Co się dzieje? Szybkie newsy – środa, 1 listopada

0

Imieniny obchodzą: Seweryn, Wiktoryna oraz Warcisław.

  • 155 lat temu w Krakowie urodził się Feliks Koneczny, historyk, profesor Uniwersytetu Wileńskiego, autor m.in. “Cywilizacji bizantyńskiej” i “Dziejów Rosji”. Zmarł 10 lutego 1949 roku.
  • 124 lata temu w Krakowie zmarł Jan Matejko, najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa historycznego w XIX w.; autor obrazów “Bitwa pod Grunwaldem”, “Kazanie Skargi”, “Hołd pruski”, “Sobieski pod Wiedniem”, “Reytan na sejmie warszawskim 1773 roku”, “Unia lubelska”, “Stańczyk”, “Batory pod Pskowem”, “Konstytucja 3 Maja”, “Kościuszko pod Racławicami”, a także cyklu “Poczet królów i książąt polskich”.
  • 99 lat temu w Lublinie rozpoczął się zjazd organizacji skautowych, w czasie którego utworzono Związek Harcerstwa Polskiego.
  • 71 lat temu Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie.
  • 61 lat temu rząd Węgier ogłosił neutralność kraju i wystąpienie z Układu Warszawskiego; premier Imre Nagy o uznanie neutralności Węgier poprosił ONZ.
  • 42 lat temu Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami po raz pierwszy prowadził publiczną zbiórkę pieniędzy na terenie cmentarza.
  • 24 lata temu wszedł w życie Traktat z Maastricht o Unii Europejskiej.
  • 19 lat temu w Strasburgu rozpoczął działalność nowy zreformowany Europejski Trybunał Praw Człowieka.

W Polsce

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Wszystkich Świętych – zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak i tych anonimowych. Święto to ma wymiar powszechny, celebruje się je w każdym kościele katolickim na całym świecie. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku.

W polskiej tradycji, tego dnia odwiedzamy cmentarze, by zapalić tam znicze, pomodlić się za zmarłych bliskich, przyjaciół czy bohaterów narodowych.

Dzień Wszystkich Świętych jest w Polsce ustawowo wolny od pracy. Tak było także w czasach PRL, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano go dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych.

# # #

Dzisiaj odbędzie się kwesta na rzecz Starych Powązek w Warszawie. Wśród artystów, którzy wezmą w niej udział znaleźli się m.in. Ewa Wiśniewska, Daniel Olbrychski i Emila Krakowska. Zebrane środki w tym roku mają być przeznaczone na dalszy ciąg renowacji nagrobków w Alei Katakumbowej.

Pierwszą kwestę zorganizował 1 listopada 1974 r. Jerzy Waldorff, inicjator odnowy nekropolii i założyciel Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Jana Kiepurę, Henryka Wieniawskiego i Krzysztofa Kieślowskiego.

Na świecie

MADRYT, BARCELONA – Kryzys wokół Katalonii po przejęciu przez rząd centralny kontroli nad tym regionem. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił we wtorek deklarację niepodległości Katalonii, przegłosowaną w piątek przez regionalny parlament w Barcelonie. Zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont na konferencji prasowej w Brukseli oświadczył, że zdecydował się wyjechać z Katalonii, aby uniknąć dalszej konfrontacji z władzami centralnymi w Madrycie. Zadeklarował, że jego partia wystartuje w przedterminowych wyborach do regionalnego parlamentu, które hiszpański rząd zapowiedział na 21 grudnia. Zastrzegł jednak, że walka o niepodległóść trwa.

WATYKAN – W uroczystość Wszystkich Świętych papież Franciszek spotka się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

PARYŻ – We Francji wchodzi w życie ustawa antyterrorystyczna wprowadzana na miejsce stanu wyjątkowego. Ma ona na celu przeniesienie do prawa powszechnego pewnych środków stanu wyjątkowego, wprowadzonego w listopadzie 2015 roku, po zamachach terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 130 ludzi. Ustawa przyznaje policji większe niż przedtem uprawnienia m.in. w zakresie przeszukań, podsłuchu, a także zamykania meczetów podejrzanych o szerzenie mowy nienawiści.

BERLIN – W Niemczech kolejne konsultacje między partiami politycznymi w sprawie utworzenia rządu.

BERNO – W Bernie prezentacja prasowa przed pierwszą wystawą kolekcji Corneliusa Gurlitta, pochodzącej częściowo z rabunku dokonanego przez III Rzeszę. Cornelius Gurlitt odziedziczył zbiory po ojcu, historyku sztuki i zaufanym marszandzie Adolfa Hitlera, Hildebrandzie Gurlitcie. W swej ostatniej woli zapisał ją muzeum sztuki w stolicy Szwajcarii.

TEHERAN – Prezydent Rosji Władimir Putin z wizytą w Iranie. Oczekiwany jest też prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew. Trójstronne spotkanie prezydentów Rosji, Iranu i Azerbejdżanu ma być poświęcone sprawom gospodarczym i konfliktowi w Syrii.

SEUL – Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z wizytą w Seulu. Rozmowy będą dotyczyć partnerstwa z Koreą Południową i programu atomowego Korei Północnej.

PEKIN – Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew kontynuuje wizytę w Chinach. Miedwiediew spotka się m.in. z prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Li Keqiangiem, z którym ma podpisać szereg dwustronnych umów; zaplanowano konferencję prasową.

WASZYNGTON – W USA Partia Republikańska ma przedstawić szczegóły reformy systemu podatkowego.

ŚWIAT – Polacy na świecie w dniu Wszystkich Świętych odwiedzają polskie groby i miejsca pamięci.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.