O “Pokocie” Agnieszki Holland – Szczepionka na nacjonalizm

0

Grażyna Słomka od wielu lat zajmuje się filmem, organizując w kilka niemieckich miastach festiwale i przeglądy polskich filmów, jeżdżąc co roku na festiwal do Gdyni aby wybierać filmy, a także poświęcając kinu swój program radiowy Magazynie Filmowy Grażyny Słomki. Bedziemy polecać Państwu jej komentarze, bo są mądre i oparte na dobrej zajomości i filmu i środowiska filmowego w Polsce, gdzie bywa bardzo często.

Dzisiaj o Grażyna Słomka o “Pokocie” w materiale pt. “Szczepionka na nacjonalizm” – w tym rozmowa z Agnieszką Holland:

W Polsce na ekrany kin wszedł “Pokot”, za który Agnieszka Holland dostała Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. – W filmie fabularnym nie dokonuje deklaracji politycznej, ale artysta jest również obywatelem, więc jeśli z czymś się nie zgadzam w życiu politycznym i społecznym, to wyrażam to w filmie – mówi reżyserka w Magazynie Filmowym Grażyny Słomki. 

Jak zaznacza Agnieszka Holland, artysta, do którego ludzie mają zaufanie i który jest rozpoznawalny, ma swojego rodzaju obowiązek obywatelski do spełnienia. “Zrobiłam trzy filmy o drugiej wojnie światowej i ponad 10 lat życia spędziłam z mechanizmem narastania zła i nienawiści. I to jest szczepionka, która mnie całkowicie uchrania przed pokusami łatwych rozwiązań, nacjonalizmów, ksenofobii, wykluczenia, nienawiści naweł słownej, bo wiem, jak to się może skończyć” – mówi reżyserka. I dodaje, że taka postawa niektórym się nie podoba, także w Polsce, bo – jak mówi – są ciągoty, żebyśmy się odcięli od innych i stali się najważniejszym miejscem świata.

WIĘCEJ

 

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.