Jest nowy lider NDP

2

38-letni Sikh Jagmeet Singh został w niedzielę wybrany przywódcą socjaldemokratycznej Nowej Partii Demokratycznej (NDP), trzeciej pod względem wielkości i znaczenia partii w Kanadzie, po rządzących obecnie liberałach i konserwatystach.

Singh uzyskał już w pierwszej rundzie głosowania prawie 53,8 proc. głosów. Łatwo wygrał ze swoimi oponentami, którymi byli: posłowie z Ontario Charlie Angus, z Manitoby Niki Ashton i z Quebecu Guy Caron.

Zastąpi na stanowisku szefa NPD Thomasa Mulcaira. 

“Kanadyjczycy powinni pozostać zjednoczeni aby bronić polityki odwagi wobec polityki strachu, polityki miłości wobec narastającej polityki podziałów” – powiedział Singh po wyborze.

Singh, jak każdy wyznawca sikhizmu, religii powstałej ok. XV wieku w rejonie indyjskiego Pendżabu, nosi turban. Nosi też kirpan, długi tradycyjny sztylet, który jest częścią tradycyjnego męskiego stroju Sikhów. Urodził się już w Kanadzie w rodzinie emigrantów z Pendżabu, jest z zawodu adwokatem.

Ostatnio dał się poznać z rozważnej reakcji na agresywnego uczestnika wiecu, który oskarżał go o chęć wprowadzenia w Kanadzie prawa szariatu (Singh nie jest muzułmaninem). Wezwał pozostałych obecnych do śpiewu o “miłości i odwadze”. 

Główne cztery punkty programu Singha:

• wyrównanie nierówności, szczególnie w dochodach,

• zmiany klimatyczne,

• pojednanie z ludnością rdzenną, 

• reforma wyborcza.

Lidera wybrało 124.000 członków partii w głosowaniu online i pocztą. Głosujący podawali swój ranking kandydatów.

Wszyscy są zgodni, że NDP musi się przegrupować i przestać opłakiwać porażkę wyborczą w 2015 roku, za którą wielu członków partii oskarża Toma Mulcaira, który przejął ster partii po śmierci superpopularnego lidera Jacka Laytona w 2012 roku.

Dwaj faworyci wyścigu to zupełnie inne osobowości – Angus, doświadczony polityk z wieloletnią kareią federalnego posła w Izbie Gmin i Singh – outsider, z doświadczeniem w legislaturze Ontario, popierany przez młodszych wyborców.

Media kanadyjskie podkreślają, że po raz pierwszy przedstawiciel mniejszości z indyjskiego kręgu kulturowego stanął na czele dużej, ogólnokrajowej partii politycznej.

Obecnie NDP ma 44 miejsca w liczącej 338 deputowanych Izbie Gmin parlamentu federalnego. 

Wdowa po Jacku Laytonie, Olivia Layton podreśliła, że wybór Singha jest bardzo optymistyczny, ponieważ Singh jest człowiekiem, który na własnej skórze doświadczył niedostatku i dyskryminacji, a także potrafi trafić do nowoprzybyłych imigrantów. 

 

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

2 Comments

  1. Andrzej Gromada on

    A taki posel pan Władyslaw Lizon to był “prawdziwy, rodowity kanadyjczyk z krwi i kosci”? Czy Jesse Flis czy obecny Peter Milczyn? Ale oni są Ok, bo Polacy, tak? Też imigranci. Ale wy ludzie jesteście rasiści!

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.