Masakra w Las Vegas – przerażające nagrania video

0

Historia jest na bieżąco uaktualniana

Już do 59 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych i 527 osób zostało rannych w strzelaninie w Las Vegas, do której doszło w niedzielę wieczorem podczas koncertu muzyki country, k. hotelu Mandalay Bay – poinformował szeryf tego miasta. W trzydniowym festiwalu “Route 91. Harvest Festival” połączonym z gigantycznym biwakiem udział wzięło ponad 22 tys. miłośników muzyki country. Festiwal w Las Vegas, reklamowany jako “biwak pod neonami”, zdaniem miesięcznika “The Rolling Stone” zgromadził całą plejadę wykonawców tego gatunku muzyki.

This slideshow requires JavaScript.

Po zbiciu okna w pokoju hotelowym na 32. piętrze sprawca strzelał do ludzi bawiących się na koncercie. Początkowo myślano, że odgłosy strzałów pochodziły z pokazu fajerwerków.

Napastnik zastrzelił się sam przed interwencją policji, kiedy komandosi ze specjalnej brygady SWAT policji Las Vegas sforsowali drzwi do jego pokoju..

Podano jego nazwisko – był to 64-letni Stephen Paddock, mieszkaniec Las Vegas.

 

Do tej pory zamachowiec z Las Vegas nie wchodził w konflikty z prawem.

Prowadzący śledztwo nie mają żadnej hipotezy, dlaczego Paddock, który z wyjątkiem kilku mandatów za wykroczenia drogowe nie miał nigdy konfliktów z prawem, dokonał tak wielkiej masakry.

Policja w Las Vegas poinformowała, że do tej pory nie znaleziono żadnych powiązań pomiędzy Stephenem Paddockiem a jakąkolwiek międzynarodową organizacją terrorystyczną.

“Nie znam jego systemu wartości. Uważamy obecnie, że był samotnym agresorem” – powiedział podczas konferencji prasowej w poniedziałek Joseph Lombardo, szeryf wydziału policji w Las Vegas.

Z dotychczasowych informacji zebranych przez prowadzących śledztwo i amerykańskie media wyłania się portret Paddocka jako osoby mizantropicznej, nieprzyjaznej otoczeniu i unikającej towarzystwa. 

Jego sąsiedzi z placówki dla aktywnych rencistów w Mesquite w stanie Nevada nie zauważyli w jego zachowaniu w ostatnich tygodniach niczego niezwykłego – poinformował w poniedziałek dziennik “The Washington Post” na swoim portalu. 

Paddock, w przeszłości pracownik firmy zbrojeniowej Lockheed Martin, mieszkał w Mesquite razem ze swoją przyjaciółką, pochodzącą z Filipin Mariolu Dane, która poszukiwana przez policję jako “towarzyszka Paddocka”, została zlokalizowana i zatrzymana w poniedziałek poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Z dostępnych publicznie dokumentów wynika, że Paddock miał licencję pilota, pozwolenie na polowanie w stanie Alaska i był właścicielem dwóch samolotów.

Paddock i jego przyjaciółka często znikali ze swojego domu w Mesquite na kilka lub kilkanaście dni, co Paddock tłumaczył sąsiadom wypadami do kasyn i na turnieje pokerowe.

Sprawca masakry, określany przez media jako “profesjonalny hazardzista”, w przeszłości był przynajmniej raz żonaty i rozwiedziony. Poza Newadą, gdzie ma co najmniej dwa domy, mieszkał m.in. na Florydzie w Teksasie i w Kalifornii.

Brat Stephena, Eric Paddock, który w pełni współpracuje z prowadzącymi śledztwo funkcjonariuszami FBI, był całkowicie zaskoczony czynem brata.

“Nawet gdyby ktoś mi powiedział, że spadł meteoryt, byłbym mniej zaskoczony” – powiedział brat Paddocka w wywiadzie dla lokalnej stacji telewizji CBS. Zdaniem Erica Paddocka, jego brat nie miał żadnych problemów z alkoholem ani też z innymi substancjami uzależniającymi. 

Eric Paddock przekazał FBI wszystkie maile, jakie wymieniał z bratem w ciągu ostatnich trzech lat, i powiedział, że ten “miał wystarczająco dużo pieniędzy do zabawy”.

Ujawnił również, że ich ojciec Benjamin Hoskins Paddock był skazany za napady na banki. Po ucieczce w 1969 roku z więzienia w Teksasie, gdzie odsiadywał karę 20 lat więzienia, ojciec znajdował się na liście 10 najbardziej poszukiwanych przez FBI przestępców. “Żyliśmy w nieustannej ucieczce” – powiedział telewizji CBS brat sprawcy masakry w Las Vegas.

Setki osób zgłosiło się aby oddać krew.

Poprzedni rekord na liście najkrwawszych masakr dokonanych przez samotnego sprawcę miał miejsce w czerwcu 2016 r., kiedy 29-letni ochroniarz pochodzenia afgańskiego Omar Mateen zamordował w klubie nocnym popularnym wśród homoseksualistów w Orlando na Florydzie 49 osób.

•••

Państwo Islamskie (IS) przyznało się w poniedziałek do przeprowadzenia ataku na uczestników koncertu w Las Vegas, nie przedstawiając jednak potwierdzających to dowodów; przekazało też, że sprawca kilka miesięcy temu przeszedł na islam.

“Ataku w Las Vegas dokonał żołnierz Państwa Islamskiego w reakcji na wezwanie do atakowania państw należących do koalicji” – poinformowała powiązana z IS agencja informacyjna Amak, odnosząc się do dowodzonej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej koalicji antyislamistycznej, która zwalcza IS na Bliskim Wschodzie.

Dwaj wysocy rangą przedstawiciele władz USA powiedzieli w poniedziałek, że dotąd nie pojawiły się dowody potwierdzające tezę, że mężczyzna, który w Las Vegas zabił ponad 50 osób, był powiązany z którąś z międzynarodowych organizacji zbrojnych.

Wcześniej w piątek powiązana z Państwem Islamskim (IS) agencja informacyjna Amak przekazała, że za atak w Nevadzie odpowiada właśnie to dżihadystyczne ugrupowanie, a sprawca kilka miesięcy temu przeszedł na islam.

Tymczasem w ocenie jednego z przedstawicieli władz amerykańskich, na których powołuje się agencja Reutera, taka teza jest błędna, istnieją za to przesłanki świadczące o tym, że sprawca ataku miał problemy psychiczne. 

Według policji na razie niejasne są motywy postępowania napastnika i nie ma przesłanek wskazujących na terrorystyczne podłoże ataku.

•••

Wieżę Eiffla w Paryżu otoczą o północy z poniedziałku na wtorek ciemności. W ten sposób, poprzez wyłączenie iluminacji charakterystycznej budowli, Paryż odda hołd ofiarom nożownika w Marsylii i masakry w Las Vegas.

Mer Paryża Anne Hidalgo na swoim profilu na Twitterze napisała w poniedziałek: “Dziś o północy wyłączymy światła na wieży Eiffla, aby oddać hołd ofiarom obu ataków, kontynuując praktykę pochylania głów na znak szacunku wobec ofiar i niczym żałobnym kirem spowijając w ciemność błyszczący pomnik, który góruje nad Miastem Świateł”. 

Do ataku na dworcu w Marsylii, w którym dżihadysta zamordował w niedzielę dwie studentki, przyznało się Państwo Islamskie (IS). Komunikat opublikowany przez mającą powiązania z IS agencję prasową Amak stwierdza, że napastnik był “żołnierzem” IS, który zaatakował w odpowiedzi na apel IS o atakowanie krajów uczestniczących w koalicji państw walczących z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii. Charakteru jego powiązań z IS bliżej nie sprecyzowano. Sprawca wykrzykiwał “Allach Akbar” (po arabsku “Bóg jest wielki”).

W obu przypadkach władze szukają ewentualnych powiązań sprawców z organizacjami terrorystów.

•••

Sprawca masakry podczas koncertu country w Las Vegas, w której życie straciło 58 osób, a obrażenia odniosło 515, to 64-letni Stephen Paddock, licencjonowany pilot, amator polowań. Jego brat powiedział “Daily Mail”: “Coś musiało się stać. Załamał się”.

Eric Paddock w krótkim wywiadzie dla brytyjskiej gazety “Daily Mail” powiedział rano w poniedziałek, że rodzina “oniemiała” na wiadomość o masakrze prowadzonej przez jego brata z 32. piętra hotelu i “nie ma najmniejszego pojęcia” o motywach strzelania do uczestników koncertu. 

Nic też “absolutnie nie wskazywało, by mógł on uczynić coś takiego”; według Erica, Stephen nie miał też żadnych szczególnych czy silnych politycznych ani religijnych inklinacji.

Z kolei w wywiadzie dla CBS News Eric powiedział, że jego brat “nie był zapalonym strzelcem”. Dodał, że nie wie, skąd wziął broń automatyczną. “Miał kilka sztuk broni palnej, legalnie”, ale “nie miał zaplecza wojskowego”. 

Na miejscu, w hotelowym pokoju, z którego Stephen Paddock prowadził ostrzał, policja znalazła go martwego; popełnił on samobójstwo. W pokoju było ponad 10 karabinów – napisała brytyjska gazeta. 

Eric przyznał też, że nie był z bratem blisko, mieszkali daleko od siebie, a Stephen był według niego “typowym gościem z Las Vegas”. Mówiąc o bracie, Eric sprawiał wrażenie człowieka w głębokim szoku – pisze “Daily Mail”, dodając, że powstrzymywał łzy i z trudem formułował pełne zdania. 

Według Erica “życie brata było otwartą księgą”, a “wszystko jest zarejestrowane”.

Stephen Paddock mieszkał z młodszą o dwa lata przyjaciółką w domu wartym 400 tys. dolarów w kolonii dla emerytów, półtorej godziny jazdy od Las Vegas. Do nowego lokum przeniósł się w 2015 roku i chwalił sobie, że ma blisko do tego miasta.

Ojciec, Benjamin Hoskins Paddock, napadał na banki. Po ucieczce w 1969 roku z więzienia w Teksasie, gdzie odsiadywał karę 20 lat więzienia, ukrywał się osiem lat. Odnaleziono go już po usunięciu z listy poszukiwanych przestępców i wtedy też “zdiagnozowano u niego psychopatię” oraz nie wykluczono “tendencji samobójczych”. 

Jak pisze gazeta, ludzie, którzy znali w ostatnich latach Stephena Paddocka, ujawnili, że dużo czasu pochłaniały mu gry hazardowe. Według policji w ostatnich tygodniach miał przeprowadzić w Las Vegas kilka dużych transakcji, wartych kilkadziesiąt tysięcy dolarów, ale nie wiadomo, czy na nich stracił, czy zyskał. 

•••

W domu sprawcy masakry w Las Vegas znaleziono broń palną, materiały wybuchowe i amunicję – poinformowała w poniedziałek po południu czasu lokalnego miejscowa policja. Według najnowszego bilansu liczba ofiar śmiertelnych strzelaniny wzrosła do 59.

Szeryf Joseph Lombardo poinformował na konferencji prasowej, że w domu Stephena Paddocka w miejscowości Mesquite, położonej 120 km od Las Vegas, policja znalazła 18 sztuk broni palnej, materiały wybuchowe i tysiące sztuk amunicji, a także urządzenia elektroniczne, które są teraz badane.

W samochodzie Paddocka odkryto znaczną ilość azotanu amonu, który może być wykorzystany do budowy ładunków wybuchowych.

W pokoju hotelowym, z którego 64-letni Stephen Paddock strzelał do uczestników koncertu, znaleziono co najmniej 17 sztuk broni.

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.