Nowe decyzje Bank of Canada

0

Bank of Canada podjął decyzję o podniesieniu stopy procentowej już drugi raz w okresie ostatnich dwóch miesięcy, co poparte jest rzekomo ogólnym wzrostem gospodarczym w całej Kanadzie w ostatnim czasie. A więc w ostatnią środę podniesiono stopę procentową o ćwierć punktu, do jednego procenta, co jest sporym zaskoczeniem, gdyż wielu analityków nie spodziewało się żadnej podwyżki przed październikiem tego roku. Rzecznik Banku stwierdził, że ostatnie wyniki ekonomii kraju są znacznie silniejsze niż się spodziewano, co tylko potwierdza, że decyzja Banku Centralnego jest słuszna.

A więc co to oznacza dla każdego z nas, spłacającego pożyczkę hipoteczną? Oczywiście wyższe spłaty! Dla tych, którzy mają tzw. “otwarty mortgage”, jak i dla tych, którzy będą w niedługim czasie ją odnawiać.

Bank potwierdził również, że wydatki konsumenckie na rynku są bardzo solidne, rynek pracy również, jest ciągły wzrost zarobków, a więc podniesienie stopy procentowej pozwoli na dalsze schłodzenie rynku nieruchomości, oraz na “szersze wzmocnienie” ekonomiczne kraju zarówno jeśli chodzi o eksport, jak również inwestycje na rynku. Po ogłoszeniu tej decyzji, dolar kanadyjski wzmocnił się nieco, do 82 centów amerykańskich. Nasz dolar wzmocnił się w ciągu ostatniego miesiąca o 3 procent, natomiast wzrósł o 14 procent w stosunku do najniższego notowania w kwietniu ub. roku, które wynosiło 73 centy. Stwierdzono również, że podejście Banku Centralnego ma zupełnie inny wymiar w stosunku do dolara kanadyjskiego, co może mieć również dalszy wpływ na podniesienie stopy procentowej. Z drugiej strony inflacja pozostaje na przewidywanym poziomie poniżej 2 procent. Co prawda inflacja nieco poszła w górę, ale w dalszym ciągu jest pod kontrolą.

Decyzja Banku Centralnego potwierdza niejako fakt, że czasy taniego pieniądza, tanich pożyczek, oraz niskiego oprocentowania kończą się już w Kanadzie. Decyzja ta daje nowy impuls do podnoszenia stóp procentowych na pożyczki, obligacje oraz depozyty. Trzeba powiedzieć, że to nie jest ostatnia decyzja Banku w tej sprawie w tym roku. Należy się spodziewać dalszej podwyżki już niedługo, bo rządowi ekonomiści są bardzo optymistycznie nastawieni jeśli chodzi o ekonomię naszego kraju. Spodziewane jest jakby “unormowanie” sytuacji związanych z rynkiem bankowym, w tym stóp procentowych.

Oczywiście wszyscy zarzekają się, że żadna decyzja nie będzie podejmowana pochopnie, a każde podniesienie stopy procentowej będzie poparte szczegółową analizą rynku. Bank potwierdził, że patrzy z uwagą na duże obłożenie pożyczkami wszystkich Kanadyjczyków, oraz bierze pod uwagę jaki wpływ na spłaty pożyczek będzie miało dalsze podniesienie stopy procentowej. W tym momencie eksperci bankowi przypominają, że niejednokrotnie ostrzegali przed zbyt dużym zadłużaniem się oraz groźbą niemożności odnowienia pożyczki hipotecznej w momencie renegocjacji po wygaśnięciu terminu umowy. Bank wielokrotnie ostrzegał przed przegrzaniem rynku nieruchomości w prowincjach Ontario oraz Kolumbii Brytyjskiej. Następne posiedzenie Banku Centralnego przewidziane jest na 25 października br., podczas którego spodziewane jest przedstawienie szczegółowej prognozy na następny kwartał.

Zastanawiające jest, że jednak większość analityków oczekiwała, że Bank poczeka jeszcze z podniesieniem stopy procentowej właśnie do tego czasu. Odpowiedzią na te oczekiwania było stwierdzenie Gubernatora Banku Stephena Poloza, że analitycy ci nie wzięli pod uwagę szybkiego wzrostu ekonomicznego w Kanadzie na początku tego roku.

Po opublikowaniu danych stwierdzono, że kanadyjska ekonomia wzrosła o ok. 4,5 procent w stosunku rocznym, co jest najlepszym wynikiem w G-7 – prawie dwukrotnie więcej niż zakładano. Obecny wzrost stopy procentowej do jednego procenta jest powrotem do stycznia 2015 roku, kiedy taki właśnie był ostatnio, a jej obniżka spowodowana była drastycznymi spadkami cen ropy naftowej na rynkach.

Przypomnieć należy, że w lipcu tego roku Bank Centralny podniósł stopę procentową po raz pierwszy od siedmiu lat stwierdzając, że wszelkie ekonomiczne dane są podstawą do takiej decyzji. Wystawiających nieruchomości do sprzedaży zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości. Nasze porady oraz wycena jest bezpłatna.

Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów! Dla kupujących mamy specjalnie zaprogramowany, nowy system poszukiwania nieruchomości: wystarczy się u nas zarejestrować. Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo jeden bilet losujący. Zajmujemy się również wynajmem wszelkiego typu nieruchomości. We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209-3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.