Finał akcji pt. „Książka dla Gwinei”

0

100 tys. elementarzy z przetłumaczonymi wierszami polskich poetów trafi do dzieci w Gwinei. Zbiórka funduszy na ten cel kończy się w piątek. Samorząd Wrocławia na walkę z analfabetyzmem w tym kraju przeznaczy ponad 100 tys. zł.

Rozpoczęta wiosną 2017 r. akcja zakończy się w piątkowy wieczór dwiema imprezami kulturalnymi. Będą to: wernisaż wystawy Leona Podsiadłego, na której prezentowane są rzeźby i grafiki zainspirowane jego pobytem w Gwinei i koncert Bossa Novy; na obu imprezach odbędą się jeszcze zbiórki pieniędzy na szczytny cel.

Akcja była prowadzona przez Miasto Wrocław i Fundację Art Transparent. Celem jest przekazanie przez Wrocław – Światową Stolicę Książki UNESCO w 2016 r. – 100 tys. elementarzy za 500 tys. złotych dzieciom ze stolicy Gwinei, Konakry. Konakra piastuje ten tytuł w 2017 r.

Barbara Zielińska z wrocławskiego magistratu powiedziała PAP, że samorząd z własnego budżetu dofinansuje akcję kwotą ponad 100 tys. zł, a 30 tys. euro dołoży UNESCO.

Gwinea ma jeden z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. Dodatkową trudnością jest fakt, że jej mieszkańcy porozumiewają się w kilkunastu językach, a jedynego języka, jakim mogą komunikować się wszyscy, czyli języka francuskiego, zaczynają się uczyć dopiero w szkole.

„Potrzebują do tego książek, a wielu rodziców na to nie stać. Ufundowane przez wrocławian elementarze zostaną przekazane dzieciom za pośrednictwem gwinejskiego Ministerstwa Edukacji i Walki z Analfabetyzmem. Są napisane po francusku i uzupełnione o kilka polskich wierszy. W książce są także projekty okładki – dzieło wrocławskich uczniów” – wyjaśniła Zielińska.

Jak dodała, każde 5 zł to jeden elementarz, który trafi w ręce pięciu uczniów z 5 kolejnych roczników. 100 tys. elementarzy pomoże aż 500 tys. dzieci.

Autor: Roman Skiba

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.