Łatwiej będzie zostać obywatelem Kanady

0

Zapowiedziano zmiany w przepisach uzyskiwania obywatelstwa, w tym także w przepisie stanowiącym jak długo nowo przyjezdny musi być w kraju aby mieć prawo do uzyskania obywatelstwa.

Jak powiedział minister imigracji Ahmed Hussen, są to zmiany, które mają zburzyć bariery, jakie zostały wzniesione przez poprzedni rząd konserwatywny. Bariery te są jego zdaniem niepotrzebne. Chodzi o to aby nowo przyjezdni mogli jak najszybciej włączyć się do społeczeństwa kanadyjskiego.

Od 11 października przyszli obywatele będą musieli być w Kanadzie przez 3 z ostatnich 5 lat pobytu w kraju zanim będą mogli złożyć wniosek. Oznacza to, że obywatelstwo będzie można otrzymać wcześniej.

Rząd premiera Stephena Harpera zaostrzył reguły zmiany statusu ze stałego rezydenta na obywatela, a więc fizycznie taka osoba musiała być w Kanadzie 4 lata przez ostatnie 6 lat.

Druga zasada, która wymagałaby by aplikanci byli w Kanadzie przez 183 dni każdego roku również sprawiała problemy i została usunięta w nowej ustawie Bill C-6. Obecnie stali rezydenci mają prawo wyjeżdżać za granicę, aby pracować, uczyć się albo z powodów rodzinnych bez utraty prawa do ubiegania się o obywatelstwo.

I jeszcze jedna zmiana. Obecnie w przypadku osób, które przebywają w Kanadzie pracując, ucząc się, lub odwiedzając Kanadę w charakterze turystów, a także uchodźców ich czas pobytu nie jest przy ubieganiu się o obywatelstwo, nawet jeśli są tutaj przez całe lata. Zdaniem ministra Hussena jest to niesłuszne. Obecnie osoby takie będą mogły zaliczyć sobie połowę tego czasu maksymalnie do jednego roku. Również od 11 października tylko osoby w wieku od 18 do 54 lat będą musiały zdawać test wiedzy o Kanadzie i test językowy. Poprzednio dotyczyło to osób wieku 14-64 lat. Zdaniem Hussena zbyt wczesny obowiązek utrudniał niepotrzebnie życie ponieważ młodzież ma szkolę i egzaminy szkolne.

Rząd liberalny powiedział, że chce ułatwić proces otrzymywania obywatelstwa poprzez zmiany w ustawie o obywatelstwie. Przewidywane są również zmiany w przysiędze na obywatelstwo aby znajdowały się w niej odniesienia do ludności rdzennej.

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.