Wyniki z matematyki słabe

0

Najnowsze badania wskazały, że wyniki testów z matematyki w publicznych szkołach podstawowych w Ontario nie poprawiły się, a w niektórych przypadkach nawet pogorszyły się, mimo nowej strategii nauczania matematyki, której koszt wynosi 60 mln dol. i która, jak podawał rząd, dawała nadzieję, że zajdą zasadnicze zmiany.

Najnowsze wyniki standaryzowanych testów przeprowadzanych przez Education Quality and Accountability Office pokazują, że tylko połowa studentów klasy szóstej zdała prowincyjne egzaminy z matematyki, tak samo jak w poprzednim roku, w 2013 roku około 57 proc. uczniów miało wynik pozytywny.

Wśród uczniów klasy trzeciej 62 proc. zdało egzamin z matematyki o 1 proc. mniej niż w zeszłym roku. Nadal, jak mówią specjaliści, sprawa matematyki wywołuje niepokój.

Na pewno trzeba wprowadzić zdecydowane działania interwencyjne pomiędzy trzecią klasą a szóstą żeby były lepsze wyniki.

Do klasy dziewiątej różnica się znacznie powiększa pomiędzy tymi, którzy są dobrzy i tymi, którzy są słabi. W szkołach obowiązują podziały na dwa różne poziomy matematyki poziom akademicki (tu 83 proc. zdało, tyle samo co w zeszłym roku) i tzw. applied math (matematyka praktyczna), gdzie tylko 44 proc. zdało egzamin (o 1 proc. mniej niż w zeszłym roku).

Są specjaliści, którzy twierdzą, że nie powinno się rozdzielać studentów na te dwa inaczej prowadzone typy programowe, bo już na wiosnę w klasie ósmej uczniowie muszą podejmować decyzję czy będą szli na uniwersytet czy nie, a mają wtedy zaledwie 13 lat.

Podkreśla się też, że bardzo ważne jest aby uczniowie mieli przekonanie, że są dobrzy z matematyki, podczas gdy wyniki wskazują na to, że tylko 56 proc. uczniów trzeciej klasy i 53 proc. uczniów szóstej klasy wierzy w swoje siły.

Nowa strategia, o której mowa, została wprowadzona w zeszłym roku i nakazuje ona przeciętnie 60 proc. dziennie zajęć związanych z matematyką od klasy pierwszej do ósmej. Są także specjalne dni doszkalania dla nauczycieli.

Minister edukacji Mitzi Hunter apeluje o spokój i cierpliwość: “Przypominam, że jest to pierwszy rok tego programu i powinniśmy zaczekać z ocenami aż będą widoczne jego efekty”. Rzeczywiście sama liczyła na lepsze wyniki ale uważa, że powinno się zaczekać na efekty zadziałania wprowadzonych zmian.

Są jeszcze tacy, którzy podkreślają, że kłopotem jest niewystarczające przygotowanie samych nauczycieli. Niektóre badania wskazują na to, że nauczyciele szkół podstawowych w Ontario sami mają problemy z matematyką i że powoduje to ich nerwowość na lekcjach, co ma wpływ na efekty.

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.