Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 19 pażdziernika

0

Imieniny obchodzą: Izaak, Jan, Piotr, Paweł oraz Ziemowit.

  • 551 lat temu w Toruniu zawarty został pokój polsko-krzyżacki kończący wojnę trzynastoletnią; na jego mocy Pomorze Gdańskie, zachodnie Prusy z Malborkiem i Elblągiem, a także Warmia oraz ziemia chełmińska zostały przyłączone bezpośrednio do Polski jako Prusy Królewskie; część wschodnia Prus – Prusy Zakonne – ze stolicą w Królewcu – stała się lennem Polski.
  • 204 lata temu w bitwie pod Lipskiem zginął książę Józef Poniatowski, minister wojny i naczelny wódz wojsk Księstwa Warszawskiego; marszałek Francji.
  • 103 lata temu początek I bitwy pod Ypres.
  • 99 lat temu we Lwowie Ukraińska Rada Narodowa proklamowała powstanie niezależnego państwa ukraińskiego.
  • 92 lat temu w Roczynach koło Andrychowa urodził się Czesław Kiszczak, funkcjonariusz Informacji Wojskowej, od 1973 r. szef wywiadu wojskowego, jednocześnie zastępca szefa Sztabu Generalnego WP (1978); w latach 1979-1981 szef Wojskowej Służby Wewnętrznej; od lipca 1981 do 1990 r. pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych; należał do najbliższych współpracowników gen. Wojciecha Jaruzelskiego; współautor stanu wojennego, członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), odpowiedzialny za represje stosowane wobec polskiego społeczeństwa; w latach 1986-1989 r. członek BP KC PZPR; jeden z inicjatorów rozmów Okrągłego Stołu; desygnowany na premiera w lipcu 1989 r., nie zdołał utworzyć rządu; w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego pełnił funkcję wicepremiera; w lipcu 1990 r. ustąpił ze stanowiska (zmarł 5 listopada 2015 roku).
  • 61 lat temu do Warszawy przyleciała sowiecka delegacja na czele z Nikitą Chruszczowem. Początek obrad VIII plenum KC PZPR, które wybrało Władysława Gomułkę na stanowisko I sekretarza KC PZPR.
  • 47 lat temu premiera filmu “Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego.
  • 37 lat temu w Warszawie zakończył się X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina; jego zwycięzcą został Dang Thai Son z Wietnamu.
  • 33 lata temu w pobliżu wioski Górsk koło Torunia funkcjonariusze IV Departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego, uprowadzili a następnie zamordowali księdza Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności, organizatora Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie.

W Polsce

Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się dziś projektem ustawy dot. finansowania służby zdrowia. W przyszłym tygodniu będzie on przedmiotem obrad rządu. Jak wcześniej informowano, przygotowany przez resort zdrowia projekt gwarantuje stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB.

Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła projekt ten realizuje to, czego oczekują protestujacy lekarze rezydenci, “tylko troszeczkę wolniej”. “Rząd musi być nie tylko pełen życzeń, ale również odpowiedzialny i rozważny w swoich działaniach (…) różnica dotyczy tempa zmian” – mówił minister, zapowiadając, że resort będzie jeszcze analizował “możliwe scenariusze przyspieszenia” wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. (PAP)

# # #

Dziś w siedzibie MKiDN wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyjmie delegację parlamentarzystów z Armenii na czele z Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii Ara Babloyanem. Delegacja przybyła do Polski na zaproszenie Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

W południe minister kultury Piotr Gliński będzie obecny na mszy św. w intencji zamordowanego Marka Rosiaka i bł. Jerzego Popiełuszki w Parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi. Następnie wicepremier weźmie udział w uroczystościach upamiętniających śp. Marka Rosiaka. Odbędzie się przemarsz na aleję Leona Schillera do byłej siedziby Prawa i Sprawiedliwości, gdzie nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marka Rosiaka oraz wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia.

# # #

Senat zajmie się dziś m.in. nowelizacją Prawa prasowego, doprecyzowującą postępowanie dotyczącego autoryzacji. W Senacie odbędą się także głosowania.

Nowela Prawa prasowego przewiduje uchylenie odpowiedzialności karnej za opublikowanie wypowiedzi bez umożliwienia dokonania autoryzacji i wprowadza w tym zakresie odpowiedzialność wykroczeniową – co stanowi wdrożenie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Według noweli brak autoryzacji nie będzie – jak do tej pory – przestępstwem, lecz wykroczeniem, zagrożonym karą grzywny. Utrzymano zasadę, że dziennikarz nie może odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi.

Dziennikarz będzie musiał informować osobę udzielającą informacji o przysługującym jej prawie. Osoba, która będzie chciała skorzystać z tego prawa, będzie musiała jednak zgłosić dziennikarzowi żądanie autoryzacji wypowiedzi niezwłocznie po jej udzieleniu. Nowela wprowadza czas na przeprowadzenie autoryzacji – w przypadku dzienników czas ten będzie wynosił sześć godzin od momentu otrzymania tekstu; w przypadku czasopism będą to 24 godziny.

Senat zajmie się również nowelizacją doprecyzowującą finansowanie prewencji wypadkowej. Ustala ona kwoty wydatków na prewencję wypadkową w wysokości 1 proc. od należnych składek na ubezpieczenie wypadkowe. Zgodnie z propozycją, to prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie ustalał zasady konkursów dla przedsiębiorców, którzy chcą polepszyć warunki pracy. Ustawa określa także współpracę ZUS z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytut Badawczym.

Senatorowie wysłuchają też sprawozdania o stanie ochrony języka polskiego za lata 2014-2015; zajmą się także projektem uchwały w 650. rocznicę nadania Ormianom pierwszego przywileju w Polsce.

# # #

Dziś w Polsce gościć będzie komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan. Będzie on gościem XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które odbywa się w Serocku niedaleko Warszawy. Przewidziano tam wspólną konferencję Hogana oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.

Tegoroczna edycja Forum to okazja do omówienia światowej sytuacji branży mleczarskiej. Minister Jurgiel wczoraj, pierwszego dnia Forum zwracał uwagę, że Polska jest znaczącym europejskim producentem mleka. W 2016 roku produkcja mleka w naszym kraju wyniosła 12,8 mld litrów, zaś w 2017 r. może osiągnąć ok. 13,3 mld litrów.

Minister zaznaczył, że w obszarze światowego mleczarstwa czekają nas poważne wyzwania i zmiany. Z grona największych unijnych producentów mleka i produktów mlecznych odejdzie Wielka Brytania. “Będziemy się w tych dniach zastanawiać, jakie skutki wywoła Brexit i jak odbije się to na rynku mleka” – powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, że podczas Forum rozważane będą szanse i zagrożenia dla unijnego runku mleka.

W pierwszym półroczu 2017 wartość eksportu polskich produktów mleczarskich zwiększyła się o ok. 45 proc. Na eksport wysyłaliśmy głównie sery, mleko i śmietany, serwatkę i mleko w proszku oraz masło. Nasi główni odbiorcy to Niemcy, Czechy, Holandia i Wielka Brytania. W grupie krajów trzecich najbardziej znaczącymi partnerami są: Algieria, Wietnam, Arabia Saudyjska oraz Chiny.

Na świecie

BRUKSELA – W Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE. Pierwszego dnia członkowie Rady Europejskiej mają dyskutować o migracjach, wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony, kwestiach cyfrowych. Drugiego dnia szczyt odbywa się w formacie UE-27 – bez brytyjskiej premier Theresy May. Polskiej delegacji na posiedzenie przewodniczy premier Beata Szydło.

Przywódcy państw unijnych pierwszego dnia mają się skoncentrować na zewnętrznym wymiarze migracji; dyplomaci w Brukseli spodziewają się dyskusji na temat finansowania działań poza UE. Podczas kolacji szefowie państw i rządów mają rozmawiać o Iranie, a także o Korei Północnej oraz Turcji, a premier Wielkiej Brytanii ma mówić o procesie wyjścia jej kraju z UE. Według źródeł rządowych w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszy kwestię praworządności, choć takiego punktu nie ma w oficjalnym porządku obrad.

BRUKSELA – W Brukseli komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) będzie głosowała w sprawie nowych zasad ustanawiających odpowiedzialność za uchodźców i inne osoby wymagające ochrony międzynarodowej. Rozporządzenie Dublin jest kluczowym elementem reformy wspólnego europejskiego systemu azylowego.

TBILISI – Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski kontynuuje podróż po krajach Kaukazu Południowego, której celem jest podkreślenie znaczenia tego regionu w polskiej polityce zagranicznej. Z Azerbejdżanu udaje się do Tbilisi, gdzie będzie rozmawiać m.in. z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim i premierem Giorgim Kwirikaszwilim; złoży również wieniec pod znajdującym się w gruzińskiej stolicy popiersiem Lecha Kaczyńskiego. W piątek minister spotka się ze swoim gruzińskim odpowiednikiem Micheilem Dżanelidze.

MADRYT, BARCELONA – O godz. 10 mija termin ultimatum postawionego Barcelonie przez Madryt. Hiszpański rząd wezwał premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, by do tego czasu złożył jasną deklarację, czy 10 października ogłoszono, że Katalonia odłącza się od reszty Hiszpanii. Po otrzymaniu tej odpowiedzi rząd w Madrycie zdecyduje, czy uruchomić artykuł 155 konstytucji, który pozwala na zawieszenie autonomii zbuntowanego regionu. 10 października Puigdemont ogłosił w katalońskim parlamencie, że przyjmuje mandat obywateli do ogłoszenia niepodległości, ale jednocześnie wezwał katalońskich deputowanych do odroczenia o kilka tygodni secesji Katalonii, aby umożliwić negocjacje z rządem w Madrycie. Następnie Puigdemont podpisał deklarację niepodległości wzywającą inne państwa do uznania “republiki Katalonii”.

KIJÓW – Kolejny dzień demonstracji przeciwników władz przed ukraińskim parlamentem. Uczestnicy protestu domagają się tzw. wielkiej reformy politycznej.

CZERKASY – Pierwszy dzień Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków pod egidą Instytutów Pamięci Narodowej obu krajów. Tematem rozmów będą wydarzenia na Chełmszczyźnie w latach 1942-44 w kontekście zbrodni wołyńskiej. Jest to już piąte spotkanie historyków, dyskutujących nad trudną przeszłością polsko-ukraińską. Obrady zakończą się w niedzielę.

PARYŻ – Spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiją Amano.

RZYM – Sesja poświęcona pamięci Luciany Frassati Gawrońskiej w 10. rocznicę jej śmierci. Żona polskiego dyplomaty Jana Gawrońskiego zasłynęła jako działaczka antyfaszystowskiego podziemia, która niosła pomoc Polakom w czasie II wojny światowej.

BERLIN – Po wyborach parlamentarnych w Niemczech trwają rozmowy sondażowe w sprawie utworzenie koalicyjnego rządu – planowana jest wstępna rozmowa przedstawicieli liberalnej FDP i Zielonych.

BERLIN – Konferencja prasowa niemieckiej minister ds. środowiska naturalnego, ochrony przyrody, budownictwa i bezpieczeństwa reaktorów nuklearnych Barbary Henricks na temat dorocznej konferencji klimatyczne COP 23, która odbędzie się w listopadzie w Bonn.

PEKIN – W Pekinie trwa XIX krajowy zjazdu rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Zjazd potrwa do wtorku, a w czasie jego trwania zostanie podsumowana pierwsza kadencja prezydenta Xi Jinpinga, wytyczone kierunki rozwoju na kolejne pół dekady i zatwierdzone zmiany personalne w ścisłym kierownictwie partii.

SOCZI – Ostatni dzień dorocznego posiedzenia Klubu Wałdajskiego, międzynarodowego forum skupiającego znanych publicystów, politologów, ekonomistów i byłych polityków specjalizujących się w sprawach Rosji. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.