Co się dzieje? Szybkie newsy – wtorek, 31 października

0

Imieniny obchodzą: Alfons, Krzysztof, Urban oraz Wolfgang.

  • 500 lat temu według tradycji Marcin Luter przybił na drzwiach kaplicy elektorskiej w Wittenberdze 95 tez przeciwko odpustom; obecnie Święto Reformacji. (500)
  • 116 lat temu w Teatrze Miejskim w Krakowie odbyła się prapremiera dramatu “Dziady” Adama Mickiewicza; spektakl wyreżyserował Stanisław Wyspiański.
  • 99 lat temu w Krakowie i we Lwowie grupa dziennikarzy przejęła oddziały Wiedeńskiego Biura Korespondencyjnego (agencji austriackiej), tworząc zalążek Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT).
  • 81 lat temu w Bystrej koło Cieszyna zmarł Ignacy Daszyński, działacz socjalistyczny, współzałożyciel Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska, następnie jeden z przywódców PPS; premier Tymczasowego Rządu powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 r.; wicemarszałek i marszałek Sejmu w okresie II RP.
  • 77 lat temu zakończyła się bitwa o Anglię. W ciągu trzech miesięcy walk lotniczych nad Wielką Brytanią i kanałem La Manche lotnictwo niemieckie straciło 1733 samoloty i ponad 2,5 tys. lotników; RAF stracił 1087 samolotów oraz 544 pilotów; w Bitwie wzięło udział 144 polskich pilotów, walczących w polskich dywizjonach myśliwskich i bombowych oraz w jednostkach brytyjskich – 29 z nich poległo w czasie walk; polscy lotnicy zestrzelili 170 samolotów przeciwnika.
  • 72 lata temu w Krakowie zmarł Wincenty Witos, przywódca ruchu ludowego, lider PSL “Piast”, trzykrotny premier II RP, jeden z przywódców Centrolewu, więzień brzeski; po wybuchu II wojny światowej aresztowany przez Niemców, odmówił współpracy z władzami okupacyjnymi.
  • 20 lat temu w Warszawie zmarł Tadeusz Janczar, aktor; w czasie II wojny światowej członek Szarych Szeregów, żołnierz AK, a następnie 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki; znany z filmów “Piątka z ulicy Barskiej”, “Pokolenie”, “Kanał”, “Pożegnania” oraz serialu “Dom”.

W Polsce

Dziś odbędzie się briefing wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego ws. „Wykonania budżetu państwa za okres styczeń – wrzesień 2017”.

Podczas konferencji prasowej wicepremier Morawiecki ma ogłosić, że po wrześniu br. budżet państwa miał nadwyżkę w wysokości ok. 3 mld zł – wynika z informacji PAP zbliżonych do resortu finansów. Według źródeł to pierwszy przypadek nadwyżki budżetu po wrześniu w historii III RP.

W zeszłym tygodniu Morawiecki podał, że na koniec tego roku deficyt budżetu państwa może wynieść nieco powyżej 30 mld zł zaznaczając, że będzie to jeden z najniższych w historii III RP deficytów. Zapewniał przy tym, że aktualna sytuacja budżetowa jest bardzo dobra.

Wyjaśnił, że “nie oznacza to jednak, że na koniec 2017 roku nie będzie deficytu budżetowego”. “Będzie on jednak znacząco niższy, niż zapisany w ustawie budżetowej górny limit wynoszący niemal 60 mld zł” – zapowiedział.

Zgodnie z ostatnimi danymi MF, po sierpniu budżet miał nadwyżkę w wysokości 4,9 mld zł. Dochody w tym okresie wyniosły 235 mld zł, czyli 72,2 proc. dochodów założonych w tym roku w budżecie w kwocie 325,4 mld zł. Z kolei wydatki opiewały na kwotę 230,1 mld zł, czyli 59,8 proc. planu w wysokości 384,7 mld zł.

Według MF dochody budżetu były wyższe o 20,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ub.r. Zwrócono uwagę na utrzymujący się wzrost dochodów podatkowych na wysokim poziomie 15,5 proc. rok do roku.

MF podało, że wpływy z VAT były wyższe o 23,5 proc. rdr., to jest o ok. 20,3 mld zł, a z CIT wyższe o 13,3 proc., to jest 2,4 mld zł. Dochody z akcyzy i podatku od gier wzrosły o 4,1 proc., tj. 1,8 mld zł, a z PIT były wyższe o 8,3 proc., tj. 2,5 mld zł. Dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych wyniosły 2,9 mld zł, tj. 73 proc. planu.

W harmonogramie dochodów i wydatków budżetu państwa na 2017 r. napisano, że deficyt po sierpniu miał wynieść ponad 27 mld 696 mln zł, przy dochodach w wysokości ok. 213 mld 426 mln zł i wydatkach w kwocie 241 mld 122 mln zł. Harmonogram przewiduje deficyt w wysokości 32 mld 557 mln zł po wrześniu, przy dochodach w wysokości 238 mld 964 mln zł i wydatkach 271 mld 522 mln zł.

Ustawa budżetowa na ten rok dopuszcza deficyt w wysokości 59 mld 345 mln zł.

mmu/ amac/

# # #

Szef MON Antoni Macierewicz obejrzy dziś na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach pokaz akcji ratowniczej śmigłowca W-3WARM Anakonda. Modernizacji pięciu najstarszych śmigłowców Brygady Lotnictwa MW dokonały PZL– Świdnik. Jej celem była unifikacja wyposażenia, doposażenie w nowy sprzęt śmigłowców oraz przebudowa do wersji ratowniczej dwóch śmigłowców wersji transportowej W-3T Sokół.

Wszystkie zmodernizowane śmigłowce doprowadzono do jednolitego standardu; wyposażono je m.in. w cyfrowy system sterowania silnikami, nowy sprzęt ratowniczy oraz nowe kamery termowizyjne sprzężone z reflektorami. Wszystkie śmigłowce wyposażone są również w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS, który ułatwia akcje ewakuacji poszkodowanych z pokładów statków.

brw/

# # #

Komisja weryfikacyjna zajmie się dziś reprywatyzacją nieruchomości przy ul. Nabielaka 9. Mieszkała tam m.in. działaczka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów Jolanta Brzeskiej, która zginęła w 2011 r. w niewyjaśnionych okolicznościach; dowody wskazują na zabójstwo.

W styczniu 2006 r. miasto przekazało Nabielaka 9 znanemu “kupcowi roszczeń” Markowi M., który prawa do nieruchomości nabył od spadkobierców dawnych właścicieli. Decyzję zwrotową podpisał Mirosław Kochalski, ówczesny sekretarz m.st. Warszawy z ramienia PiS (dziś wiceprezes PKN Orlen).

Jako świadków komisja wezwała Kochalskiego, córkę Jolanty Brzeskiej, członka Rady Społecznej przy komisji – Ewę Andruszkiewicz oraz b. zarządcę nieruchomości Nabielaka 9.

Po przejęciu nieruchomości nowy właściciel podwyższył czynsze lokatorom, od których żądał też pieniędzy za “bezumowne korzystanie” z lokali. Marek M. ma prokuratorskie zarzuty w innym śledztwie ws. warszawskiej reprywatyzacji.

Jolancie Brzeskiej groziła eksmisja z mieszkania; była winna kilkadziesiąt tys. zł nowemu właścicielowi, a komornik zajął jej emeryturę i ruchomości. Jej ciało znaleziono w marcu 2011 r. w lesie w Powsinie – została spalona żywcem. W 2013 r. śledztwo umorzono z powodu niewykrycia sprawców. Jak podawała wówczas Prokuratura Okręgowa w Warszawie, przyczyną śmierci było podpalenie naftą skutkujące wstrząsem termicznym i rozległymi oparzeniami oraz podtruciem tlenkiem węgla. Prokuratura uznała, że wiele przesłanek wskazuje, że do śmierci “przyczyniły się osoby trzecie, lecz część ujawnionych okoliczności nie pozwala także kategorycznie odrzucić wersji o samobójstwie, choć wydaje się ono mało prawdopodobne”.

Śledztwo wznowiono w ub.r.; prowadzi je Prokuratura Regionalna w Gdańsku, która “weryfikuje różne wersje zdarzenia”. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro mówił, że nowe dowody w sprawie “utwierdzają w przekonaniu, że było to zabójstwo”.

Na świecie

MADRYT, BARCELONA – Kryzys wokół Katalonii po przejęciu przez rząd centralny kontroli nad tym regionem. Hiszpański prokurator generalny zapowiedział, że będzie dążył do postawienia katalońskim przywódcom zarzutów rebelii, działalności wywrotowej i malwersacji, za co grożą kary odpowiednio 30, 15 i 6 lat więzienia. Tymczasem zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont przebywa w Belgii, dokąd przyleciał z Marsylii wraz z pięciorgiem byłych katalońskich ministrów. Belgijski adwokat Paul Bekaert poinformował, że Puigdemont jest jego klientem, ale nie potwierdził, czy pracuje wraz z nim nad wnioskiem o przyznanie mu azylu.

LIZBONA – Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się w Lizbonie z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą

i premierem Antonio Costą.

TOKIO – Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który kontynuuje wizytę w Japonii, spotka się z premierem Shinzo Abe.

TUNIS – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani z wizytą w Tunezji.

STRASBURG – Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosi przemówienie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, m.in. na temat nowego francuskiego prawa antyterrorystycznego.

WITTENBERGA – Kanclerz Niemiec Angela Merkel weźmie udział w uroczystych obchodach 500-lecia reformacji.

PEKIN – Początek trzydniowej wizyty premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Chinach. Miedwiediew spotka się m.in. z prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Li Keqiangiem, z którym ma podpisać szereg dwustronnych umów.

OTTAWA – Spotkanie premiera Kanady Justina Trudeau z ukraińskim premierem Wołodymyrem Hrojsmanem.

CZECHY – Prezydent Czech Milosz Zeman ma powierzyć misję utworzenia rządu Andrejowi Babiszowi, przywódcy centroprawicowej partii ANO, która wygrała wybory do Izby Poselskiej.

ASTANA – W stolicy Kazachstanu trwa kolejna runda rozmów na temat konfliktu syryjskiego.

TUNIS – Wznowienie procesu osób powiązanych z zamachem w Muzeum Bardo w Tunisie w marcu 2015 roku. Do ataku, w którym zginęło ponad 20 osób, w tym turyści z Polski, przyznało się Państwo Islamskie.

SINGAPUR – Początek azjatyckiej podróży brytyjskiego księcia Karola i księżnej Kamili, w czasie której odwiedzą trzy państwa regionu. W Singapurze para książęca spotka się z prezydent Halimą Yacob, premierem Lee Hsien Loongiem oraz przywódcami 10 najważniejszych religii kraju.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.