Jeszcze o zmianach dot. obywatelstwa

0

Zmiany prawne odnośnie składania podań o obywatelstwo kanadyjskie, które właśnie weszły w życie, zostały przyjęte z wielkim zadowoleniem. Tak jak poprzednie innowacje wprowadzone kilka lat temu sprawiły, że otrzymanie obywatelstwa było bardzo utrudnione, dla niektórych niemożliwe, a dla wielu nieosiągalne z banalnych powodów, jak na przykład sytuacja, gdzie osoba złożyła podanie, po czym otrzymała kilkanaście różnych listów z prośbą o dostarczenie tego czy tamtego, wszystko zostało wysłane, po czym przychodził list powiadamiający, że sprawa jest zamknięta. Dlaczego? Ponieważ kandydat… nie dosłał dodatkowych dokumentów czy informacji. I nic nie można było z tym zrobić, nawet członek parlamentu nie był w stanie pomóc. Teraz nie można tak łatwo zamknąć podania o obywatelstwo. Jest też łatwiej się kwalifikować, oraz musi zaistnieć naprawdę bardzo poważny powód, aby obywatel Kanady mógł je stracić.

O tym, jakie konkretnie nastąpiły zmiany, pisałam parę tygodni temu. Dzisiaj wyjaśnię więcej szczegółów, które są nie tak dokładnie zrozumiałe. Zebrałam Państwa pytania z telefonów i emaili do mnie. To poniżej było najbardziej powtarzającym się problemem, z którym się do mnie Państwo zwracają.

Pytanie: Z wielkim zadowoleniem powitaliśmy z mężem zmiany odnośnie obywatelstwa, i natychmiast zajęliśmy się wypełnianiem podania dla mnie. I tu nastąpił stop, ponieważ nie jestem już taka pewna, czy się kwalifikuję.

Otóż mieszkam w Kanadzie od ponad 7 lat, z czego ostatnie ponad 2 (od czerwca 2015) jako stały mieszkaniec Kanady. Przyjechałam do Kanady jako turysta, po czym otrzymałam wizę studencką, a po zakończeniu studiów niestety otrzymałam odmowę prawa do pracy i mój status wygasł. W międzyczasie wyszłam za mąż i mąż mnie sponsorował do Kanady. Powodem mojej dezorientacji jest okres przed otrzymaniem pobytu stałego, gdy nie miałam ważnego statusu przez kilkanaście miesięcy. Czy mogę zaliczyć połowę tego okresu jako kwalifikujący się do obywatelstwa kanadyjskiego i już złożyć podanie?

Odpowiedź: Rzeczywiście od 11 października 2017 roku istnieje przepis, że jeżeli stały mieszkaniec Kanady mieszkał tu przed otrzymaniem pobytu stałego, to może połowę tego okresu (ale nie więcej niż 1 rok) wliczyć do okresu 3 lat, które są potrzebne do kwalifikowania się na obywatelstwo Kanady. Działa to w ten sposób, że jeżeli osoba przebywała w Kanadzie 2 lata lub mniej zanim otrzymała pobyt stały, to połowę tego okresu możeli zaliczyć do wymaganych 3 lat, aby się kwalifikować na obywatelstwo.

Czyli w najlepszym przypadku można być w Kanadzie jako stały rezydent 2 lata i kwalifikować się na obywatelstwo Kanady. Oczywiście, jednocześnie trzeba także spełniać inne warunki. Ale – i to “ale” jest najważniejsze – okres, który można wliczyć, musi być spędzony w Kanadzie na ważnym statusie.

Czyli bezpośrednio przed otrzymaniem pobytu stałego trzeba było mieć ważny status w Kanadzie (np. jako turysta, student lub pracownik), aby móc połowę tego okresu, a maksymalnie 1 rok, wliczyć do wymaganych 3 lat rezydentury, by kwalifikować się na obywatelstwo. W przypadku więc z pytania powyżej, niestety trzeba czekać, aż miną pełne 3 lata, aby móc składać podanie o obywatelstwo Kanady. Oczywiście – powtarzam to jeszcze raz – inne warunki jednocześnie też muszą być spełnione.

Warto skorzystać z “kalkulatora” na stronie internetowej kanadyjskiego Immigration, który po wpisaniu odpowiedzi na wszystkie pytania, dokładnie stwierdzi, czy kandydat kwalifikuje się, czy nie. Oczywiście odpowiedzi nie można naciągać, czy starać się “dopasowywać”: albo się ktoś kwalifikuje i może składać, albo trzeba poczekać, bo inaczej podanie o obywatelstwo będzie odrzucone.

Wprowadzone zmiany są dobre i na pewno dzięki nim więcej osób i szybciej będzie się kwalifikować. Warto to wykorzystać – jestem pewna, że nie muszę pisać o korzyściach z posiadania kanadyjskiego paszportu. Podczas dorocznej konferencji imigracyjnej, która miała miejsce tym razem w Ottawie, w której uczestniczyłam w ubiegłym tygodniu, miałam okazję rozmawiać i słuchać przedstawicieli z Citizenship and Immigration Canada. Są bardzo optymistyczni i ciężko pracują nad zmniejszeniem okresu rozpatrywania podań o obywatelstwo. Czyli – same pozytywy.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-604-3325, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.