Rekordowy grant w Polsce i Europie

0

Rekordowy grant z programu Komisji Europejskiej dla MŚP trafi do lubelskiego startupu SDS Optic, który rewolucjonizuje diagnostykę nowotworową (Centrum Prasowe)

Prawie 4 miliony EUR przeznaczy KE z programu SME Instrument (Horyzont 2020) na rewolucyjną mikrosondę optyczną OMiProbe do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki nowotworów piersi.

To najwyższy do tej pory grant z tego programu w Polsce i najwyższy z tego rozdania w całej Europie.

Przełom w diagnostyce raka
Wynalazek polskich naukowców, którzy po kilkunastu latach w USA powrócili do Polski, pozwala na pomiar markera HER2 w nowotworach piersi, umożliwia diagnozę choroby we wczesnej fazie.

“Wykorzystanie naszej technologii w diagnostyce nowotworów piersi pozwoli zmniejszyć umieralność nawet o 30%. Dzięki OMiProbe diagnoza jest obiektywna i dużo szybsza, co zwiększa szanse na wyleczenie i obniża koszty leczenia” – mówi dr hab. Magdalena Staniszewska, pomysłodawca mikrosondy i CSO SDS Optic.

“Nie ma potrzeby pobierania tkanek a precyzyjny liczbowy wynik badania otrzymuje się w kilkanaście minut.

Obecny proces diagnostyczny nowotworów jest czasochłonny i skomplikowany. Zastosowanie mikrosondy oszczędzi pacjentce bólu i stresu związanego z biopsją i długim oczekiwaniem na wyniki” – dodaje Marcin Staniszewski, pomysłodawca i CEO SDS Optic.

Firma zdobyła grant z SME Instrumentu, programu dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. W tej rundzie (czerwiec 2017) brało udział 1514 projektów, tylko 57 projektów otrzymało grant, w tym 2 z Polski.

“Projekt OMiProbe jest rewolucyjny i ma szanse uratować życie setek tysięcy kobiet – mówi Alicja Grzegorzek z Zafiro Solutions, firmy, która wspierała zdobycie grantu z SME Instrumentu.

– To świetny przykład, że polskie firmy są bardzo innowacyjne” – dodaje. To dopiero początek

Grant zostanie przeznaczony na prace badawcze, badania kliniczne, certyfikację i komercjalizację. “Przez kilkanaście miesięcy opracowywaliśmy model biznesowy oraz strategię komercjalizacji – wyjaśnia Mateusz Sagan, interim manager, wspierający firmę w działaniach strategicznych i fundraisingu. –

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pacjentki będą mogły korzystać z OMiProbe w 2021 roku” – dodaje. Horyzont 2020 to największy w EU program finansowania badań naukowych i innowacji, z budżetem 80mld EUR.

Źródło informacji:
SDS Optic

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.