CETA a przyjeżdżający i nowe przepisy ws. obywatelstwa

0

Pod koniec ubiegłego miesiąca w życie weszła CETA, czyli umowa podpisana pomiędzy Kanadą a krajami Unii Europejskiej o wzajemnej wymianie handlowej i wymianie usług (czyli eksport towarowy i praca). Dzięki temu porozumieniu do Kanady będą mogli przybywać (tymczasowo, czyli nie na stałe, a dokładnie: niebezpośrednio na stałe) obywatele Unii Europejskiej w różnych celach jeżeli chodzi o pracę i biznes. Oczywiście jest to niemożliwe, aby szczegółowo omówić wszystkie aspekty umowy o wymianie handlowej (CETA). Oto w skrócie kto bądzie mógł przyjechać:

1.Kluczowy personel firmy działającej w Unii Europejskiej jak i w Kanadzie (tzw. intra-company transferee)

2. Kontraktorzy oraz specjaliści w wielu potrzebnych w Kanadzie zawodach
– pracownicy przedsiębiorstw działających w krajach Unii Europejskiej mogą przyjechać do pracy w firmie kanadyjskiej w celu wykonania pracy dla firmy kanadyjskiej na podstawie kontraktu pomiędzy przedsiębiorstwem europejskim a firmą kanadyjską
– niezależni kontraktorzy będą mogli przyjechać do Kanady wykonać podobną jak powyżej pracę dla firmy kanadyjskiej na podstawie uprzednio podpisanego kontraktu na daną pracę.

3. Osoby przybywające do Kanady w celach rozpoznawczych (sprawy biznesowe), tzw. business visitors. Osoby podlegające pod kategorię business visitors będą otrzymywać pozwolenie na przebywanie w Kanadzie przez okres do 90 dni. Nie mogą w Kanadzie pracować – ich celem jest rozpoznanie rynku, przy czym warto sobie zdawać sprawę, że jest to bardzo szerokie określenie.

4. Inwestorzy. Inwestorzy przybywający do Kanady w celu, oczywiście, inwestycji, będą mogli pracować przez 1 rok (otrzymają prawo do pracy na ten okres, z możliwością przedłużenia, i bez potrzeby posiadania potwierdzonej oferty pracy, czyli LMIA)

Z czego trzeba sobie zdawać sprawę?
Jest to nowa wzajemna umowa, jaką Kanada zawarła z krajami Unii Europejskiej, która uściśli i ułatwi wzajemną współpracę i wymianę handlową i usługową, ale nie jest to nowa kategoria, na podstawie której można przyjechać do Kanady do pracy i imigrować. Nie mówię tu przy tym, że imigracja jest niemożliwa – na pewno jest w określonych przypadkach, gdy kandydat spełnia warunki, jakie narzucają programy imigracyjne. Inaczej mówiąc: CETA nie prowadzi bezpośrednio do imigracji. Poza tym warto pamiętać, że pomimo iż CETA jest nowopodpisaną umową, jednak wiele reguł działało już wcześniej i tylko zostały one poszerzone, zmodernizowane i uaktualnione.

Wiadomość z ostatniej chwili:
W środę 4 października 2017 minister imigracji Hussen ogłosił bardzo oczekiwane zmiany w systemie kwalifikowania się na obywatelstwo kanadyjskie. Zmiany będą obowiązywały od nastepnej środy 11 października 2017. Oto one:

1.Aby kwalifikować się na obywatelstwo kanadyjskie, trzeba będzie udowodnić fizyczne przebywanie (mieszkanie) w Kanadzie przez okres 3 lat z ostatnich 5 (do tej pory było 4 lata z ostatnich 6)

2. Również trzeba będzie robić rozliczenia podatkowe w Kanadzie w tym samym czasie, według tego, co jest w punkcie 1.

3. Do wymienionych wyżej 3 lat z 5 będzie można doliczyć okres przebywania w Kanadzie jako np. turysta, student lub pracownik. Maksymalnie będzie można zaliczyć połowę dni z 2 lat (czyli maksymalnie 1 rok).

Przykład: jeśli osoba przebywała w Kanadzie przez 3 lata jako pracownik, będzie mogła zaliczyć do obywatelstwa połowę z dwóch lat – czyli 1 rok. Jeśli osoba przebywała 18 miesięcy jako turysta, a potem potem pracownik zanim dostała pobyt stały – będzie mogła doliczyć 9 miesięcy to obowiązujących trzech lat z pięciu.

4. Napisanie testu z wiadomości o Kanadzie oraz udowodnienie znajomości języka angielskiego lub francusliego będzie obowiązywało wszystkich składających podanie o obywatelstwo, którzy mają 18 do 55 lat (do tej pory było 14 do 65)

Więcej zmian nastąpi na wiosnę 2018 roku.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-604-3325, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.