Co się dzieje? Szybkie newsy – poniedziałek, 6 listopada

0

Imieniny obchodzą: Feliks, Jacek, Leonard, Melaniusz oraz Ziemowit.

  • 157 lat temu w Kuryłówce na Podolu urodził się Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu; jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski Traktat Wersalski. Zmarł 29 czerwca 1941 roku.
  • 95 lat temu w Toruniu utworzono Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej.
  • 94 lata temu w Krakowie doszło do krwawych starć robotników z policją i wojskiem; po obu stronach zginęło 31 osób, ponad 100 zostało rannych.
  • 72 lata temu w Wierzchosławicach odbył się pogrzeb Wincentego Witosa.
  • 71 lat temu Polska została członkiem UNESCO.
  • 69 lat temu w Gdańsku zwodowano pierwszy po wojnie statek – rudowęglowiec “Sołdek”.
  • 64 lata temu odbyła się emisja pierwszego spektaklu Teatru Telewizji; widzowie obejrzeli tego dnia “Okno w lesie” Leonida Rachmanowa i Jewgienija Ryssa w reżyserii Józefa Słotwińskiego.
  • 32 lata temu gen. Wojciech Jaruzelski zrezygnował z funkcji premiera, obejmując stanowisko przewodniczącego Rady Państwa. Nowym szefem rządu został Zbigniew Messner.

W Polsce

Dziś dwudniową oficjalną wizytę w Polsce rozpocznie prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader. Głównymi tematami jego rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą będą kwestie bezpieczeństwa, eksport polskiej żywności, a także działania mające na celu rozwój współpracy gospodarczej. Irackiemu przywódcy towarzyszyć będą ministrowie rolnictwa oraz planowania i handlu. W tym roku Polska i Irak obchodzą 85-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

“Zarówno Polska, jak i Irak, wspierają Globalną Koalicję ds. walki z tzw. państwem islamskim” – podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, Polska pełni rolę państwa wiodącego w programie szkolenia irackich żołnierzy w zakresie napraw i obsługiwania poradzieckiego sprzętu wojskowego w ramach inicjatywy NATO Training and Capacity Building in Iraq.

Na wtorek zaplanowano spotkanie prezydenta Fuada Masuma z premier Beatą Szydło

# # #

Pogrzeb założyciela i dowódcy zbrojnej organizacji niepodległościowej Ludwika Machalskiego “Mnicha”, odbędzie się dziś w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Staszowie (Świętokrzyskie). Uroczystości, organizowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego, IPN i lokalne władze poprzedzi konferencja poświęcona bohaterowi.

Przez ponad 65 lat miejsce pochówku Machalskiego “Mnicha” pozostawało nieznane. Materiały archiwalne sugerowały, że mógł on zostać pogrzebany na cmentarzu na Piaskach w Kielcach. W tym miejscu, w listopadzie ub.r., Zespół z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, przeprowadził prace archeologiczno-poszukiwawcze. Ekshumowano wówczas dwa pochówki, a szczątki poddano badaniom identyfikacyjnym.

10 kwietnia rodzina Ludwika Machalskiego została poinformowana o jego odnalezieniu. 21 kwietnia prezydent Andrzej Duda ogłosił nazwiska 12 zidentyfikowanych ofiar represji komunistycznych, wśród nich był – Ludwik Machalski “Mnich”.

Ludwik Machalski (ur. 1929 r.) dzieciństwo spędził w Staszowie. Podczas okupacji uczył się na tajnych kompletach. Po wkroczeniu armii sowieckiej w sierpniu 1944 r. uczył się w gimnazjum, a w 1947 r. zdał maturę w Kielcach. Podjął studia na Akademii Handlowej w Krakowie oraz Politechnice Łódzkiej, których nie ukończył.

Antykomunistyczną organizację, złożoną z ok. 40 osób, utworzył wiosną 1950 r. Przeprowadzone akcje nastawione były na gromadzenie broni i pieniędzy potrzebnych na działalność konspiracyjną. Do najgłośniejszych dokonań “Mnicha” i jego ludzi należy napad na posterunek Milicji Obywatelskiej w Klimontowie, 30 czerwca 1950 r. Władze komunistyczne zlikwidowały grupę “Mnicha” w sierpniu 1950 r.

Machalskiego aresztowano 17 sierpnia 1950 r. we własnym domu w Staszowie. Został skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach na karę śmierci, którą wykonano 10 kwietnia 1951 r. w kieleckim więzieniu. Ludwik Machalski ps. Mnich zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Staszowie.

Na świecie

TATRZAŃSKA ŁOMNICA – W Tatrzańskiej Łomnicy na Słowacji odbędzie się wspólne posiedzenie prezydiów Sejmu i Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Przedstawiciele Izb będą rozmawiać o stosunkach dwustronnych, parlamentarnej współpracy regionalnej, zwłaszcza w formacie wyszehradzkim oraz roli parlamentów wobec nowych wyzwań stojących przed Unią Europejską. Polskiej delegacji będzie przewodniczyć marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W obradach wezmą udział także m.in. wicemarszałkowie: Ryszard Terlecki, Joachim Brudziński, Małgorzata Kidawa-Błońska i Barbara Dolniak, a także poseł Jerzy Polaczek, przewodniczący Polsko-Słowackiej Grupy Parlamentarnej.

BRUKSELA – Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego będzie debatować na temat praworządności w Polsce. Przewidziano dyskusję z udziałem pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa (od godz. 16).

BRUKSELA – W Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE odbędzie się debata na temat propozycji usprawnienia systemu kontroli zewnętrznych granic strefy Schengen. Nowa wersja Systemu Informacyjnego Schengen (SIS II) ma w zamierzeniu usprawnić wymianę informacji pomiędzy policją i organami sądowymi poszczególnych krajów, zwłaszcza jeśli chodzi o decyzje w kwestiach migracyjnych. Propozycje obejmują m.in. usprawnienie systemów daktyloskopijnych i systemów rozpoznawania twarzy oraz nowy system ostrzegania w przypadkach związanych z terroryzmem.

BRUKSELA – Posiedzenie eurogrupy, czyli ministrów finansów państw eurolandu poświęcone reformom w obszarze wspólnej waluty, z udziałem wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Będzie to pierwsze z dwóch posiedzeń eurogrupy w poszerzonym “inkluzywnym” formacie, które odbędą się przed zaplanowanym na 15 grudnia szczytem szefów państw i rządów strefy euro, również poszerzonym o przywódców państw nienależących do eurolandu. Według źródeł ministrowie będą rozmawiali o przyszłości instytucjonalnej architektury strefy euro.

BRUKSELA – Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej (szefowie obrony krajów członkowskich); główne tematy to globalna strategia obronna UE, współpraca z NATO, walka z terroryzmem.

MADRYT, BARCELONA – Kryzys wokół Katalonii po przejęciu przez rząd hiszpański kontroli nad tym regionem w reakcji na rezolucję katalońskiego parlamentu w sprawie niepodległości. Kilku ministrów odwołanego rządu Katalonii osadzono w areszcie pod Madrytem; przebywający w Belgii premier Carles Puigdemont i jego czterej współpracownicy, objęci Europejskim Nakazem Aresztowania, oddali się w ręce belgijskiej policji. Demokratyczna Europejska Partia Katalonii (PDeCAT) oświadczyła, że chce, by Puigdemont był jej kandydatem w katalońskich wyborach wyznaczonych przez Madryt na 21 grudnia. Puigdemont zamieścił w internecie petycję w sprawie utworzenia przed wyborami “listy jedności” zwolenników niepodległości Katalonii; podpisało się pod nią już ponad 120 tys. osób.

BONN – Rozpoczyna się szczyt klimatyczny ONZ – COP23. W spotkaniu, które potrwa do 17 listopada, weźmie udział ponad 23 tys. osób z 197 krajów. Jego celem jest osiągnięcie postępu w dyskusji nad zasadami wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 roku, które mają być ostatecznie przyjęte na kolejnym spotkaniu w 2018 roku w Katowicach.

BRUKSELA – Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa; główne tematy to kwestie rolne dotyczące handlu, zrównoważone gospodarowanie glebami i stosowanie pestycydów; Węgry przedstawią informację o spotkaniu ministrów rolnictwa V4 wraz z Chorwacją, Słowenią, Bułgarią i Rumunią 21 września. Polskiej delegacji będzie przewodniczyć Ewa Lech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

WASZYNGTON – Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini rozpoczyna dwudniową wizytę w USA.

TOKIO – Prezydent USA Donald Trump, który w ramach podróży do pięciu państw azjatyckich odwiedza Japonię, zostanie przyjęty przez cesarza Akihito, spotka się też z premierem Shinzo Abem. Z Japonii Trump uda się we wtorek do Korei Płd., a później odwiedzi Chiny, Wietnam i Filipiny.

WELLINGTON – Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier składa wizytę w Nowej Zelandii.

WASZYNGTON – Oczekiwane jest orzeczenie sądu w sprawie wniosków adwokatów byłego szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa, Paula Manaforta i jego zastępcy Ricka Gatesa o złagodzenie warunków aresztu i mniej rygorystyczne warunki poręczenia. Obaj politycy pozostają w areszcie domowym w związku z zarzutami postawionymi przez zespół dochodzeniowy w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.