W Kijowie trwają Dni Kina Polskiego

0

Pokazem filmu “Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” rozpoczęły się w czwartek w Kijowie XII Dni Kina Polskiego na Ukrainie. Seanse będą trwały prawie dwa tygodnie i odbędą się także w Odessie, Winnicy, Charkowie, Mariupolu i Łucku.

Doroczny festiwal organizuje Instytut Polski w Kijowie, który prezentuje ukraińskim widzom najnowsze produkcje filmowe ostatnich dwóch lat. Gościem honorowym uroczystego otwarcia Dni Kina Polskiego była córka Michaliny Wisłockiej, Krystyna Bielewicz.

“Na Ukrainie nie ma kina polskiego w dystrybucji powszechnej, więc dla jego wielbicieli jest to jedyna okazja, żeby je zobaczyć” – powiedziała dziennikarzom p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Katarzyna Węzowska.

Podczas Dni Kina polskiego ukraińscy widzowie będą mogli zobaczyć m.in. biografię Marii Skłodowskiej-Curie w reżyserii Marie Noel oraz “Ostatnią rodzinę”, film Jana Matuszyńskiego opowiadający o życiu rodziny Beksińskich.

Dni Kina Polskiego to jedna z dwóch imprez filmowych, które odbywają się w tych dniach na Ukrainie. W piątek we Lwowie rozpoczyna się doroczny Przegląd Najnowszych Filmów Polskich “Pod Wysokim Zamkiem”. Impreza odbędzie się po raz szósty i będzie trwała do 15 października. Z Kijowa Jarosław Junko

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.