Nieodwracalne błędy w procesie imigracyjnym

0

Czy zatajenie informacji lub zmiana planów jest poważnym wykroczeniem przeciwko prawu imigracyjnemu? Oczywiście tak, jest to najbardziej podstawowa zasada, aby mówić (w tym przypadku pisać) prawdę we wszystkich podaniach imigracyjnych. Zatajenie (w przypadku bezpośredniego pytania) lub napisanie nieprawdy, może przyczynić się do błędnego zastosowania przepisów imigracyjnych w danym przypadku.

W najlepszym razie błędne zastosowanie przepisów może nie mieć wielkiego znaczenia dla ostatecznego rezultatu sprawy – tak czy inaczej osoba kwalifikowałaby się na pozytywną decyzję (ale po co więc kłamać lub zatajać, chyba że jest to po prostu błąd). Bardzo poważny problem pojawia się jednak wtedy kiedy departament imigracyjny otrzymuje błędną informację lub jej w ogóle nie otrzymuje, i wtedy przez brak tej informacji wydaje decyzję pozytywną tam, gdzie decyzja powinna być negatywna.

Jedną z najbardziej powszechnych tego rodzaju sytuacji jest gdy potencjalny imigrant stara się o pobyt stały w Kanadzie, otrzymuje tzw. aprobatę swojego podania o pobyt stały jako osoba samotna (bez żony czy męża), a w międzyczasie, pomiędzy otrzymaniem wizy pobytu stałego, a podpisaniem, że jest się stałym mieszkańcem Kanady, bierze ślub i nie powiadamia o tym fakcie departamentu imigracyjnego – czyli w rezultacie otrzymuje pobyt stały nie jako osoba, która ma małżonka, ale tzw. “singiel”. W związku z tym zostaje popełniony bardzo poważny w skutkach błąd w zastosowaniu prawa imigracyjnego Kanady, ponieważ po pierwsze osoba nie jest “single”, a po drugie, jeśli departament imigracyjny zostałby odpowiednio powiadomiony, że jest nowo-poślubiony małżonek, to odpowiednią procedurą jest sprawdzenie nowego członka rodziny – Immigration sprawdza stan zdrowia (muszą być zrobione badania medyczne) oraz historię kryminalną (tzw. rekord kryminalny). Dopiero wtedy wiza pobytu stałego może być przyznana nowemu małżonkowi. Co więc będzie, jeśli nowy członiek rodziny nie zrobi badań i nie przedstawi zaświadczeń o karalności? Otóż, zgodnie z prawem imigracyjnym Kanady, taki członek rodziny zostanie na zawsze wyeliminowany i nie będzie mógł być sponsorowany do Kanady.

Opisany powyżej przypadek jest jednym z najbardziej (niestety) powszechnie popełnianym “błędem”. Jest też jednym z najbardziej “okrutnych”, z nieodwracalnymi konsekwencjami na zawsze. Proszę sobie wyobrazić: potencjalny imigrant otrzymuje pobyt stały jako osoba samotna, podczas gdy jest już po ślubie, po czym przyjeżdża do Kanady na stałe, otrzymuje dobrą pracę, i składa podanie o sponsorowanie żony. Wszystko jest dobrze – stały mieszkaniec Kanady może sponsorować małżonka. Ale sponsorstwo nie zostaje zaaprobowane, ponieważ według daty z metryki ślubu wynika, że ślub odbył się przed otrzymaniem pobytu stałego, a jednak sponsor otrzymał pobyt jako osoba samotna. Błąd. Kłamstwo. Nie jest istotne, czy celowe, czy nie – małżonek nie jest mężem czy żoną w świetle prawa imigracyjnego i nie może być do Kanady sponsorowany – już nigdy. Jest to nieodwracalne.

Podany przykład zatajenia (czy kłamstwa) jest jednym z najbardziej poważnych, ale tak samo nie opłaca się podawać nieprawdziwych informacji w żadnym przypadku. Mniej fatalne konsekwencje mogą być także bardzo, bardzo poważne. Zwłaszcza, że niejednokrotnie podanie prawdziwych informacji może spowodować tylko więcej pracy i dłuższy czas załatwiania, a nie przekreślenie szans otrzymania pobytu stałego na zawsze. Definitywnie o wiele bardziej opłaca się być prawdomównym, czyż nie? Zawsze, zawsze trzeba mówić prawdę.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-604-3325, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.