Co się dzieje? Szybkie newsy – piątek, 10 listopada

0

 Imieniny obchodzą: Lena, Ludomir, Leon oraz Nel.

  • 534 lat temu w Eisleben w Niemczech urodził się Marcin Luter, duchowny, teolog i reformator Kościoła, inicjator Reformacji; autor 95 tez przeciwko odpustom. Zmarł 18 lutego 1546 roku.
  • 133 lat temu w Warszawie urodziła się Zofia Nałkowska, pisarka, publicystka; autorka powieści “Granica”, zbioru opowiadań “Medaliony”, a także prowadzonych przez ponad pół wieku “Dzienników”. Zmarł 17 grudnia 1954 roku.
  • 99 lat temu powrót do Warszawy Józefa Piłsudskiego z więzienia w Magdeburgu; początek rozbrajania żołnierzy niemieckich na ulicach Warszawy.
  • 84 lata temu w Warszawie zmarł Władysław Pytlasiński, zapaśnik, mistrz świata z 1900 r.; działacz sportowy, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Atletycznego; trener, którego wychowankiem był Stanisław “Zbyszko” Cyganiewicz, trzykrotny mistrz świata.
  • 67 lat temu w Łodzi władze komunistyczne aresztowały gen. Augusta Emila Fieldorfa “Nila”, organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
  • 61 lat temu wojska sowieckie ostatecznie stłumiły powstanie węgierskie, które wybuchło 23 października 1956 r.
  • 48 lat temu w Warszawie zmarł Tadeusz Peiper, poeta, prozaik, dramatopisarz i krytyk literacki.
  • 37 lat temu Sąd Najwyższy w Warszawie zarejestrował NSZZ “Solidarność”, uchylając poprawki wprowadzone przez Sąd Wojewódzki.
  • 14 lat temu Irena Sendler została odznaczona przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego
  • 2 lata temu w Hamburgu zmarł kanclerz Niemiec Helmut Schmidt z lat 1974-1982, socjaldemokrata, następca Willy’ego Brandta; podczas stanu wojennego wezwał obywateli RFN do wysyłania Polakom paczek z pomocą.

W Polsce

Dziś Senat kontynuuje posiedzenie; izba ma wysłuchać informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2016 oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.

Ponadto senatorowie mają przeprowadzić głosowania nad rozpatrzonymi na posiedzeniu punktami; są to m.in. nowelizacja ustawy o repatriacji, zakładającą m.in. podniesienie pomocy finansowej dla repatriantów i ich rodzin na zakup mieszkania oraz ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej, która przewiduje, że lekarz, pielęgniarka i położna będą tworzyli zespół, który ma zapewnić koordynację opieki nad pacjentem w całym systemie ochrony zdrowia.

Głosowana ma być także nowelizacją ustawy o pracy na morzu, nowe rozwiązania mają poprawić warunki pracy i życia marynarzy, zapewnić im odpowiednią ochronę m.in. w przypadku choroby lub uszkodzenia ciała.

# # #

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się dziś po południu Capstrzyk Niepodległości, w którym uczestniczył będzie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz przedstawiciele kadry kierowniczej MON oraz kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP. Podczas uroczystości zaplanowano m.in. przemówienie szefa MON, uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych na filarach Grobu Nieznanego Żołnierza, a także ceremonię wręczenia medali, wyróżnień i aktów mianowania.

# # #

Dziś w Warszawie odbędą się społeczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W wydarzeniu, które ma być połączone z obchodami miesięcznicy smoleńskiej, udział weźmie m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Obchody Święta Niepodległości organizowane przez PiS rozpocznie o godz. 8 msza w warszawskim Kościele Seminaryjnym, odprawiana co miesiąc w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Ok. godz. 20.30, po mszy w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, Krakowskim Przedmieściem pod Pałac Prezydencki przejdzie Marsz Pamięci, gdzie tradycyjnie przemówienie wygłosi prezes PiS.

Następnie uczestnicy uroczystości przejdą na plac Piłsudskiego, gdzie złożą kwiaty przed pomnikiem marszałka oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu uroczystości, Jarosław Kaczyński ma ponownie zabrać głos.

Na świecie

MADRYT, BARCELONA – Kryzys wokół Katalonii, która pozostaje pod bezpośrednią kontrolą władz hiszpańskich od czasu ogłoszenia przez kataloński parlament rezolucji w sprawie niepodległości regionu. Kilku ministrów odwołanego rządu Katalonii przebywa w areszcie pod Madrytem; zdymisjonowany kataloński premier Carles Puigdemont i jego czterej współpracownicy czekają w Belgii na decyzję sądu w sprawie ich ewentualnej ekstradycji do Hiszpanii. Sąd Najwyższy w Madrycie poinformował, że przejmie od sądu katalońskiego postępowania dotyczące referendum w sprawie niepodległości Katalonii, które hiszpańskie władze uznają za nielegalne.

BRUKSELA – Zakończenie szóstej rundy pierwszej fazy rozmów na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z udziałem brytyjskiego ministra ds. Brexitu Davida Davisa.

BRUKSELA – Rada ds. Handlu omówi stan negocjacji Unii Europejskiej z organizacją Mercosur, Japonią i Meksykiem, a także kwestie handlu i zrównoważonego rozwoju w porozumieniach o wolnym handlu. Polskiej delegacji przewodniczyć będzie Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

RIMINI – Wznowienie procesu sprawcy brutalnej napaści na dwoje polskich turystów w Rimini w sierpniu, Kongijczyka Guerlina Butungu. On jako domniemany szef gangu i trzej nieletni, którzy będą sądzeni osobno, oskarżeni są o gwałt na młodej Polce i ciężkie pobicie jej partnera, a także inne napaści w Rimini.

WATYKAN – Początek dwudniowej międzynarodowej konferencji na temat rozbrojenia oraz broni nuklearnej. Obrady zorganizowała watykańska dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Papież Franciszek spotka się z jej uczestnikami, wśród których będą laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

BONN – Obrady szczytu klimatycznego ONZ – COP23. W spotkaniu, które potrwa do 17 listopada, uczestniczy ponad 23 tys. osób z 197 krajów. Jego celem jest osiągnięcie postępu w dyskusji nad zasadami wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 roku, które mają być ostatecznie przyjęte na kolejnym spotkaniu w 2018 roku w Katowicach.

DA NANG – W Wietnamie trwa szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

DA NANG – Ciąg dalszy pierwszej podróży amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa po Azji. W piątek Trump opuści Chiny i uda się do miasta Da Nang w Wietnamie, gdzie weźmie udział w szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Na szczycie prawdopodobnie dojdzie również do rozmów przywódcy USA z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, od którego Trump oczekuje pomocy w rozwiązaniu kryzysu związanego z programem zbrojeniowym Korei Płn.

NOWY JORK – Zgromadzenie Ogólne ONZ omówi roczne sprawozdanie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej poświęcone m.in. Iranowi i Korei Północnej.

LONDYN – Spotkanie ministrów obrony USA i Wielkiej Brytanii – Jamesa Mattisa i Gavina Williamsona.

WASZYNGTON – Premier Turcji Binali Yildirim z wizytą w USA.

KAZAŃ – Wizyta prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa w Republice Tatarstanu.

PARYŻ – Podczas 39. sesji Konferencji Generalnej UNESCO zostanie zatwierdzony wybór Francuzki Audrey Azoulay na dyrektora generalnego organizacji.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.