Co się dzieje? Szybkie newsy – poniedziałek, 30 października

0

Imieniny obchodzą: Alfons, Krzysztof, Urban oraz Wolfgang.

  • 204 lata temu, po śmierci Józefa Poniatowskiego, który zginął w bitwie pod Lipskiem, naczelnym wodzem wojsk polskich Księstwa Warszawskiego został gen. Jan Henryk Dąbrowski.
  • 168 lat temu w Paryżu, po uroczystościach żałobnych w kościele św. Magdaleny, na cmentarzu Pere Lachaise odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina; jego serce zostało przewiezione do Polski i umieszczone w kościele św. Krzyża w Warszawie.
  • 122 lata temu w Samarze w Rosji urodziła się Maria Kuncewiczowa, pisarka, eseistka, autorka powieści “Cudzoziemka”.
  • 113 lat temu we Lwowie odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza.
  • 66 lat temu uchwalono ustawę o powołaniu Polskiej Akademii Nauk.
  • 38 lat temu w pożarze w kopalni “Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach zginęło 22 górników.
  • 33 lata temu w Dzienniku Telewizyjnym poinformowano o wyłowieniu z Wisły pod Włocławkiem ciała księdza Jerzego Popiełuszki.
  • 25 lat temu w Tel Awiwie zmarł Artur Eisenbach, historyk, znawca dziejów ludności żydowskiej w Polsce; dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w latach 1966-1968.

W Polsce

Dziś w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powoła nowych członków Rady Dialogu Społecznego. Podczas uroczystości – w której udział weźmie również premier Beata Szydło – zostanie też przekazane przewodnictwo w Radzie stronie rządowej. Prezydent i premier będą także uczestniczyć w posiedzeniu plenarnym RDS.

Na posiedzeniu zostanie zaprezentowany prezydencki projekt noweli ustawy o RDS i innych instytucjach dialogu społecznego. Ponadto zaplanowano dyskusję na temat rozwiązań służących poprawie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Omawiana ma być też kwestia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych w ramach przygotowania do listopadowego szczytu UE w Goeteborgu.

# # #

Dziś o godz. 9. premier Beata Szydło oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wezmą udział w odprawie z wojewodami oraz komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej z terenów szczególnie dotkniętych po przejściu gwałtownych zjawisk pogodowych. Na godz. 10 zaplanowano wypowiedź dla mediów premier oraz szefa MSWiA.

W niedzielę po przejściu wichury nad Polską, w całym kraju strażacy interweniowali aż 6233 razy; najwięcej w woj. dolnośląskim śląskim, małopolskim. Bilans ofiar po niedzielnej wichurze, to: 2 ofiary śmiertelne i 12 os. rannych, w tym 5 strażaków. Nadal trwają prace nad usunięciem skutków wichury.

# # #

Wprowadzenie nadzoru ministra sprawiedliwości nad działalnością doradców restrukturyzacyjnych – zakłada jeden z projektów ustaw, którym dziś zajmie się rząd. Inny z projektów wprowadza zasadę, że wnioski do KRS będzie składało się przez internet. Oba dokumenty zostały przygotowane przez resort sprawiedliwości. Podczas poniedziałkowych obrad rząd wysłucha także informacji ministra infrastruktury i budownictwa pt. “Działania korespondujące z realizacją celów Narodowego Programu Mieszkaniowego”.

Na świecie

MADRYT, BARCELONA – Rozwój sytuacji po ogłoszeniu przez rząd Hiszpanii, że przejmuje kontrolę nad Katalonią. W sobotę Carles Puigdemont, odwołany przez Madryt ze stanowiska premiera Katalonii, zaapelował do mieszkańców regionu o “demokratyczną opozycję” wobec piątkowego zatwierdzenia przez hiszpański Senat artykułu 155. konstytucji, który ogranicza autonomię regionu. Wcześniej hiszpański rząd Mariano Rajoya ogłosił, że ministerstwa w centralnym rządzie mają przejąć uprawnienia katalońskiej administracji, a 21 grudnia odbędą się w Katalonii wybory. Była to reakcja na przyjętą w tajnym głosowaniu rezolucję katalońskiego parlamentu w sprawie utworzenia “Republiki Katalonii jako niezależnego i suwerennego państwa”. Rezolucja nie określa terminu proklamowania niepodległości.

MOSKWA – W obchodzonym w Rosji Dniu Pamięci Ofiar Represji Politycznych prezydent Władimir Putin zainauguruje w Moskwie pomnik ofiar represji stalinowskich nazwany “Ścianą płaczu”.

ANKARA – W Ankarze wznowienie zbiorowego procesu 221 podejrzanych o organizację ubiegłorocznego puczu wojskowego w Turcji. Wśród oskarżonych przeważają wojskowi, jest wśród nich 27 generałów, na czele z byłym szefem tureckich sił powietrznych Akinem Ozturkiem. Grozi im kara dożywocia.

ASTANA – Początek kolejnej, dwudniowej, rundy rozmów pokojowych w Astanie w sprawie konfliktu w Syrii.

BERLIN – W Niemczech kolejne konsultacje między partiami politycznymi w sprawie utworzenia rządu.

LIZBONA – Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozpoczyna dwudniową wizytę w Lizbonie, gdzie spotka się z premierem Portugalii Antonio Costą i prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą.

TUNIS – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani z wizytą w Tunezji,

TOKIO – Wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Japonii; spotkania z premierem Shinzo Abem oraz ministrami spraw zagranicznych i obrony Taro Kono i Itsunori Onoderą.

ABU ZABI – W Abu Zabi rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministerialne państw członkowskich Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.