Rząd poszerza program in vitro

0

Nie będzie ograniczenia liczby osób ubiegających się o udział w bezpłatnym programie sztucznego zapłodnienia, a liczba zabiegów in vitro wzrośnie – zapowiedział bułgarski wiceminister zdrowia Mirosław Nenkow po środowym posiedzeniu rządu.

Liczba bezpłatnych zabiegów zwiększa się z trzech do czterech. Ponadto kobiety będą miały prawo do zamrożenia czterech embrionów na koszt programu i czterech prób ich implantacji, jeżeli pierwsze próby okażą się nieskuteczne.

“Możliwość implantacji czterech zamrożonych embrionów oznacza, że każda kobieta będzie miała osiem szans na własne dziecko” – podkreślił wiceminister.

Według pierwotnych założeń zmiany miały wejść w życie od początku 2018 r., lecz postanowiono wprowadzić je natychmiast. Zabiegi in vitro wykonuje się w Bułgarii w 33 szpitalach i klinikach. Koszt czwartej próby sztucznego zapłodnienia oszacowano na 2,5 mln lewów (1,25 mln euro), koszty konserwacji zamrożonych embrionów, dotychczas ponoszone przez pacjentów, pochłoną dodatkowo 500 tys. lewów (250 tys. euro).

Przyczyną zwiększenia finansowania programu in vitro są negatywne tendencje demograficzne w Bułgarii – stwierdza się w raporcie ministra zdrowia Nikołaja Petrowa.

Z Sofii
Ewgenia Manołowa

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.