Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 12 pażdziernika

0

 Imieniny obchodzą: Edwin, Eustachy, Maksymilian, Serafin oraz Witold.

 • 525 Krzysztof Kolumb, poszukując zachodniej drogi morskiej do Indii, dopłynął do jednej z wysp archipelagu Bahama – data ta uznawana jest za moment odkrycia Ameryki.
 • 126 lat temu we Wrocławiu urodziła się Edyta Stein, filozof, teolog, pochodzenia żydowskiego, karmelitanka – imię zakonne Teresa Benedykta od Krzyża. Zamordowana w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau w 1942 r. Została kanonizowana w 1998 r.
 • 97 lat temu gen. Lucjan Żeligowski proklamował powstanie Litwy Środkowej, nad którą sprawował władzę jako naczelny dowódca.
 • 96 lat temu Rada Ligi Narodów podjęła decyzję o podziale Górnego Śląska.
 • 86 lat temu w Rio de Janeiro odsłonięto znany na całym świecie 38-metrowy pomnik Chrystusa Odkupiciela. Monument zaprojektował francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski.
 • 75 lat temu w okupowanej przez Niemców Warszawie kilkanaście organizacji konspiracyjnych założyło Społeczną Organizację Samoobrony (SOS), działającą we współpracy z Kierownictwem Walki Cywilnej.
 • 65 lat temu w Warszawie urodził się Andrzej Krzysztof Kunert, historyk, publicysta, w latach 2010 – 2016 r. sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
 • 64 lata temu więziony przez władze komunistyczne prymas Stefan Wyszyński został przewieziony z Rywałdu do Stoczka koło Lidzbarka Warmińskiego.
 • 54 lata temu w Warszawie odsłonięto Pomnik Żołnierza 1. Armii Wojska Polskiego.
 • 53 lat temu w Duesseldorfie rozpoczął się pierwszy proces załogi niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Na ławie oskarżonych zasiadł m.in. Kurt Hubert Franz – zastępca komendanta obozu Franza Stangla.
 • 27 lat temu Sejm powołał Straż Graniczną.

W Polsce

Dziś w trzecim dniu obrad Sejmu premier Beata Szydło – na wniosek PO – przedstawi informację ws. protestu głodowego lekarzy rezydentów. Trwający od ubiegłego poniedziałku protest został zawieszony w środę rano na czas spotkania członków Porozumienia Rezydentów z premier. Szefowa rządu poinformowała m.in. że ustawa, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB, jest praktycznie gotowa. Zapowiedziała też, że w 2018 r. pula na wynagrodzenia dla rezydentów i stażystów wzrośnie o 40 proc. Filip Płużański z Porozumienia Rezydentów OZZL poinformował po spotkaniu, że rozmowy z premier Beatą Szydło nie przyniosły oczekiwanych skutków. Dodał, że lekarze rezydenci wznawiają protest głodowy.

Posłowie zajmą się też dziś rządowym projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zmiany mają uporządkować przepisy ws. wywiadów środowiskowych. Chodzi o wyraźną podstawę prawną do przeprowadzania przez kuratorów tych wywiadów np. w postępowaniach rodzinnych na etapie wykonawczym.

Sejm będzie debatować nad rządowym projektem noweli ustawy o spółdzielniach socjalnych, który zakłada większe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych oraz ułatwia zakładanie takich ośrodków.

Posłowie zajmą się też rządowym projektem noweli ustawy, który zakłada, że cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej będą mieli możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju.

Sejm będzie też debatować nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, której celem jest ograniczenie stosowania plastikowych toreb. Nowe przepisy uszczelnić też mają krajowy system gospodarowania odpadami.

Po południu zaplanowo głosowania, m.in. nad wnioskiem o odrzucenie przedstawionego przez Prezesa NIK sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2016 r.

# # #

Dzisiaj w Krakowie rozpoczną się finalne obchody Roku Kościuszki, ustanowionego przez Sejm w 200. rocznicę polskiego i amerykańskiego bohatera. Do miasta, z którym Kościuszko był szczególnie związany, przyjedzie kilkuset uczniów szkół kościuszkowskich z całej Polski, a także przedstawiciele organizacji kościuszkowskich z całego świata.

Zlot szkół kościuszkowskich potrwa do niedzieli, podobnie jak konferencja organizacji kościuszkowskich.

Dziś uczestnicy finalnych obchodów spotkają się na kopcu Kościuszki, gdzie zostanie zasadzona i „ochrzczona” nowa odmiana róży, nazwana ku czci Naczelnika „Tadeusz Kościuszko”. Wyhodował ją prezes Polskiego Towarzystwa Różanego Łukasz Rojewski. Charakteryzuje ją aksamitny, bordowy kolor i obfite kwitnienie.

W programie uroczystości na kopcu znajdzie się też m.in. ślubowanie uczniów klas pierwszych IV LO w Krakowie – najstarszej w Polsce szkoły noszącej imię Naczelnika, która w tym roku obchodzi 125-lecie istnienia.

Atrakcjami kolejnych dni będzie m.in. posadzenie na krakowskich Plantach pamiątkowego drzewa ku czci Tadeusza Kościuszki oraz wspólne zdjęcie zrobione na krakowskim Rynku. Wszyscy pozujący do fotografii będą musieli mieć na głowach czapki krakuski – tym, którzy takich nie mają, organizatorzy przekażą papierowe czapki.

Same obrady konferencja organizacji kościuszkowskich potrwają od piątku do soboty w Urzędzie Miasta Krakowa. Głos podczas spotkania zabiorą goście ze Szwajcarii, USA, Francji, Rosji, Australii, Białorusi, Brazylii, Irlandii. Gośćmi konferencji mają być także australijscy Aborygeni. Obrady są otwarte dla wszystkich.

Ostatnim akcentem październikowych obchodów Roku Tadeusza Kościuszki będzie niedzielny bieg „5 dla Kościuszki”. Dystans biegu to 5 km – aby wziąć w nim udział wystarczy mieć skończone 16 lat i siły, aby dotrzeć do mety w regulaminowym czasie 40 minut.

Obchody Roku Kościuszki patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda i UNESCO.

Na świecie

MADRYT, BARCELONA – Rozwój wydarzeń wokół Katalonii po podpisaniu przez szefa rządu katalońskiego Carlesa Puigdemonta deklaracji niepodległosci. Puigdemont wcześniej oświadczył, że przyjmuje mandat od obywateli w celu ogłoszenia niepodległości regionu, lecz zaproponował, by parlament zawiesił skutki deklaracji niepodległości w celu rozpoczęcia rozmów z rządem centralnym. Hiszpański rząd dał w środę szefowi katalońskich władz czas do poniedziałku rano na wyjaśnienie, czy w swoim wystąpieniu ogłosił niepodległość regionu. W referendum z 1 października, uznanym przez władze Hiszpanii za nielegalne, według rządu katalońskiego ponad 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością Katalonii. Święto narodowe Hiszpanii nazywane Dia de la Hispanidad (Dzień Kolumba).

LONDYN – Spotkanie ministrów spraw zagranicznych i obrony Polski oraz Wielkiej Brytanii w formacie tzw. kwadrygi. Tematem rozmów Witolda Waszczykowskiego i Borisa Johnsona oraz Antoniego Macierewicza i Michaela Fallona mają być m.in. kwestie bezpieczeństwa Europy, współpracy w NATO i Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz sprawy dotyczące dwustronnego traktatu o współpracy obronnej. Ministrowie mają ponadto skonsultować stanowiska Polski i Wielkiej Brytanii przed listopadowym szczytem Partnerstwa Wschodniego i omówić sytuację na Ukrainie i działania podejmowane na forach międzynarodowych wobec Rosji. Polska delegacja spotka się przy okazji wizyty w Londynie z przedstawicielami brytyjskiej Polonii. Szef MON ma odwiedzić miejsca pamięci związane ze służbą pełnioną w czasie II wojny światowej przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii.

KIJÓW – Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski rozpoczyna trzydniową wizytę na Ukrainie. Marszałek spotka się z przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Andrijem Parubijem, w którym będzie rozmawiać m.in. o polskiej społeczności na terenie Ukrainy i możliwości korzystania przez tę społeczność z nauki języka polskiego. Karczewski weźmie również udział w uroczystości nadania Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie imienia prof. Zbigniewa Religi. Spotka się też w Kijowie z przedstawicielami środowisk polonijnych.

LUKSEMBURG – Spotkanie unijnych ministrów sprawiedliwości, którzy będą się zajmować m.in. Prokuraturą Europejską oraz europejską bazą danych dotyczących przestępczości ECRIS. Z Polski wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

BRUKSELA – W Brukseli komisja wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego będzie głosowała nad wnioskiem przewidującym wspólne zasady dotyczące przyjmowania i przekazywania cudzoziemców spoza UE, którzy złożyli wniosek o ochronę w jednym z państw członkowskich.

BRUKSELA – Koniec piątej rundy negocjacji między UE a Wielką Brytanią na temat warunków wyjścia tego kraju z UE.

RZYM – Na uniwersytecie Santa Croce odbędzie się konferencja “Wartości europejskie dzisiaj”, zorganizowana przez ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej. Udział zapowiedzieli m.in.: szef watykańskiej dyplomacji abp Paul Richard Gallagher, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, włoski polityk Rocco Buttiglione.

BUDAPESZT – W Budapeszcie odbędzie się konferencja „Historyczna rola Polski i Węgier w obronie chrześcijańskiej Europy od św. Władysława do dziś” w ramach XXIII Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech.

WIEDEŃ – Ostatnia debata sześciu szefów partii biorących udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Austrii. W sondażach przedwyborczych znacząco prowadzi Austriacka Partia Ludowa (OeVP), której przewodniczącym jest szef dyplomacji Sebastian Kurz. Szanse na drugie miejsce ma Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) kanclerza Christiana Kerna albo prawicowo-populistyczna Austriacka Partii Wolności (FPOe).

SEUL – Proces apelacyjny wiceszefa i spadkobiercy Samsunga, miliardera Li Dze Jonga, skazanego w sierpniu na pięć lat więzienia za łapówkarstwo w związku z aferą korupcyjną, która doprowadziła do usunięcia z urzędu prezydent Korei Południowej Park Geun Hie.

WASZYNGTON – Spotkanie ministrów finansów G20 na marginesie jesiennej sesji MFW i Banku Światowego. Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde – prezes Banku Światowego Jim Yong Kim wystapią na wspólnej konferencji prasowej.

KAIR – Rywalizujące ze sobą ugrupowania palestyńskie – Fatah i Hamas – kontynuują w Kairze rozmowy o pojednaniu i współpracy.

RABAT – Wizyta premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Maroku.

MEKSYK – Premier Kanady Justin Trudeau z wizytą w Meksyku. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.