Olimpiada Invictus w Toronto

0

Książę Harry jest w Toronto i to nie sam po raz pierwszy publicznie pojawił się ze swoją partnerką od ponad roku, aktorką Meghan Markle. Oboje uczestniczą aktywnie w odbywającej sie w Toronto po raz pierwszy olimpiadą o nazwie Invictus Games, która została stworzona przez 33-letniego księcia. Impreza w Toronto odbywa się w dniach 23-30 września.

Książę Harry i jego partnerka

Jest to akurat rok, w którym Kanada obchodzi swoją 150. rocznicę powstania i trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na uczczenie tego niż złożenie hołdu żołnierzom i weteranom, którzy służyli swojemu krajowi w tak bohaterski sposób i we wspieraniu ich w drodze do wyzdrowienia, podkreślił pomysłodawca.

This slideshow requires JavaScript.

Invictus Games to zawody sportowe dla żołnierzy, którzy w czasie służby zostali zranieni lub są chorzy. Obejmują one zarówno obecnych członków sił zbrojnych jak i weteranów. W założeniu jest przyśpieszenie i zainspirowanie powrotu do zdrowia, a także zwrócenie uwagi na fizyczne i psychiczne rany, jakich doznali żołnierze w trakcie służby. Książę Harry stworzył tę ideę po swojej wizycie w 2013 roku na amerykańskich tzw. Warrior Games. Są to lokalne zawody sportowe dla chorych i rannych amerykańskich żołnierzy i weteranów.

Książę Harry i Angielka Jen Warren (kolarstwo) EPA/SGT RALPH MERRY ABIPP Dostawca: PAP/EPA.

Pierwsze rozgrywki Invictus odbyły się w Londynie w 2014 roku wzięło w nich udział ponad 400 zawodników z 13 krajów.

Torontońska edycja jest największą w historii olimpiady bierze w niej udział 550 sportowców z 17 krajów, którzy rywalizują w 12 dyscyplinach. Po raz pierwszy w tegorocznej olimpiadzie są zawody golfowe.

Jak podawała Invictus Games Foundation, Toronto wygrało prawo do goszczenia rozgrywek w 2017 roku ponieważ zademonstrowało doskonałe zrozumienie koncepcji i wizji. Jednym z argumentów było, że z powodzeniem zorganizowano w Toronto w 2015 roku Pan Am i Parapan Am Games.

Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych Melania Trump przyjechała do Toronto z amerykańską delegacją 90 sportowców, a ona sama powiedziała, że jest niezwykle zaszczycona tą możliwością.

Komitet organizacyjny Invictus Games Toronto 2017 sfinansował badanie, które przeprowadzi Dalhousie University, mające na celu role sportu w procesie rehabilitacji żołnierzy okaleczonych na służbie i ich rodzin. W ramach tych badań dokonano szczegółowej oceny sportowców startujących w olimpiadzie w Toronto.

Na galowym zakończeniu olimpiady wystąpią Bruce Springsteen i Bryan Adams.

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.