Bardzo ważne zmiany w prawie

0

Od wtorku 24 października 2017 roku w życie weszła od dawna oczekiwana zmiana wieku dziecka zależnego od swoich rodziców (dependent child). Dla przypomnienia: od 1 sierpnia 2014 roku było to 19 lat – teraz jest to 22 lata. Jest to bardzo istotne w sprawach imigracyjnych – wielokrotnie o tym pisałam.

Proszę sobie wyobrazić: rodzina imigruje do Kanady, ale nie mogą ze sobą zabrać 19-letniego dziecka, niejednokrotnie chodzącego jeszcze do liceum i mieszkającego w domu z rodzicami.

Inny przykład: matka samotnie wychowuje dziecko, ojciec nigdy się nie interesował. Matka wychodzi za mąż w Kanadzie, jej dziecko ma 20 lat, nie mają rodziny w Polsce. Nowy mąż sponsoruje do Kanady. Z powodu wieku, dziecko nie mogło z matką być sponsorowane i przyjechać do Kanady na stałe, ponieważ skończyło 19 lat. Teraz jest taka możliwość aż do skończenia 22 lat i rodzina nie będzie rozdzielona.

Radziłabym bardzo dokładnie sprawdzić co mówią tzw. przejściowe instrukcje na temat powyższej zmiany. Jest bardzo wiele przejściowych reguł, określających co zrobić w konkretnych sytuacjach, ale jedna z nich jest szczególnie ważna.

Otóż załóżmy taką sytuację: do Kanady w 2015 roku przyjechała na stałe rodzina: rodzice z 17-letnią córką, natomiast ich syn, który w momencie składania przez nich podania o pobyt stały pod koniec 2014 roku miał skończone 19 lat – został w kraju i nie przyjechał do Kanady. Według prawa i imigracyjnego Kanady każdy członek rodziny, czy przyjeżdża do Kanady czy nie, musi przejść badania medyczne. Jeżeli nie przejdzie takich badań – będzie wykluczony z rodziny i nigdy nie będzie mógł być sponsorowany. Ponieważ syn już w 2014 roku miał skończone 19 lat – nie robił badań medycznych, ponieważ już nie kwalifikował się i tak na przyjazd do Kanady.

Po zmianie definicji dziecka zależnego, dziś ten sam syn, jeśli jeszcze nie skończył 22 lat – może być do Kanady sponsorowany, pomimo że nie robił badań medycznych. Na pewno nie będzie wiele takich sytuacji, ale już słyszałam o jednej, gdzie dziecko kończy 22 lata w połowie listopada. W takiej sytuacji podanie o sponsorowanie musi być otrzymane przez Immigration przed 22. urodzinami.

Brawo dla rządu Kanady! Poprzednio istniejąca definicja była nieludzka!

Jeżeli chodzi o ważne zmiany, to w ubiegłym tygodniu Najwyższy Sąd Kanady wydał bardzo istotną decyzję odnośnie zmian w prawie. Decyzja dotyczyła stałego mieszkańca Kanady, który popełnił przestępstwo i został oskarżony, po czym został skazany i otrzymał karę w zawieszeniu. Natomiast niedługo później prawo się zmieniło i według nowego prawa, sentencja wyroku, jaką mógł otrzymać ten imigrant, kwalifikowała go do tego, że mógłby być deportowany z Kanady (jeśli prawo byłoby niezmienione – nie groziła mu deportacja za ten sam czyn).

Immigration postanowiło go deportować, pomimo tego, że gdy popełnił czyn i został skazany, nie groziła mu deportacja. Człowiek ten złożył odwołanie i Sąd Federalny zgodził się, że poprawna intepretacja prawna jest wtedy, gdy liczy się jakie było prawo wtedy, gdy popełnione zostało przestępstwo i jak został oskarżony, a nie po zmianie, czyli po fakcie.

Rząd nie zgodził się i złożył apelację do sądu wyższej instancji, a ten przychylił się do stanowiska rządu. Po raz kolejny człowiek ten odwołał się, tym razem do Sądu Najwyższego.

Decyzją tego sądu, a jest to decyzja ostateczna, nie można oskarżać kogoś za przestępstwo karane w jeden sposób, a w momencie zmiany prawa, jeśli ta właśnie nastąpi, stosować karę po zmianie. Oczywiście zmiana była poważna i przez to kwalifikowała popełnione przestępstwo jako bardziej poważne, co miało konsekwencje w tym, że człowiek ten byłby deportowany z Kanady, a byłoby to niesprawiedliwe w jego konkretnej sytuacji.

Czy nie mam racji, że prawo jest skomplikowane, a jego interpretacja zależy od… punktu widzenia?

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-604-3325, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.