Komputer z neuronami myszy wyczuje bombę w bagażu

0

Biologiczno- elektroniczny komputer wykorzystujący neurony myszy ma zapobiec zamachom bombowym na samoloty, a jednocześnie usprawnić kontrolę pasażerów i ich bagaży – informuje serwis “BBC News”.

Nigeryjczyk Oshiorenoya (Oshi) Agabi opracował “sztuczny nos” oparty nie tylko na krzemowych układach elektronicznych, ale także mysich neuronach. Projekt został przedstawiony na konferencji TEDGlobal w Tanzanii.

Mniejsze od paczki papierosów urządzenie – nazwane Koniku Kore – może, zdaniem twórcy, zastąpić inne systemy bezpieczeństwa i pozwolić ludziom wsiadać do samolotów bez szczegółowej, uciążliwej kontroli. Dzięki mysim neuronom, wyspecjalizowanym w rozpoznawaniu zapachów, można będzie wykrywać charakterystyczny zapach materiałów wybuchowych.

Koniku Kore może być także “mózgiem” przyszłych robotów oraz pomagać w rozpoznawaniu chorób na podstawie wytwarzanego przez pacjenta zapachu. Twórca twierdzi, że udało mu się utrzymać neurony przy życiu przez kilka miesięcy. Zdaniem ekspertów masowe stosowanie podobnych systemów może być jednak trudne.

Pan Agabi jest absolwentem wydziału fizyki uniwersytetu w Lagos, studiował też fizykę i neurofizjologię w Szwecji i Szwajcarii. Start-up Koniku (co w nigeryjskim języku Joruba oznacza “nieśmiertelny”) założył ponad rok temu; zebrał milion dolarów i twierdzi, że zarabia miliony współpracując z firmami zajmującymi się bezpieczeństwem. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.