Metabolizm na celowniku

0

Czy z wiekiem metabolizm zwalnia, czy można metabolizm przyspieszyć, jakie produkty lubi najbardziej – wokół metabolizmu wciąż krąży wiele mitów, które rozwiewa dietetyk Josh Axe.

Prawdą jest, że metabolizm zwalnia z wiekiem. Zatem, jeśli beztroskie łakomstwo uchodziło nam płazem w wieku 20 lat, z wiekiem warto przykładać większą wagę do tego, jak wygląda nasza dieta.

“Metabolizm zwalnia ok. 40. roku życia, nawet, jeśli w młodości mieliśmy szybszy metabolizm. To spowolnienie oznacza, że należy aktywnie włączyć do codziennej rutyny naturalnych sprzymierzeńców, poprawiających jego pracę – sen, właściwą dietę, regularne ćwiczenia. Metabolizm może być również spowolniony przed 40., a to wszystko przez nasz styl życia” – wyjaśnia dietetyk kliniczny Josh Axe.

Obala też kolejny mit – doba nie wystarcza na to, aby przyspieszyć metabolizm. To długotrwały proces, na który składa się zmiana stylu życia. “Prawdą jest, że można na chwilę przyspieszyć metabolizm, szczególnie, jeśli korzystamy z suplementów, jednak nie potrwa to długo. Każda zmiana wymaga czasu, oczywiście, jeśli zależy nam na długotrwałych efektach” – wyjaśnia Axe.

Co zatem może pomóc nam w osiągnięciu tego celu. Na pewno dieta, ta powinna obfitować w zdrowe tłuszcze. “Spożywanie produktów bogatych w zdrowe tłuszcze jak awokado, zdrowych olejów może pomóc nam w przyspieszeniu metabolizm. Ciało potrzebuje energii i składników odżywczych, aby podtrzymać metabolizm. Dieta bogata w tłuszcze zaspokaja te potrzeby, równocześnie unikniemy podjadania i sięgania po puste kalorie, które sprzyjają wzrostowi wagi i spowalniają metabolizm” – radzi ekspert.

Pomocne mogą okazać się również witaminy. “Witaminy z grupy B, magnez, żelazo, witamina D mogą przyczynić się do zwiększenia metabolizmu. Niestety wiele osób cierpi na niedobory tych substancji odżywczych, więc sprawdzanie poziomów i poprawianie wszelkich niedoskonałości może być bardzo pomocne w poprawie metabolizmu” – wskazuje dietetyk. Dodaje, że niektóre produkty jak zielona herbata, czosnek, pieprz cayenne i ocet jabłkowy są także naturalnymi środkami wspomagającymi metabolizm, ponieważ dostarczają przeciwutleniaczy, zwiększają poziom energii.

Mitem jest natomiast fakt, że jedzenie w nocy może spowolnić metabolizm. “Późny, wieczorny posiłek nie będzie miał większego wpływu na twój metabolizm. Wpływ będzie miało to, co zjesz. W tym wypadku ważna jest nie tyle pora dnia, a co właśnie spożywasz w tym czasie” – przekonuje Josh Axe. Zatem nie tylko późnym wieczorem, ale generalnie w swojej diecie, warto wystrzegać się takich produktów, które zwiększają apetyt i przyczyniają się do wahania poziomu cukru we krwi. “Słodzona, przetworzona żywność i napoje, takie jak sok, wyroby piekarskie, mają negatywny wpływ na nasze zdrowie” – dodaje.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.