Działo się (29 października)

0

1783 – Zmarł Jean Le Rond d’Alembert (ur. 16 listopada 1717) francuski filozof, fizyk i matematyk. Przedstawiciel epoki oświecenia. Był nieślubnym synem wpływowej pisarki i kurtyzany, Claudine Guérin de Tencin, prowadzącej też znany salon literacki w Paryżu i generała artylerii Louisa-Camusa Destouchesa. Destouches, który chciał, by jego ojcostwo pozostało oficjalnie nieznane, łożył jednak na wykształcenie syna, a przed śmiercią zapisał mu 1200 liwrów rocznej renty. Współtwórca i współredaktor Wielkiej Encyklopedii Francuskiej. Zasłużony na polu fizyki i matematyki, zwłaszcza w dziedzinie mechaniki teoretycznej (zasada d’Alemberta) i równań różniczkowych (odkrył rachunek pochodnych cząstkowych).

Carl Djerassi

1923 – Urodził się Carl Djerassi (zmarł 30 stycznia 2015)  austriacko-bułgarsko-amerykański chemik, fizyk i wynalazca, jeden z twórców pierwszych doustnych środków antykoncepcyjnych (jego wkład jest tak istotny, że nazywa się go często „ojcem pigułki antykoncepcyjnej”). Badał także z powodzeniem sterydy i ich działanie. Był także wziętym pisarzem, poetą i dramaturgiem.

1969 – W USA wysłano pierwszą wiadomość przez Arpanet, przodka Internetu. W 1980 roku, po kilku efektownych włamaniach crackerów do serwerów organizacji, ARPA zdecydowała się rozdzielić całkowicie jej wojskową część od części akademickiej. Część cywilna została już oficjalnie nazwana Internetem. Od tej pory Internet rozwija się bez nadzoru agencji DARPA. O obecnie istniejącym wojskowym Arpanetcie(prawdopodobnie o nazwie Milnet) niewiele oficjalnie wiadomo.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.