Co się dzieje? Szybkie newsy – środa, 11 października

0

 Imieniny obchodzą: Edwin, Eustachy, Maksymilian, Serafin oraz Witold.

  • 238 lat temu w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah zmarł gen. Kazimierz Pułaski, jeden z dowódców konfederacji barskiej, bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
  • 187 lat temu w Warszawie odbył się pożegnalny koncert Fryderyka Chopina przed jego wyjazdem do Wiednia i Paryża; okazał się on ostatnim koncertem Chopina w Warszawie, do której kompozytor już nigdy nie powrócił.
  • 175 lat temu weszła w życie reforma podziału administracyjnego Królestwa Polskiego. Zakładała ona likwidację powiatów i powołanie obwodów. Jej celem było zbliżenie systemu administracyjnego Królestwa do reszty Imperium Rosyjskiego. (175)
  • 98 lat temu w Krakowie założono Polski Związek Lekkiej Atletyki, najstarsze działające w Polsce stowarzyszenie sportowe.
  • 98 lat temu w Wilnie Józef Piłsudski dokonał uroczystego otwarcia Uniwersytetu Stefana Batorego, zamkniętego przez władze rosyjskie w 1832 r.
  • 55 lat temu papież Jan XXIII otworzył obrady Soboru Watykańskiego II; w jego ramach dokonano wielkiej reformy Kościoła katolickiego; m.in. otwierając go na dialog z innymi religiami i wyznaniami, także zmieniając liturgię. (55)
  • 50 lat temu w Warszawie zmarła Halina Poświatowska, poetka, autorka m.in. zbiorów wierszy “Hymn bałwochwalczy”, “Dzień dzisiejszy”, “Oda do rąk”.
  • 3 lata temu Polscy piłkarze odnieśli pierwsze w historii zwycięstwo nad Niemcami. W meczu eliminacji Euro 2016 na Stadionie Narodowym w Warszawie pokonali mistrzów świata 2:0 po golach Arkadiusza Milika i Sebastiana Mili.

W Polsce

Dziś w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda weźmie udział w konferencji “Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie”. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, konferencja jest kolejnym wydarzeniem w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dotyczącym nowej konstytucji.

Obok Andrzeja Dudy w dyskusji wystąpią też: wiceszef Kancelarii Paweł Mucha, konstytucjonalista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dr hab. Marek Dobrowolski, ekspert prawny Związku Gmin Wiejskich RP prof. Krystian M. Ziemski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prezydent Tomaszowa Mazowieckiego i członek Narodowej Rady Rozwoju Marcin Witko.

Prezydent wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach przygotowań do referendum w sprawie zmian w konstytucji odbywają się konsultacje; według wiceszefa Kancelarii Prezydenta po wielomiesięcznych rozmowach prezydent zwróci się do Senatu z wnioskiem o referendum.

# # #

Dziś w drugim dniu obrad, Sejm zajmie się m.in. rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w obrocie suszem tytoniowym. Nowe prawo ma ograniczyć szarą strefę w obrocie wyrobami tytoniowymi. Stanowi ono element pakietu ustaw uszczelniających system podatkowy. Zgodnie z założeniami rządu krajowa produkcja suszu tytoniowego ma zostać objęta monitorowaniem i nadzorem.

Sejm rozpatrzy także rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada wprowadzenie podzielonej płatności w VAT (tzw. split payment).Posłowie rozpatrzą też rządowy projekt nowelizacji ustawy o pracy na morzu, który wdraża do polskiego prawa przepisy unijne. Projekt dostosowuje warunki pracy marynarzy do standardów stosowanych wobec pracowników na lądzie oraz wprowadza do ustawy poprawki z 2014 r. do Konwencji o pracy na morzu.

W porządku obrad jest też prezydencki projekt noweli ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, który rozszerza katalog osób uprawnionych do nieodpłatnej pomocy prawnej, możliwość nieodpłatnej mediacji i zwiększenie liczby punktów świadczących poradnictwo obywatelskie.

# # #

Dziś zostanie zaprezentowany projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Według szefa komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego będzie to “moment przełomowy” w rozwiązywaniu problemów z reprywatyzacją.

W konferencji, podczas której zostanie przedstawiony projekt, oprócz Patryka Jakiego weźmie udział prof. Kamil Zaradkiewicz – dyrektor powstałego wiosną Departamentu Prawa Administracyjnego w resorcie sprawiedliwości.

“Napisaliśmy ustawę reprywatyzacyjną na nowo, ustawę, która raz na zawsze załatwi wszystkie problemy z reprywatyzacją. Będzie dużo nowych pomysłów. Na pewno jest to moment przełomowy. Wierzę, że załatwimy ten problem raz na zawsze” – powiedział PAP Jaki. Nie chciał mówić o szczegółach projektu.

Od 17 września 2016 r. obowiązuje tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna – ustawa o gruntach warszawskich, która znowelizowała przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z jej zapisami można odmówić zwrotu m.in., gdy nieruchomość wykorzystywana jest na cele publiczne (np. szkoła), wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku znacznie przekracza wartość nieruchomości, budynek był zniszczony po wojnie więcej niż w 66 proc. Ustawę przygotowali senatorowie PO i senator niezależny Marek Borowski; podpisał prezydent Andrzej Duda po tym, jak TK – na wniosek byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego – stwierdził jej zgodność z konstytucją.

# # #

Dziś sejmowa komisja śledcza będzie kontynuowała przesłuchania świadków w sprawie Amber Gold. Od godz. 10 zaznania składać ma b. dyrektor departamentu finansowego tej spółki Danuta Misiewicz.

Była ona – jak mówił pod koniec czerwca Marcin P. – odpowiedzialna za księgowość całej grupy Amber Gold. Zaznaczył jednocześnie, że “od momentu zatrudnienia do lipca 2012 r., zajmowała się prostowaniem ksiąg firm Jet Air dawnej, czyli OLT Express Regional i OLT Express Poland, dawnej Yes Airways”.

W środę popołudniu przed komisją stanąć ma b. gdański dominikanin Jacek Krzysztofowicz (odszedł z zakonu na początku 2013 r.). W czerwcu Marcin P. mówił komisji śledczej, że z duchownym łączyły go przyjacielskie relacje. Dodał, że wsparł też gdański klasztor dominikanów kwotą 1,5 mln zł. Pieniądze te pochodziły z Amber Gold i zostały przeznaczone na remont trzech ołtarzy i kaplicy w kościele św. Mikołaja.

Natomiast b. dyrektor biura bezpieczeństwa Amber Gold Krzysztof Kuśmierczyk zeznał, że w sierpniu 2012 r. było polecenie zarządu, by do kogoś wywieźć złoto Amber Gold. “Dokładnej daty nie pamiętam. Mówiono o jakimś Jacku” – wskazał zaznaczając, że nie wie, o jakiego Jacka chodzi.

W trakcie tego przesłuchania szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) zastanawiała się, dlaczego świadek podczas przesłuchania w prokuraturze w 2012 r. nie wspomniał, że padła propozycja przewiezienia złota do Jacka, a teraz wymienia tę osobę. “Wydaje mi się na 90 bądź na 80 proc., że to imię padało wielokrotnie podczas przesłuchań z ABW” – zapewniał Kuśmierczyk. “Gdyby była taka wiedza, to w zasadzie skutkowałoby tym, że wydane byłoby postanowienie na przeszukanie w klasztorze dominikanów” – odparła Wassermann.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację; tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

# # #

Dziś w Senacie rozpoczyna się dwudniowa konferencja naukowa pt. “Tadeusz Kościuszko – symbol polskiej wolności”. Jej organizatorem jest senacka Komisja Obrony Narodowej, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W inauguracji wezmą udział m.in. marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Senatu RP Jarosław Rusiecki, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. Stanisław Dziekoński oraz dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Jan Tarczyński.

Konferencja odbywa się w związku z obchodami roku Tadeusza Kościuszki, ustanowionego uchwałą Senatu z 4 listopada 2016 r. Jej celem jest przypomnienie postaci Tadeusza Kościuszki jako symbolu walki o niepodległość. Pierwszy dzień konferencji odbędzie się w Senacie, drugi – na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

# # #

W środę w Krakowie rozpocznie się III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, w którym udział weźmie 250 prelegentów z 37 państw. W programie czterodniowego wydarzenia znajdą się wykłady i dyskusje. Spotkania są otwarte, organizatorzy – krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN – szczególnie zapraszają pasjonatów historii oraz młodzież. Miejscem wydarzeń będzie Auditorium Maximum UJ.

Podczas środowej inauguracji kongresu zostanie wręczona m.in. Nagroda Pro Historia Polonorum za najlepszą książkę historyczną wydaną w języku obcym dotyczącą historii Polski lub Europy Środkowo-Wschodniej i jej związków z Polską. Nagrodę – 20 tys. zł i statuetkę Galla Anonima – wręczy jej fundator marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który wraz z prezydentem miasta Krakowa objął patronat honorowy nad kongresem. Laureatami ubiegłorocznych edycji są Timothy Snyder i Antony Polonsky. Podczas inauguracji Polonsky oraz węgierski historyk i filolog Aron Petneki wygłoszą wykłady.

Celem kongresu jest stworzenie dla zagranicznych i polskich historyków przestrzeni do wymiany myśli, ale i pokazanie, że dzieje Polski są ciekawe oraz podtrzymywanie i wzmacnianie zainteresowania polską przeszłością. Hasłem przewodnim kongresu jest “Dawna Rzeczpospolita: historia-pamięć-dziedzictwo”. Goście spotkania w 24 panelach oraz sesjach dyskutować będą o fenomenie dawnej Rzeczypospolitej; o jej dziedzictwie, wielokulturowości i pamięci narodów ją zamieszkujących.

# # #

Przed Sądem Okręgowym w Poznaniu kontynuowany będzie dziś proces Adama Z. oskarżonego o zabójstwo Ewy Tylman. Prokuratura zarzuciła mężczyźnie, że 23 listopada 2015 r., przewidując możliwość pozbawienia życia Ewy Tylman, zepchnął ją ze skarpy, a potem nieprzytomną wrzucił do wody. Według biegłych, mężczyzna w chwili popełnienia przestępstwa był poczytalny. Grozi mu do 25 lat więzienia lub dożywocie. Podczas rozprawy w lutym br., sąd uprzedził jednak strony o możliwości zmiany kwalifikacji czynu na nieudzielenie pomocy – za ten czyn grozi do 3 lat więzienia. Od tego czasu Adam Z. pozostaje na wolności.

Zeznania przed sądem będą dziś składać kolejni świadkowie, w tym mężczyzna, który w nocy, kiedy zginęła Tylman był w okolicach miejsca zdarzenia i widział kłócącą, szarpiącą się parę młodych ludzi. Mężczyzna zwrócił się do prokuratury dopiero niedawno, ponieważ wcześniej poszukiwany był listem gończym; kiedy został ujęty przez funkcjonariuszy zdecydował, że powie śledczym o tym, co wie w tej sprawie.

Adam Z. nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu. Odmówił składania wyjaśnień przed sądem i odpowiadał wyłącznie na pytania obrony. W trakcie procesu nie podtrzymał też wcześniejszych wyjaśnień przytoczonych przez sąd, w części dotyczącej tego, co się działo po wyjściu z klubu. Twierdzi, że nie pamięta okoliczności, w jakich miała zginąć Ewa Tylman, a do niekorzystnych dla siebie wyjaśnień zmuszali go policjanci.

Na świecie

MADRYT, BARCELONA – Rozwój wydarzeń wokół Katalonii po wystąpieniu w parlamencie regionalnym szefa rządu katalońskiego Carlesa Puigdemonta, który oświadczył, że przyjmuje mandat od obywateli w celu ogłoszenia niepodległości regionu, lecz zaproponował, by parlament zawiesił skutki deklaracji niepodległości w celu rozpoczęcia rozmów. W Madrycie premier Hiszpanii Mariano Rajoy wygłosi w hiszpańskim parlamencie przemówienie na temat Katalonii (godz. 16). W referendum z 1 października, uznanym przez władze Hiszpanii za nielegalne, według rządu katalońskiego ponad 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu.

BUDAPESZT – W Budapeszcie odbędzie się spotkanie szefów MSZ krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz sześciu państw Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, Kosowa i Serbii. Polskę reprezentować będzie minister Witold Waszczykowski. Gościnny udział w rozmowach mają wziąć ministrowie spraw zagranicznych Bułgarii i Rumunii oraz przedstawiciele Chorwacji, Słowenii i estońskiej prezydencji w Radzie UE. Tematem spotkania będą m.in. europejskie perspektywy krajów zachodniobałkańskich, współpraca regionalna w sferze bezpieczeństwa energetycznego i transportu oraz wyzwania dla bezpieczeństwa regionalnego. W węgierskim kurorcie Lillafuered odbędzie się spotkanie ministrów środowiska państw V4 oraz posiedzenie konferencji stron Konferencji Karpackiej z udziałem ministra Jana Szyszki. W Budapeszcie ma się też odbyć spotkanie narodowych koordynatorów 16+1 (Europa Środkowo-Wschodnia i Chiny) z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Marka Magierowskiego.

BERLIN, PARYŻ, KOPENHAGA – Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się w Berlinie za zamkniętymi drzwiami z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na nieformalnej rozmowie związanej z przygotowaniami do szczytu UE, który odbędzie się 19-20 października. Tego samego dnia Tusk spotka się Paryżu na obiedzie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a rano w Kopenhadze z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem.

BRUKSELA – W Brukseli komisja ds. przemysłu Parlamentu Europejskiego będzie głosowała nad projektem regulacji dotyczących zwiększenia wydajności energetycznej budynków (godz. 9). Na eksploatację budynków przypada największa część zużywanej w Europie energii.

BRUKSELA – W Brukseli komisje ds. środowiska i rolnictwa Parlamentu Europejskiego organizują publiczne wysłuchanie w sprawie oceny ryzyka dotyczącego glifosatu, w świetle doniesień prasowych o tym, że pracownicy Monsanto próbowali wpłynąć na proces oceny tej substancji. Glifosat jest najczęściej stosowanym środkiem chwastobójczym w UE. Istnieją obawy o to, czy nie jest rakotwórczy.

BRUKSELA – W Brukseli w PE europosłowie komisji ds. rynku wewnętrznego spotkają się z Komisją Europejską, by dyskutować o podwójnej jakości żywności – o tym jak lepiej egzekwować przepisy UE w zakresie żywności i konsumentów, aby uniknąć sprzedaży produktów żywnościowych o niższej jakości w niektórych częściach Europy. Kwestia dotyczy żywności sprzedawanej pod tą samą marką w różnych krajach UE.

WATYKAN – Audiencja generalna papieża Franciszka.

LONDYN – Przesłuchanie ministra finansów Philipa Hammonda przed komisją ds. finansowych w Izbie Gmin, m.in. na temat wpływu Brexitu na brytyjską gospodarkę i planowanego jesiennego budżetu.

LONDYN – Sesja pytań i odpowiedzi w brytyjskiej Izbie Gmin z udziałem premier Theresy May i lidera opozycji Jeremy’ego Corbyna.

SOCZI – Prezydent Rosji Władimir Putin w Soczi weźmie udział w szczycie szefów państw poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

SOCZI – Szef MSZ Syrii Walid el-Mualim spotka się w Soczi z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

FRANKFURT NAD MENEM – Otwarcie Targów Książki we Frankfurcie, na których w tym roku gościem honorowym jest Francja (do 15 października). Przy okazji targów mają się spotkać europejscy ministrowie kultury.

RABAT – Wizyta premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Maroku.

KAIR – Rywalizujące ze sobą ugrupowania palestyńskie – Fatah i Hamas – kontynuują w Kairze rozmowy o pojednaniu i współpracy.

WASZYNGTON – Premier Kanady Justin Trudeau spotka się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem (godz. 19.45 czasu polskiego).

HARRISBURG – Prezydent USA Donald Trump uda się do Harrisburga w Pensylwanii, gdzie przedstawi swoje projekty reform podatkowych.

WASZYNGTON – Czwarta sesja renegocjacji układu o wolnym handlu NAFTA między Meksykiem, Kanadą i Stanami Zjednoczonymi (do 15 października).

WASZYNGTON – Wystąpienie dyrektor wykonawczej MFW Christine Lagard podczas dorocznej konferencji Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF).

SZANGHAJ – Ceremonia otwarcia polonistyki na Szanghajskim Uniwersytecie Spraw Międzynarodowych. Jest to czwarta chińska uczelnia wyższa, która oferuje polonistykę jako kierunek studiów. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.