Co się dzieje? Szybkie newsy – piątek, 3 listopada

0

 Imieniny obchodzą: Bogumił, Cezary, Hubert oraz Sylwia.

  • 246 lat temu doszło do porwania króla Stanisława Augusta przez konfederatów barskich.
  • 150 lat temu w Przyłbicach koło Jaworowa urodził się Stanisław Szeptycki, dowódca III Brygady Legionów Polskich, następnie komendant Legionów; szef Sztabu Generalnego WP (1918-1919), w czasie wojny polsko-bolszewickiej dowódca Frontu Litewsko-Białoruskiego, od marca 1920 r. dowódca 4. Armii.
  • 97 lat temu w Drohobyczu urodził się Maciej Aleksy Dawidowski, ps. Alek, instruktor harcerski, żołnierz Szarych Szeregów, jeden z bohaterów “Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
  • 90 lat temu w Kniażach koło Stanisławowa urodził się Zbigniew Cybulski, aktor; w historii polskiego kina zapisał się rolami w filmach “Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, “Salto” Tadeusza Konwickiego, “Do widzenia, do jutra” i “Jowita” Janusza Morgensterna, “Rękopis znaleziony w Saragossie” i “Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa.
  • 81 lat temu rozpoczęła się emisja pierwszej polskiej powieści radiowej; była nią książka “Dni powszednie państwa Kowalskich” Marii Kuncewiczowej.
  • 75 lat temu Główna Kwatera Harcerzy “Pasieka” podjęła decyzję o podziale Szarych Szeregów na trzy grupy wiekowe: chłopców w wieku 12-14 lat, tzw. Zawiszaków, szkolono w ratownictwie i łączności; starsi, w wieku 15-17 lat, tworzyli Bojowe Szkoły (BS), w których prowadzono szkolenie wojskowe oraz przygotowywano do służby w oddziałach rozpoznawczych, zwiadowczych i łączności, harcerze BS brali udział w akcjach Organizacji Małego Sabotażu Wawer; młodzież powyżej 18 lat tworzyła Grupy Szturmowe (GSz) pełniące służbę dywersyjną.
  • 60 lat temu z sowieckiego kosmodromu Bajkonur wystrzelono sztucznego satelitę „Sputnik 2” z psem Łajką na pokładzie.
  • 33 lata temu w Warszawie odbył się pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy IV departamentu MSW; w pogrzebie wzięło udział ponad 600 tys. wiernych oraz blisko tysiąc księży, mszy żałobnej przewodniczył prymas Józef Glemp; ksiądz Popiełuszko pochowany został przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
  • 26 lat temu w Warszawie zmarł Roman Wilhelmi, aktor, znany m.in. z ról w serialach “Czterej pancerni i pies”, “Alternatywy 4”, “Kariera Nikodema Dyzmy” oraz filmach “Zaklęte rewiry”, “Widziadło”, “Ćma”.
  • 4 lata temu na cmentarzu w podwarszawskich Laskach odbył się pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego, działacza opozycji demokratycznej, redaktora naczelnego “Tygodnika Solidarność”; pierwszego po II wojnie światowej niekomunistycznego premiera w Polsce (1989-1991).

W Polsce

Dziś w południe w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy z szefem sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisławem Piotrowiczem (PiS) ws. prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN.

W miniony wtorek doszło do pierwszego spotkania Muchy z Piotrowiczem. Poseł PiS powiedział PAP, że trwało ono “wiele godzin”. “Omówiliśmy stanowiska pana prezydenta, ja zaprezentowałem swoje stanowisko. W niektórych kwestiach doszliśmy do konsensusu, w innych sprawach pozostawiliśmy sobie czas na przemyślenia” – powiedział Piotrowicz.

Po czterech spotkaniach prezydenta Andrzej Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, rozmowy o prezydenckich projektach zeszły na “poziom ekspercki”. Ostatnia rozmowa, do której doszło 20 października, dotyczyła poprawek zaproponowanych przez PiS do prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS. Prezydent, który ma zastrzeżenia do części z nich, przekazał wówczas liderowi Prawa i Sprawiedliwości na piśmie swoje uwagi.

# # #

Dziś po południu w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej odbędzie się spotkanie kierownictwa partii, które będzie dotyczyć zapowiedzianej przez premier Beatę Szydło rekonstrukcji rządu.

O tym, że w najbliższych dniach kierownictwo PiS spotka się ws. rekonstrukcji rządu, powiedział w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki na antenie Radia Kraków. Według niego zmiany w rządzie nastąpią w połowie listopada, a premier Beata Szydło utrzyma stanowisko.

“Będziemy myśleć, jak powinna wyglądać rekonstrukcja rządu” – powiedział Terlecki o spotkaniu kierownictwa PiS.

# # #

Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się I Światowy Kongres Polaków organizowany przez Stowarzyszenie o tej samej nazwie. Kongres otworzy prezes Stowarzyszenia adw. Stefan Hambura.

W planie Kongresu, który odbędzie się pod hasłem “Strategia dla Polski ponad podziałami” znalazły się dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, przedstawicieli Polonii oraz władz państwowych. Tematy debat to: “Strategia dla Polski, a międzynarodowa współpraca Polaków w dziedzinie gospodarki, nauki i kultury jako dźwignia rozwojowa”, “Status Polaków na świecie”, “Strategia reformy edukacji, a reforma kształcenia i doskonalenia prawników”.

Tematem ostatniej debaty będzie “Program +Mieszkanie Plus+ i budownictwo mieszkaniowe, jako koło zamachowe gospodarki – zmiany prawa mieszkaniowego i spółdzielczego”.

Celem Stowarzyszenia, jak podano na stronie internetowej, jest utrzymywanie łączności i współpracy Polaków w kraju i za granicą, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, rozwój nauki, edukacji, oświaty, a także działalność w zakresie rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.

Na świecie

MADRYT, BARCELONA, BRUKSELA – Kryzys wokół Katalonii po przejęciu przez rząd centralny kontroli nad tym regionem. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił deklarację niepodległości Katalonii, przegłosowaną przez regionalny parlament w Barcelonie. Z kolei hiszpański Sąd Najwyższy poinformował, że rozpoczyna procedury związane z postawieniem byłemu szefowi katalońskich władz Carlesowi Puigdemontowi i innym przywódcom Katalonii zarzutów organizowania rebelii. W czwartek na wniosek prokuratury generalnej Sąd Najwyższy Hiszpanii zezwolił na wystawienie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) Puigdemonta i jego czterech ministrów. Cała piątka obecnie przebywa w Belgii.

WASZYNGTON – Prezydent USA Donald Trump wyrusza w swoją pierwszą podróż do Azji Wschodniej. Sojusznicy USA w regionie liczą, że potwierdzi on wolę silnego zaangażowania Ameryki na tym kontynencie, ważnego wobec rosnącej potęgi Chin i atomowych zbrojeń Korei Północnej. Trump odwiedzi pięć krajów: Koreę Południową, Japonię, Chiny, Wietnam i Filipiny. W Wietnamie weźmie udział w dorocznym spotkaniu przywódców państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Nie jest jeszcze pewne jego uczestnictwo w szczycie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który odbędzie się w Manili (do 14 listopada).

WASZYNGTON – Wizyta wiceministra spraw zagranicznych Marka Magierowskiego w USA.

SYDNEY – Wizyta prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Australii (do 5 listopada).

MOSKWA – Rozmowy ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z sekretarzem generalnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Thomasem Gremingerem.

KUALA LUMPUR – Początek pięciodniowej wizyty brytyjskiego księcia Karola i księżnej Kamili w Malezji. Następnym przystankiem ich azjatyckiej podróży będą Indie.

MOSKWA – 60. rocznica lotu w kosmos pierwszego psa – Łajki. Została ona wystrzelona na orbitę okołoziemską w radzieckim statku kosmicznym Sputnik 2.

Łajka zdechła 5-7 godzin po starcie z powodu przegrzania i stresu. Informację tę ujawniono dopiero w 2002 roku – wcześniej utrzymywano, że przeżyła kilka dni.

Jako około 3-letnia kundelka Łajka została wybrana do udziału w misji kosmicznej ze schroniska dla zwierząt. Była szkolona do lotu Sputnikiem 2 wraz z dwoma innymi psami, ale ostatecznie to ją wybrano.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.