umowy stowarzyszeniowej. Zdaniem Szczerskiego UE powinna otwierać się na gospodarkę gruzińską z “preferencjami dla tego państwa”. “To nie jest kraj na tyle duży, by móc gospodarczo zagrozić rynkowi unijnemu. Wręcz przeciwnie, to może tylko poszerzyć ofertę rynkową w Europie” – zaznaczył.

Rozmowa będzie dotyczyć także perspektyw rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Gruzją.

mce/ par/

# # #

Sejm, który dziś o godz. 10 rozpoczyna dwudniowe posiedzenie zajmie się m.in. projektem ustawy autorstwa PSL, który zakłada zniesienie zmiany czasu. Poselski projekt noweli Ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje, że od 1 października 2018 r. jako czas urzędowy na terenie Polski obowiązywałby czas letni środkowoeuropejski.

Posłowie rozpatrzą też nowelizację ustawy o IPN, wprowadzającą karę więzienia lub grzywny za sformułowania typu “polskie obozy śmierci”.

Sejm zajmie się ponadto rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada wprowadzenie podzielonej płatności w VAT (tzw. split payment). Nowe przepisy mają zapewnić większą stabilność wpływów z podatku VAT oraz zapobiec unikaniu płacenia tego podatku.

Posłowie rozpatrzą też rządowy projekt tzw. drugiej ustawy o innowacyjności (ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej). Zakłada ona zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej poprzez m.in. zwiększenie ulg B+R, czy zakresu działania spółek celowych tworzonych przez uczelnie, instytuty badawcze i instytuty PAN.

W harmonogramie obrad znalazła się również nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z jej zapisami płyn do elektronicznych papierosów oraz tzw. wyroby nowatorskie będą opodatkowane akcyzą, podobnie jak tradycyjne wyroby tytoniowe.

Sejm rozpatrzy ponadto projekt ustawy o Służbie Ochrony Państwa, który zakłada powołanie nowej formacji ochrony – Służby Ochrony Państwa (SOP). Zajmie się ona ochroną najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji, a także kluczowych obiektów dla funkcjonowania państwa. SOP zastąpi Biuro Ochrony Rządu (BOR).

zub/

# # #

Z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego i szefa BBN Pawła Solocha rozpoczyna się dziś w Warszawie Warsaw Security Forum. Wśród tematów konferencji organizowanej przez Fundację Pułaskiego są kwestie bezpieczeństwa wojskowego, energetycznego i cybernetycznego; perspektywy UE, w tym wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, a także przyszłość obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Eksperci omówią też wnioski dla Europy z wojny rosyjsko-ukraińskiej, relacje UE z partnerami z Południa i z Chinami. Podczas forum zainauguruje działalność polski oddział Women in International Security – organizacji promującej przywództwo i rozwój zawodowy kobiet w dziedzinie międzynarodowego bezpieczeństwa.

brw/

# # #

Dziś sejmowa komisja śledcza będzie kontynuowała przesłuchania świadków ws. Amber Gold. Po godz. 10 zeznania złożyć ma b. członek rady nadzorczej tej spółki Paweł Kunachowicz. Początkowo jego przesłuchanie miało się odbyć w połowie września, jednak komisja postanowiła je przesunąć. Powodem były, ujawnione podczas zeznań b. doradcy zarządu Amber Gold Emila Marata, rozbieżności w stenogramach z podsłuchów rozmów telefonicznych szefa Amber Gold Marcina P. Komisja wystąpiła też wówczas z wnioskami do ABW i prokuratury o wyjaśnienie tych sprzeczności oraz ustalenie właściwego zapisu rozmów.

Marcin P., składając w czerwcu br. zeznania przed komisją śledczą stwierdził, że Marat uprzedzał go o czynnościach ABW związanych z jego spółką. Dodał też, że Marat mówił mu o możliwości wykorzystania kontaktów z politykami z kancelarii premiera. Według Marcina P., być może powoływał się on na ówczesnego szefa MSW Jacka Cichockiego.

Marat, zeznając we wrześniu przed komisją przyznał, że wraz ze współpracującym z Amber Gold adwokatem Pawłem Kunachowiczem rozważali spotkanie z Cichockim i rozmowę na temat tego, jak firma Amber Gold i linie OLT Express są “rozbijane”. Zaznaczył jednak, że P. nie naciskał na taką rozmowę.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację; tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

rbk/

# # #

Sąd Apelacyjny w Warszawie zbada dziś apelacje w głośnej sprawie podsłuchów w stołecznych restauracjach z lat 2013-2014. Sąd I instancji skazał na 2,5 roku więzienia biznesmena Marka F. – uznanego za jedynego pomysłodawcę podsłuchów i dysponenta taśm.

W grudniu 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że naczelną motywacją oskarżonych była chęć wzbogacenia się. Skazał na 2,5 roku więzienia, bez zawieszenia, Marka F., który twierdził, że informował ABW i CBA, iż rozmowy gości restauracji są nagrywane. Kelner Konrad Lassota i szwagier F. Krzysztof Rybka dostali kary po 10 miesięcy w zawieszeniu i grzywny. Za pomoc śledczym SO odstąpił od ukarania innego kelnera Łukasza N. – nakazano mu zapłatę 50 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd orzekł przepadek korzyści z przestępstwa uzyskanych przez N. (92,5 tys. zł) oraz Lassotę (27,5 tys. zł).

Obrona F. złożyła apelację, w której wnosi o uchylenie wyroku SO i o zwrot mu sprawy. Jednym z zarzutów apelacji jest to, że wciąż pojawiają się nowe nagrania, z którymi – według obrony – F. nie miał nic wspólnego – ani wtedy, ani dziś. Obrona kwestionuje uznanie przez SO, że ich klient kierował się motywacją finansową i że nie informował CBA i ABW o nielegalnym nagrywaniu. Według obrony SO pominął wiele istotnych dowodów. Apelacje złożyli też pozostali skazani, oprócz Łukasza N.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w swej apelacji wniosła o zastosowanie tzw. środka karnego wobec jednego z oskarżonych. Apelacje złożyła też część oskarżycieli posiłkowych. Pełnomocnik Radosława Sikorskiego mec. Roman Giertych wniósł o karę 4 lat dla F. i po 2 lata dla obu kelnerów – bez zawieszenia. Twierdzi on, że sprawa mogła być “prowokacją dawnego CBA, aby umożliwić PiS powrót do władzy”.

Sprawa dotyczy nagrywania w latach 2013-2014 r. osób z kręgów polityki i biznesu w dwóch restauracjach. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW – Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ – R. Sikorskiego, resortu infrastruktury – Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę, szefa CBA Pawła Wojtunika. Ujawnione w mediach nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. Po 2015 r. podjęto postępowania prokuratorskie w sprawie niektórych wątków poruszanych podczas nagranych rozmów (np. o sprzedaży “Ciechu” i podpalenia budki wartowniczej przy ambasadzie Rosji). Badana też jest akcja prokuratury i ABW w redakcji “Wprost” w celu zabezpieczenia nagrań rozmów oraz inwigilowanie dziennikarzy związanych ze sprawą.

sta/

# # #

Sąd Okręgowy we Wrocławiu ogłosi dziś wyrok w procesie Pawła R., oskarżonego o podłożenie w maju ub.r. ładunku wybuchowego we wrocławskim autobusie.

R. oskarżony jest o usiłowanie zabójstwa wielu osób przy użyciu materiałów wybuchowych oraz wymuszenie rozbójnicze. Oba te czyny, zdaniem prokuratury, miały charakter terrorystyczny. Prokuratura domaga się dla R. 25 lat więzienia. Obrona chce wymierzenia oskarżonemu najniższego wymiaru kary.

Do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło 19 maja 2016 r. Niewielki ładunek eksplodował na przystanku przy ul. Kościuszki we Wrocławiu. Lekko ranna w palec została kobieta stojąca na przystanku. Substancja, która spowodowała wybuch, znajdowała się w metalowym pojemniku o pojemności ok. 3 litrów. W pojemniku były także metalowe śruby.

Według prokuratury, R. wcześniej powiadomił służby, że podłożył we Wrocławiu cztery bomby, a za ich rozbrojenie żądał 120 kg złota. W ramach śledztwa przeprowadzono dwa eksperymenty procesowe, w których badano skutki detonacji w autobusie ładunku podobnego do tego, który eksplodował na przystanku. Opinie biegłych po tych eksperymentach – zdaniem prokuratury – potwierdziły zasadność postawionych R. zarzutów o charakterze terrorystycznym.

Podczas pierwszej rozprawy R. powiedział, że przyznaje się do czynu, ale nie do zarzutów sformułowanych przez prokuraturę.

pdo/

# # #

Dziś w Krakowie rozpocznie się dwudniowa międzynarodowa Konferencja “Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym”. Jej organizatorami są Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).Patronat honorowy nad konferencją objęła premier Beata Szydło.

Wśród gości będą przedstawiciele władz lotniczych, krajowych i międzynarodowych instytucji lotniczych, a także eksperci i reprezentanci firm związanych z branżą lotniczą.

Jak tłumaczą organizatorzy, cyberzagrożenia dla systemu lotnictwa cywilnego to realny i poważny problem, który może zakłócić organizację usług w lotnictwie cywilnym, jak również stać się przyczyną katastrofalnych w skutkach zdarzeń pociągających za sobą ofiary w ludziach i zniszczenia infrastruktury krytycznej.

Udział w krakowskiej konferencji zapowiedział m.in. dyrektor generalny EASA Patrick Ky, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, a także wiceminister cyfryzacji Krzysztof Silicki oraz prezes Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC) Ingrid Cherfils.

Na świecie

BRUKSELA – Spotkanie ministrów obrony krajów NATO. Będą rozmawiać o utworzeniu nowych centrów dowodzenia (obejmujących północną część Atlantyku), usprawnianiu przemieszczania sprzętu i wojska w Europie, kwestiach wojny cybernetycznej, programie nuklearnym Korei Północnej, wzmocnieniu obecności Sojuszu w Afganistanie. Polskę będzie reprezentować minister Antoni Macierewicz (do 9 listopada).

BRUKSELA – Kolegium komisarzy Unii Europejskiej. Po posiedzeniu zaplanowano konferencje prasowe komisarzy: Marosza Szefczovicza i Miguela Ariasa Canete – m.in. na temat gazociągów na terytorium UE, w tym podporządkowania projektowanej magistrali Nord Stream 2 trzeciemu pakietowi energetycznemu, pakietu klimatycznego i emisji CO2; oraz Elżbiety Bieńkowskiej i Violety Bulc – na temat pakietu mobilności i regulacji dotyczących europejskiego rynku samochodowego. Ponadto Komisja poinformuje o stanie negocjacji w sprawie ewentualnego zakazu stosowania glifosatu oraz rozmów z Wielką Brytanią o wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej.

BRUKSELA – Kolejna runda pierwszej fazy negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (do 10 listopada).

SEUL – Prezydent USA Donald Trump wygłosi przemówienie w parlamencie Korei Południowej. To jeden z głównych punktów jego azjatyckiej podróży, skupionej na północnokoreańskim zagrożeniu nuklearnym. Część południowokoreańskich polityków obawia się, że ewentualne groźby prezydenta USA pod adresem reżimu w Pjongjangu, wygłoszone w Seulu, mogą dodatkowo zaostrzyć napięcia w regionie. Po Korei Płd. Trump odwiedzi Chiny, Wietnam i Filipiny. Wcześniej gościł w Japonii.

PEKIN – Prezydent USA Donald Trump przybędzie do Pekinu, gdzie w czwartek spotka się z przywódcami ChRL i rządzącej tym krajem Komunistycznej Partii Chin. Będzie to pierwsza wizyta zagranicznego przywódcy w Pekinie po zakończonym niedawno XIX zjeździe chińskiej partii, na którym prezydent Xi Jinping umocnił swoją władzę, zapowiedział wzrost znaczenia Chin na arenie międzynarodowej i zasygnalizował bezkompromisowe podejście w sporach terytorialnych.

DA NANG – Początek czterodniowego szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), na którym w kolejnych dniach mają się pojawić m.in. prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin.

MADRYT, BARCELONA – Kryzys wokół Katalonii po przejęciu przez rząd hiszpański kontroli nad tym regionem w reakcji na rezolucję katalońskiego parlamentu w sprawie niepodległości. Kilku ministrów odwołanego rządu Katalonii osadzono w areszcie pod Madrytem; przebywający w Belgii premier Carles Puigdemont i jego czterej współpracownicy, objęci Europejskim Nakazem Aresztowania, oddali się w ręce belgijskiej policji. Brukselski sąd orzekł w poniedziałek, że katalońscy politycy mogą pozostać na wolności w Belgii dopóki nie postanowi on, czy zostaną oni wydaleni do Hiszpanii.

BONN – Obrady szczytu klimatycznego ONZ – COP23. W spotkaniu, które potrwa do 17 listopada, uczestniczy ponad 23 tys. osób z 197 krajów. Jego celem jest osiągnięcie postępu w dyskusji nad zasadami wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 roku, które mają być ostatecznie przyjęte na kolejnym spotkaniu w 2018 roku w Katowicach.

WATYKAN – Audiencja generalna papieża Franciszka.

WASZYNGTON – Przyjęcie zorganizowane przez Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Memorial Foundation). Przewidziane wystąpienia przedstawicieli rządów Europy Środkowo-Wschodniej, z Polski – senator Anny Marii Anders.

WASZYNGTON – Pierwszy dzień konferencji “Rozmyślania nad zdewastowanym wiekiem” (Reflections on a Ravaged Century), zorganizowanej przez Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu razem z Instytutem Hoovera Uniwersytetu Stanforda.

WASZYNGTON – Premier Turcji Binali Yildirim w wizytą w USA (do 10 listopada).

ABU ZABI – Prezydent Francji Emmanuel Macron składa wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (do 9 listopada).

DELHI – Wizyta brytyjskiego księcia Karola i księżnej Kamili w Indiach (do 9 listopada).

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.