Gdy wstyd zamienia się w złość

1

Z cyklu: Zapiski na gorąco

I ja też. I ja. Odezwały się tysiące głosów molestowanych kobiet, które do tej pory milczały.

Od kiedy zaczęła się ta zupełnie spontaniczna akcja, przeczytałam tych relacji setki, wiele z nich pochodzących od kobiet, które dobrze znam. Niektóre wstrząsające, trudne do zapomnienia. Wiele poruszających.

Niejedna opowiadająca o tym, że sprawcami byli wujowie, czasem kuzyni, bywało, że dziadkowie, a nawet ojcowie. To chyba najbardziej bulwersujące i trudne do wybaczenia.

Do nich dochodzą te wszystkie, gdzie poza wstydem pojawiała się obawa o stopnie w szkole czy posadę w pracy. Czyli takie, gdzie sprawcami byli szefowie, starsi stażem czy stanowiskiem koledzy z pracy…

Inne to ofiary ludzi, którzy byli dla nich autorytetami – księży, trenerów, wychowawców na koloniach, starszych stopniem w harcerstwie.

Niemoc, upokorzenie, odraza i wstyd. Właśnie to nareszcie przełamała ta niezwykła akcja. Wiele kobiet nie boi się już, bo wie, że nie one powinny się wstydzić. A zamiast bezsilności pojawia się nareszcie wściekłość i siła, która pozwala na mówienie głośno o tym, co się wydarzyło. Przy tylu głosach, kiedy widać, że podobne koszmary mają za sobą tysiące innych kobiet – dużo łatwiej jest wyzbyć się wstydu i nareszcie poradzić sobie z duchami z przeszłości. To katharsis dla wielu kobiet. I największa wartość tego, co wydarzyło się dzięki akcji #MeToo.

Małgorzata P. Bonikowska

PS. Nie byłoby traumatycznych przeżyć kobiet, które napisały (lub nie) #MeToo, bez mężczyzn, którzy wykorzystując swoją siłę i władzę dopuszczają się tych odrażających czynów. Czas na nich – na ich rachunek sumienia i na to, aby uznali, że ich obowiązkiem jest uczyć swoich synów, aby nigdy nie szli w ich ślady. To zresztą najlepsze co można zrobić dla społeczeństwa – wychowywać w domu i w szkole wrażliwych chłopców, którzy wyrosną na mądrych i dobrych mężczyzn – takich, dla których ideałem nie jest macho, ale model partnerstwa i równości.

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

1 Comment

 1. Za filozofa idąc radą,

  nareszcie sobie to uświadom,

  że Wolność właśnie tkwi w przymusie

  i z entuzjazmem poddaj mu się.

  By mogła zapanować Równość,

  trzeba wpierw wdeptać wszystkich w gówno;

  by człowiek był człowieka bratem,

  trzeba go wpierw przećwiczyć batem

  wszystko mu także się odbierze,

  by mógł własnością gardzić szczerze.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.