Nadchodzi Era Jazzu

3

Krzesimir Dębski będzie gwiazdą listopadowej Ery Jazzu w Poznaniu. Znakomity skrzypek wystąpi z zespołem w części galowej koncertu Ron Carter Jazz Legend Trio.

Krzesimir Dębski należy do najznamienitszych osobistości i twórców muzyki. Jego związki z jazzem są tak samo oczywiste, jak jego kariera oraz kreacja poznańskiego środowiska jazzowego. Dla projektu Poznań Jazz Legends Krzesimir Dębski przygotował swoje “All Stars”, czyli zespół gwiazd, do którego zaprosił nie tylko swoich poznańskich przyjaciół, ale także znamienitych gości.

Macierzysta formacja Dębskiego to String Connection, zespół, który założył w lutym 1981 roku wraz z perkusistą Krzysztofem Przybyłowiczem, pianistą Januszem Skowronem i basistą Zbigniewem Wrombelem. Prawzorem dla nowego zespołu była z pewnością grupa Warsztat, w której wcześniej grali poznańscy muzycy. Popularność String Connection graniczyła z komercyjnym sukcesem muzyki i zespołu. Jazzowe nagrania Dębskiego – Wrombla – Przybyłowicza przyjmowane były jak przeboje gwiazd rocka, a sam Dębski stał się niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu lat osiemdziesiątych. Przez String Connection przewinęli się tacy muzycy, jak Janusz Skowron, Krzysztof Ścierański, Andrzej Olejniczak.

Dzisiaj Dębski jest wybitnym kompozytorem muzyki współczesnej i filmowej, dyrygentem, ale i świetnym skrzypkiem jazzowym. Twórczość jazzowa na wiele lat przesłoniła inne, muzycznie i stylistyczne dziedziny, w których poznański kompozytor był także bardzo aktywny. Dębski jest kompozytorem muzyki do ponad stu filmów: od “Kingsajz” i “Na Wspólnej”, po “Ogniem i Mieczem”, “W Pustyni i w Puszczy” czy “Starą Baśń”.;

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

3 Comments

  1. a tak serio, to polska muzyka jazzowa pozostawia wiele do zyczenia z czysto prozaicznych przyczyn. Dostepnosc do nagran jazzowych w latach 70-80 graniczyla z cudem, np. po plyte Milesa Davisa stalo sie w kolejce calymi dniami i nocami. Ciemnoskorzy ludzie i przy tym muzycy jazzowi maja poczucie rytmu “we krwi” czy wyssane z mlekiem matki. jak mawia wielki klasyk demokracji W Liliental, natomiast my biali musimy sie tego wyuczyc i wyklepac “na blache”. Blues i jazz to nie tylko muzyka, to czesc kultury afro-amerykanskiej i stylu zycia. Nie sposob nie zauwazyc olbrzymiego wkladu ciemnoskorych muzykow takich jak; Oscar Peterson, George Benson, Wayne Shorter, John Coltrane ktorzy stali sie ikona i inspiracja dla mlodszych pokolen muzykow. Lata komunizmu w Polsce wciaz beda sie mscily, niestety.

    • Witold LILIENTAL on

      Dziekuje za przyznanie mi tego tytulu, od razu stwierzdam, ze non sum dignus (nie jestem godzien) ale nie przypominam sobie, bym kiedyklwiek wypowiadal sie na temat jazzu, tym bardziej na temat posiadania rytmu we krwi przez ludzi czarnoskorych, czy wyssania poczucia rytmu z mlekiem matki. Zastanawiam sie, tylko, co ma demokracja do stylu muzyki. Moze Wielki Klasyk Muzyki zechce wyjasnic.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.