Transakcje kupna-sprzedaży w trudniejszym okresie

0

W obecnie trudniejszym czasie dla niejednych klientów, bardzo często słyszymy o transakcjach, które nie mogą dojść do skutku, tzn. do szczęśliwego zamknięcia, głównie z powodów finansowych. Jest to spowodowane kombinacją zarówno niemożności sprzedania swojej nieruchomości po spodziewanej przez sprzedającego cenie i spadkiem oczekiwań cenowych. Ma to efekt dalszy w postaci braku akceptacji instytucji finansowej na określoną sumę pożyczki hipotecznej. Bywa też, że instytucja finansowa wyceni zakupioną nieruchomość niżej, co sprowadza się do tego samego, czyli braku finansowania.

W każdym razie, transakcja nie może dojść do skutku bez dalszych negocjacji pomiędzy stronami.

Pamiętajmy jednak, że zawsze warto rozmawiać, negocjować i próbować się porozumieć. Żadna transakcja nie jest oczywiście taka sama. Również inne są oczekiwania oraz sytuacja zarówno kupujących, jak i sprzedających.

Są sytuacje, kiedy kupujący zawiera pierwszą transakcję, z niewielkim zadatkiem, w tym wypadku sprzedający nie jest w stanie odzyskać zbyt dużej kwoty w przypadku ewentualnej sprawy sądowej. Inna sytuacja natomiast jest kiedy kupujący posiada swoją nieruchomość, jeszcze niesprzedaną, ale ma w niej duży udział. A więc trzeba wiedzieć co w danej sytuacji możemy uzyskać występując na drogę sądową.

W każdym zaś przypadku warto jest podtrzymać istniejącą umowę kupna-sprzedaży jako ważną oraz próbować negocjacji. Jest to zawsze dużo lepsza droga zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego: w przypadku sprawy sądowej, zawsze wygrywają prawnicy, a inne strony pozostają z dużymi rachunkami do zapłacenia. Każda sprawa sądowa będzie dość brutalna dla obu stron, oprócz oczywiście prawników, którzy zazwyczaj biorą pieniądze z góry za takie usługi.

W wielu wypadkach klienci próbują zwalić winę na agenta nieruchomości, który prowadził ich transakcję: w tych wypadkach często trudno jest udowodnić winę, zwłaszcza np. w przypadkach rezygnacji ze wszelkich warunków w umowie, co było koniecznością przy kupnie nieruchomości w tak gorącym rynku, jaki mieliśmy do niedawna. W większości wypadków należy naprawdę zastanowić się nad dalszym postępowaniem, aby nie wpaść w dołek: często koszty prawników w takich wypadkach są bardzo wysokie.

Pamiętajmy, aby w możliwie najdogodniejszy sposób prosić o przedłużenie zamknięcia transakcji: w wielu wypadkach to pomaga obu stronom. Jedną z form, która może być zaakceptowana przez sprzedającego, jest możliwość zaoferowania dodatkowego depozytu, zazwyczaj nierefundowanego. Depozytu, który byłby wpłacony natychmiast i który pokrywałby część zakupu w przypadku kiedy transakcja doszłaby do skutku, natomiast powodowałby jej utratę, w wypadku przeciwnym. Nie jest to żadna forma kary: po prostu sprzedający mógłby wykorzystać tę kwotę na pokrycie niespodziewanych kosztów związanych z opóźnieniem zamknięcia transakcji.

Można też prosić o odsetki za niezapłacony balans, negocjować je w granicach od trzech do siedmiu procent w stosunku rocznym. Rekompensuje to w pewien sposób straty poniesione przez sprzedającego, między innymi na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z obsługą niespłaconej w przewidywanym terminie pożyczki hipotecznej. W tych przypadkach dobrze jest również wprowadzić obu prawników pracujących dla stron w możliwie wczesnym okresie całego procesu negocjacji.

Czasem bywa tak, że nie będzie innej drogi jak ponowne wystawienie domu na sprzedaż w celu zminimalizowania kosztów strat. Będzie to oczywiście związane z zawarciem bardziej skomplikowanej umowy, bez zwalniana stron ze wzajemnych zobowiązań. W tych wypadkach będziemy oczywiście korzystać z doświadczeń prawników w celu rozwiązania problemu z jak najmniejszymi kosztami.

Rynek obecny spowodował pewien zastój w niektórych transakcjach, trudno jest określić jakie będzie zakończenie tego procesu, natomiast z uwagi na goniące nas terminy, trzeba sobie z tym jakoś poradzić bez wpędzania się w zbyt duże koszty. To właśnie jest zawsze priorytetem w udzielaniu rad wszystkim moim klientom.

Wystawiających nieruchomości na sprzedaż zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości. Nasze porady oraz wycena jest bezpłatna.

Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo jeden bilet losujący. We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą, kupnem oraz wynajmem każdego typu nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209-3511 lub email: house4usteam@gmail. com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.