Lepiej dla ludzi niepełnosprawnych

0

Od piątku wchodzą w życie poważne zmiany w prowincyjnych programach oferujących wsparcie finansowe i medyczne dla osób niepełnosprawnych.

Rząd zmienia ograniczenia, które dotyczyły dwóch programów – Ontario Disability Support Program (ODSP) i Ontario Works (OW) – głównych programów wsparcia socjalnego dla ludzi niepełnosprawnych, chociaż OW pomaga także osobom, które nie są niepełnosprawne.

Jedną z głównych zmian jest zwiększenie kwot, które osoby pobierające świadczenia, mogą posiadać jako majątek czy oszczędności bez zmniejszania wysokości wypłacanych im kwot zasiłku.

Osoby żyjące samotnie otrzymujące ODSP będą mogły mieć oszczędności do 40 tys. dolarów (w chwili obecnej 5 tys.), a limity dla par wzrastają z 7,5 tys. do 50 tys. dol.

Osoby, które otrzymują świadczenia z OW będą mogły mieć czterokrotnie większe kwoty, które wzrastają z 2,5 tys. do 10 tys. dol., a w przypadku par trzykrotnie wyższe z 5 tys. dol. do 15.

Rząd podwyższa też maksymalną wysokość otrzymanych gotówkowych prezentów.

Jednocześnie miesięczne świadczenia wypłacane osobom niepełnosprawnym wzrastają o 2 proc. w obu programach. Korzystający z programów i ich rzecznicy powitali te zmiany z ulgą twierdząc, że już od dawna limity narzucane przez rząd były nierealistyczne. Jednakże niezadowoleni są z niskiego wzrostu świadczeń.

W chwili obecnej osoby na programie ODSP otrzymają zaledwie 1151 dol. miesięcznie, w co wchodzi maksymalna kwota na mieszkanie 489 dol. Miesięczny przychód dla par w programie ODSP obecnie wynosi 1688 dol.

Podkreśla się także, że w innych miejscach w Kanadzie obowiązują znacznie mniej ostre ograniczenia, np. w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie limit oszczędności został podniesiony ostatnio do 100 tys. dol., natomiast zlikwidowano całkowicie limity dotyczące prezentów gotówkowych. Rzecznik ministerstwa ds. usług socjalnych w Ontario powiedział, że analizowane jest obecnie prawodawstwo stosowane w Kolumbii Brytyjskiej.

Zdaniem organizacji ODSB Action Coalition, te zmiany są pozytywne i powinny być pierwszym krokiem do całkowitego przeorganizowania programu.

Ontario Coalition Against Poverty nazwała dwuprocentowy wzrost świadczeń niewielkim i powiedziała, że jest to zdecydowanie niewystarczające, podkreślając kontrast z kwotą 1900 dol., jakiej ludzie niepełnosprawni mogliby oczekiwać, gdyby wszedł w życie pilotażowy program zapewnieniający gwarantowany minimalny dochód.

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.